View Poll Results: Considerati utila o rubrica cu TRADE POINTS sub fiecare utilizator?

Voters
116. You may not vote on this poll
  • Da, este nevoie de o reputatie comerciala accesibila si usor vizibila pentru fiecare utilizator!

    99 85.34%
  • Nu este nevoie, daca am nevoie caut topicurile utilizatorului sau daca are feedback.

    16 13.79%
  • Nu cumpar(sau vand) produse de acvaristica de la utilizatorii de pe forum.

    1 0.86%
Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 76

Thread: Propunere TRADE POINTS - transparenta in tranzactii si reputatie comerciala!!

  1. #11
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dan. View Post
    Din pool lipseste casuta cu "Mi-e indiferent ,cu puncte de reputatie sau fara tepele se vor da in continuare"

    Dane, daca Laurentiu poate face acest instrument sa ajute comunitatatea este foarte bine, insa acest intrument cum ii zic eu nu te va proteja de tepe, ci are rolul de a-ti deschide ochii inainte de a tranzactiona ceva cu userul respectiv.
    Nici prezervativul nu te protejeaza 100% si ai riscul sa o lasi insarcinata


    P.S. Intai de a face publica propunerea mea i-am dat lui Laurentiu Craciunas un pm. Asteptam sa vedem daca este de acord si daca se poate din punct de vedere tehnic.

  2. #12
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    De asemenea am votat pozitiv dar trebuie tinut si cont de ce zice seby... romanul e inventiv....
    si eu personal chiar folosesc forumul ca principala sursa de achizitionat diverse, dar trebuie un pic atentie daca userul respectiv are numai posturi la sectiunea bizz i-mi ridica deja semne seriose de intrebare(e pus pe capatuiala???) ...... dar daca gasesc si un jurnal si ceva topicuri deschise cu diverse probleme deja situatia e mai relaxata, un pic de informare prealabila nu strica

  3. #13
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Ma gandesc ca totusi este destul de dificil sa concretizezi\specifici cu exactitate daca un anumit user este"perfect" din punct de vedere tranzactional(bizz).Va duce undeva la incarcarea platformei cu inca o sectiune unde va exista o lista cu nume prioritare privind pozitivul si negativul tranzactiilor efectuate de acestia in timp, bazata pe o medie a feedback-urilor primite.
    Nici aici nu va exista o reala definire a respectivului user privind tranzactiile efectuate in aceasta comunitate deoarece exista pareri ireale cateodata si feed-uri negative date de useri care au ingreunat chiar ei respectivele tranzactii cu cel care desi a primit negativ nu merita acest calificativ.
    Cred ca suntem un numar oarecare de useri care am inceput activitatea de ceva vreme pe acest orum,multi in aceeasi perioada si ne cunoastem oarecum.Am tranzactionat deja anumite produse,fie ele si cu caracter permanent sau ocazional intre noi.O simpla idee ti-o poti face vazand vechimea,aportul adus comunitatii prin posturi elocvente, discutii constructive si realizari a userului respectiv(nu ma refer la posturi cu miile cum vad la altii,ex:"fain","de invidiat",tine-o tot asa","bravo x",etc,etc,etc.
    Cu permisiunea celor care se simt adusi in discutie am sa dau un exemplu;Nu am sa iau fertilizanti de la un anumit "Gigi din Prahova" care activeaza de 5-7 luni pe forum,nu il cunosc,, nici macar virtual,cand pot lua cu toata linistea de la 2- 3 nume "consacrate" deja .
    Si pe acest subiect se poate discuta foarte mult dar ma gandesc ca totusi mai bine ,la fiecare feed negativ primit ,sa se poata aduce cumva o scuza,un motiv care va fi cantarit de userii ce au intentia sa tranzactioneze cu respectivul.

    P.S: Vorbesc din experienta celui "tepuit"(nu numai o data) cat si,da,a celui care a primit negativ cand nu avea pentru ce.

  4. #14
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Am adaugat iTrader, partial satisface cerintele de mai sus, toate informatiile se vad pe pagina profilului fiecarui utilizator.

    O perioada vor functiona in paralel (sistemul vechi cu feedback la Bizz si sistemul nou). O solutie pentru cei care nu au mult prea multe tranzactii si feedback(uri) e sa roage partenerii de tranzactii sa transfere feedbackul initial in sistemul nou.

    Feedbackul functioneaza in ambele directii (cumparator - vanzator).

    Daca sesizati bug-uri astept mesaj privat.

  5. #15
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Vizualizarea meniului respectiv se face ca in foto de mai jos:

    Untitled.jpg


  6. #16
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Da Bogdan sunt de acord cu tine in ambele situatii si anume cu cea a deschide ochii userului cat si cea a durex-ului , insa stim cu totii ca daca ii dai gastei o mana de porumb vine si o ia chiar daca ai reputatie de killer cat si un topor ascuns la spate . Si eu precum colegii sunt pro .

  7. #17
    High member baj's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Colentina
    Posts
    634
    Post (Dis)Likes
    Desi pana acum nu am avut onoarea sa iau "teapa" ,am votat si eu pentru .Orice imbunatatire a sistemului este binevenita
    "Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world."

  8. #18
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Si cu feedback-urile deja existente in sectiunea dedicata ce se intampla? Adica e o discrepanta intre feedbackurile deja lasate si scorul "0" de la trade points.

  9. #19
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pork View Post
    Si cu feedback-urile deja existente in sectiunea dedicata ce se intampla? Adica e o discrepanta intre feedbackurile deja lasate si scorul "0" de la trade points.
    Pai.... nu ai citit ce a scris Laurentiu?
    Quote Originally Posted by Laurentiu Craciunas View Post
    O solutie pentru cei care nu au mult prea multe tranzactii si feedback(uri) e sa roage partenerii de tranzactii sa transfere feedbackul initial in sistemul nou.

    Feedbackul functioneaza in ambele directii (cumparator - vanzator).
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #20
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Laurentiu, am testat instrumentul si ma declar super multumit, functioneaza bine si cuprinde toate functionalitatile de care este nevoie ( link, comentariu, parte participanda( vanzator/cumparator/ troc))

    Este un pas inainte pozitiv si indemn la folosirea optiunii in folosul intregii comunitati.

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Si cu feedback-urile deja existente in sectiunea dedicata ce se intampla? Adica e o discrepanta intre feedbackurile deja lasate si scorul "0" de la trade points.
    Laur, ne-a dat si o solutie la acest neajuns

    "O perioada vor functiona in paralel (sistemul vechi cu feedback la Bizz si sistemul nou). O solutie pentru cei care nu au mult prea multe tranzactii si feedback(uri) e sa roage partenerii de tranzactii sa transfere feedbackul initial in sistemul nou."

    In seara aceasta am acordat primul feedback userului Cornel69 pentru o tranzactie de schimb efectuata:
    poti sa dai feedback ca si vanzator, ca si cumparator si ca si trader(shimb)
    - link-ul este obligatoriu ceea ce este super ok, si nu mai va fi nevoie ca moderatorii sa tot solicite in mod repetat celor ce dau feedback postarea linkului tranzactiei.
    - totodata este permis si un comentariu succint de 80 de caractere in care se poate descrie corectitudinea sau nu a utilizatorilor in urma tranzactiei. Comentariul lasat functioneaza ca si trimitere asupra link-ului tranzactiei. Adica un click pe comentariu va deschide anuntul de la bizz in baza caruia s-a desfasurat tranzactia.

    Succes!!!

    Mai jos doua print screen-uri cu feedback-ul general si cu feedbackul detaliat.

    2.jpg1.jpg

    L.E. A posat @Nimeni, inaintea mea

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •