View Poll Results: Considerati utila o rubrica cu TRADE POINTS sub fiecare utilizator?

Voters
116. You may not vote on this poll
  • Da, este nevoie de o reputatie comerciala accesibila si usor vizibila pentru fiecare utilizator!

    99 85.34%
  • Nu este nevoie, daca am nevoie caut topicurile utilizatorului sau daca are feedback.

    16 13.79%
  • Nu cumpar(sau vand) produse de acvaristica de la utilizatorii de pe forum.

    1 0.86%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 76

Thread: Propunere TRADE POINTS - transparenta in tranzactii si reputatie comerciala!!

  1. #1
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes

    Propunere TRADE POINTS - transparenta in tranzactii si reputatie comerciala!!

    Vin cu o propunere in beneficiul intregii comunitatii. Acvarist.ro este platforma principala si locul virtual de intalnire a marii majoritatii a acvaristilor din Romania. Si totodata prin intermediul acestei platforme se fac o serie de tranzactii cu produse de profil, tranzactii care au iscat de multa vreme opinii, pro si contra, feedback-uri pro si contra asupra utilizatorilor.
    In ultima vreme se inregistreaza tot mai multe tepe date de unii altora in tranzactii facute publice pe forum ( atat anuntul initial de schimb sau vanzare cat si rezultatul negativ al tranzactiei).
    Feedbackul de la secriunea cu acelasi nume este util, insa datorita faptului ca este fractionat si sunt topicuri cu pozitiv, topicuri cu negativ, nu pot fi gasite intotdeauna repede si cheile de cautare mai dau rateuri, potentialul cumparator este dezavantajat de acest lucru si lipsa unei astfeld e informatii poate face diferenta intre tranzactie reusita si teapa.

    E clar si limpede ca scopul primar acestui forum nu este de a intermedia tranzactiile comerciale intre utilizatori, insa partea asta de trade este indispensabila in comunitate, si datorita ei nivelul tehnologic al comunitatii acvaristice cat si diponibilitatea speciilor de plante si pesti este la un nivel foarte bun, fata de acum 5 ani sa zic.

    Ar fi util daca se poate face si pe forum acvarist.ro urmatoarea treaba:
    sub utilizator , sub punctele de reputatie sa fie vizibila o rubrica cu TRADE POINTS- in care sa se poata da puncte utilizatorului, adaugand link-ul tranzactiei si un comentariu. Ca si la feedback negativ cand trebuie sa pui motivul, insa aici, fie bila alba fie bila neagra (albastra/rosie) ambele sa fie conditionate de un link.
    la vizualizarea profilulului utilizatorului respectiv la meniul TRADE POINTS sa fie detalierea punctelor primite cu link-urile si comentariile aferente.
    Daca propunerea mea este fezabila si poate fi realizata usor in software putem dezvolta acest subiect.

    Multumesc

    Bogdan

  2. #2
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Foarte corecta propunerea , eu a-si mai adouga o lista cu userii care sant dovediti a fi tepari, sa le fiet trecut nick-ul cu rosu in pagina principala!
    multumesc Karoly.
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  3. #3
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Votat.
    Intrebarea mea ptr Bogdan este.... Ce te faci cu userii care au acumulate deja feedback-uri "garla" din tranzactiile trecute? Cine sta se le contorizeze-catalogheze? Sau.... ce te faci cu userii care au "colegi darnici" si acorda puncte fictive? Romanul e "inventiv"... iar cei care intra pe forum doar ptr a comercializa... au tot interesul de a isi ridica propriul rank: asa si eu - pun anunt ca vand plante... vorbesc cu 5 amici sa ma puncteze ptr cele 2 fire de Cabomba "cumparate" fictiv de la mine si am 5 puncte de reputatie.... Iar un user care a vandut 2 filtre intr-un an.... ramane cu 2 puncte doar si e "sub mine" cum ar veni.

    Iar ptr Kari: Interesul intr-o tranzactie.... apartine userului respectiv care cumpara... nu al moderatorilor sa ai pazeasca pe forumisti. Tu nu ai incredere nici in politie..... de ce ar trebui sa stea cineva sa iti afiseze MARE cu rosu pe prima pagina... din moment ce tu la o achizitie nu ai rabdarea necesara sa stai 5 minute sa "studiezi" userul respectiv? Nu trebuie sa imi raspunzi.... e de inteles reactia ta datorita evenimentelor recente.....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #4
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt de acord cu propunerea ta Bogdan,cred ca de asemenea pe pagina principala s-ar putea face un clasamaent cu top 5 cei mai buni si multe alte asemenea lucruri in legatura cu trade pointurile astea.
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

  5. #5
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Propunerea este foarte buna.
    Consider ca este este mai sigura o tranzactie cu un membru a carui reputatie este inreprosabila.
    Concluzia este una singura ...sunt si eu de acord.
    Last edited by Danbv; 30-12-2012 at 13:26.

  6. #6
    Member domsa's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sibiu-Copsa Mica -0730584316
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    ma bag si eu asa, e foarte buna ideea sunt 100% pentru, dar, ar trebui sa fie un feedback si ptr cumparator pe undeva ,ma dau exemplu -am cumparat de pe forumul asta de mii de lei si dau peste un vanzator care nu are incredere in mine si trebuie sa stau sa ii explic ca sint ok,ca am intentii bune, ca am colaborat cu x,y,z si nu au fost probleme,ceva in genul okazii.ro unde si vanzatorul dar si cumparatorul sa-si poata acorda un feedback ,cred ca intelegeti ce vreau sa zic,multumesc
    "Cine nu are loc de mine... nu mă interesează... să se inghesuieşte!"-Marian Vanghelie

  7. #7
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Din pool lipseste casuta cu "Mi-e indiferent ,cu puncte de reputatie sau fara tepele se vor da in continuare"

  8. #8
    Member robertanasa's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Drumul Taberei - Bucuresti
    Posts
    244
    Post (Dis)Likes
    Votat! Sunt pentru!
    Cu deosebit respect,
    Robert

  9. #9
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    si eu sunt pentru.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  10. #10
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    330
    Post (Dis)Likes
    Sunt de acord in totalitate cu ceea ce a propus colegul Bogdan, cu o singura adaugire: langa profil, la aceste trade points, sa se faca legatura directa cu topicul sau de feedback, fiecare user rezumandu-se la unul singur in cadrul caruia fiecare coleg sa isi impartaseasca parerile despre modul in care acesta face tranzactii pe forum.
    Ca si "vanzator" pe acest forum consider ca un astfel de add-on ar aduce un + celor seriosi care vor sa isi respecte colegii chiar si atunci cand incheie o tranzactie, spre deosebire de cei care incearca sa scape de un produs pe o suma derizorie iar mai apoi abandoneaza periodic sau permanent comunitatea unde "au tras o teapa".

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •