View Poll Results: Considerati utila o rubrica cu TRADE POINTS sub fiecare utilizator?

Voters
116. You may not vote on this poll
  • Da, este nevoie de o reputatie comerciala accesibila si usor vizibila pentru fiecare utilizator!

    99 85.34%
  • Nu este nevoie, daca am nevoie caut topicurile utilizatorului sau daca are feedback.

    16 13.79%
  • Nu cumpar(sau vand) produse de acvaristica de la utilizatorii de pe forum.

    1 0.86%
Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 76

Thread: Propunere TRADE POINTS - transparenta in tranzactii si reputatie comerciala!!

  1. #21
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    mie cand intru pe forum imi apare direct what's new sub o forma noua si curioasa care zgarie la ochi . ceva la genul activity stream

  2. #22
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Si mie la fel..... "dar": sub butonul de What`s new este inca o "linie": New post/ Private mesage etc.... selectezi de acolo si merge

    Ps: si ordinea butoanelor inversata este "greoaie": ma refer la inversarea Forum cu What`s New.... (era mai bine inainte cu noutatile pe al2lea buton)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #23
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Cei de la vBulletin au zis ca e mai bine in noua forma, am modificat sa fie ca inainte.

  4. #24
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Am citit topicul, dar probabil mai in graba si am sarit respectivul pasaj.
    Multzam' pentru lamuriri.

    Ramane problema ca cei care au tranzactionat sa mai aiba bunavointa de a completa din nou la trade points.

    O perioada vor functiona in paralel (sistemul vechi cu feedback la Bizz si sistemul nou)
    Dupa aceasta perioada, sectiunea de feedback va fi stearsa?

  5. #25
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Nu va fi stearsa, dar nu se vor mai putea adauga posturi/topicuri noi.

    Partenerul de tranzactie ar trebui sa fie stimulat de nevoia primirii feedbackului (acum functioneaza in ambele sensuri, imi dai iti dau).

  6. #26
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Ok, multumesc pentru detalii.

  7. #27
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Ideia asta cu Trade Points mi se pare buna in principiu insa nu cred ca va fi o unealta "Bullit Proof". Recomandarea mea este sa fie totusi folosita de useri cu prudenta. De exemplu vad ca este un user care are deja 5 puncte desi sistemul abia s-a implementat. Totusi acel user are o disputa foarte aprinsa pe un alt forum cu cineva(banat pe acest forum e adevarat), dar totusi este o problema nelamurita(cel putin pentru noi ceilalti care privim din afara). Nu iau partea nimanui in acesta problema.
    Imi amintesc ce mare problema am avut cand am cumparat primul meu filtru extern de aici de pe forum. Era o suma de parca aproape 400lei si sa trimit banii la cineva pe care nu il cunosteam. Acum stiu ca este o persoana de incredere pentru ca i-am vazut activitatea pe forum de atunci incoace si sunt cativa ani.
    Mai sunt insa useri care cer neaparat in urma tranzactiei feedback pozitiv. Am patit cu cineva care mi-a trimis niste creveti sakura care cica erau importati de el din Germania. Am aflat insa intamplator ca un alt user i-a dat insa acel lot de creveti. Initial insa nu mi-am dat seama de calitatea marfii si am dat feedback pozitiv, insa dupa un timp mi-am dat seama ca nu sunt nici pe de parte pursange ci amestecatura cu RCS. Deci eu recomand ca cel mai bine feedback-ul sa fie dat nu imediat ci dupa o mica perioada de proba sa zicem.

    Treaba este delicata, tepe au fost si o sa mai fie insa capul sus si ape limpezi.
    God will make a way when there is no way!

  8. #28
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Sistem impenetrabil nu exista. Intotdeauna vor fi multumiti si nemultumiti.
    Sistemul asta bun sau prost a fost implementat la cererea publicului.
    Eu consider ca adevaratele probleme nu sunt alea cu punctele date mai mult sau mai putin meritat, ci disputele care se vor purta departe de ochii publicului, fara interventia lui, si care vor fi arbitrate de catre administratia forumului IN NECUNOSTINTA DE CAUZA. Si atunci sa vezi topicuri de frustrari deschise pe la Camera de Zi cu: " adminii tin partea lui X si lui Y .... etc"
    Dar cum spuneam ... nici un sistem nu e perfect si intotdeauna vor exista multumiti si nemultumiti ....
    Last edited by cristi_ionescu_79; 05-01-2013 at 17:03.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  9. #29
    High member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    773
    Post (Dis)Likes
    Pai nu ar fi bine sa existe si o rubrica gen "rezolvarea feedback-rilor negative"? unde ambele parti sa isi spuna varianta, pe langa acest sistem de punctaj al tranzactilor... A avea optiunea de a comunica deschis intre cei implicati intr-o tranzactie esuata, poate va schimba/forma putin mentalul colectiv acolo unde este cazul. Numai bine
    Totul a inceput cu un gupp mic.Respect the gupp

  10. #30
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Administratorii/moderatorii nu se vor implica in rezolvarea conflictelor.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •