Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 69

Thread: Iaz crapi koi

  1. #11
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Frumooos! Felicitari! Imi place mult ideea cu salcioara langa iaz...dar vad intr-o poza pe la sfarsit ca ai taiat-o! :( Sper ca nu s-a uscat!

  2. #12
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Salcia pe care am avut-o crescuse foarte mare si-mi facea foarte multa mizerie in iaz, cu toate ca aveam skimmer. Primavara muguri, toamna frunze , iarna ramuri , toate in iaz, asa ca am decis sa o tai la circa 1 m si sa-i fac o coroana de bonsai. Avanrajul era ca aveam umbra vara deasupra iazului , dar am optat pentru un pavilion.


    Cu toate ca nu mai am frunze, in fiecare toamna si iarna pun in iaz bacterii pentru sezonul de iarna , care contin enzime de celuloza si bacterii lichide pentru temperaturi joase.
    Ele accelereaza descompunerea frunzelor ,sedimentelor si materiilor organice chiar la temperaturi sub 4 0C si intuneric. Mentine sistemului imunitar al pestilor iarna si ajuta la intrarea cat mai sanatoasa a lor in primavara . Eu il folosesc de 3 ani si nu am avut nici o problema primavara cand am descoperit iazul.


  3. #13
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Foarte buna informatia asta cu bacteriile de iarna! E prima oara cand aud de asa ceva... Se gaseste din greseala si pe la noi? Daca nu, cum putem intra in posesie, pe viitor, si cam cat costa bidonelul!



    Eu chiar as fi avut nevoie de asa ceva in toamna, caci mi-au scapat ceva frunze in iaz cand am inlaturat plasa (tinuta toata toamna). Bineinteles ca n-am reusit sa le recuperez cu minciogul in totalitate...

  4. #14
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Daca cauti pe internet o sa gasesti echipamentul respectiv si in Romania. Eu l-am comandat in Olanda si este in 2 variante , una la 1 l si 2 pachetele de enzime la 20 euro fara TVA si alta la 4 l si 8 pachetele de enzime la 65 euro fara TVA. Bineinteles ca mai intervine si taxa de curierat. Totusi merita ca atunci cand se intra in iarna sa se curate cat mai bine iazul, sa faca o "deparazitare" a iazului cu substante antiparazitare si bacteriene, urmand sa se adauge aceste bacterii de descompunere a frunzelor si materialelor organice care mai raman si care sa le asigure pestilor o apa cat mai curata pe perioada iernii. Size of pond
    (LITRES) 1st Month 2nd Month 3rd Month

  5. #15
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Acum 3 luni i-am dat fratelui meu 5 koi butterfly pentru acvariu . Ieri l-am rugat sa-i filmeze .
    View My Video

  6. #16
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumosi dar locatia aia e una temporara cred.
    In curand se vor intoarce la tine in iaz...din cauza dimensiunilor evident.
    Asa primesc si eu pesti de la o D-soara foarte draguta care nu poate renunta la acest hobby,de a creste koi in acvariu.Ii cumpara,ii creste 1-2 ani dupa care ii aduce la mine.Deja m-a anuntat ca in primavara vine cu doua bucati de 30-35cm pe care ii astept cu drag.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #17
    Member redfish000's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    TG MURES
    Posts
    189
    Post (Dis)Likes
    salutare , ma scuzati ca ma bag si eu ca muscan lapte . super frumos iazul , sa ai mult noroc de el , o mica intrebare am: de unde ati luat crapi koi si cu cat ??? vreau sa-mi fac si eu un iaz .
    multumesc .
    Last edited by Tudor.M; 08-02-2013 at 22:56.

  8. #18
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Salut Redfish000.
    Iti multumesc ca ai apreciat pestii si iazul meu. In privinta pestilor acestia au fost procurati de-a lungul anilor din Japonia , Israel si Singapore, iar pretul acestora a variat in functie de multi factori , ferma crescatorului care ia trimis, dimensiunea , varietatea lor si bineinteles numarul lor. Am adus crapi koi de 10 euro dar si de 2000 de euro. Pe acest forum la sectiunea pond poti gasi multe informaii utile in momentul in care doresti sa-ti construiesti un iaz. Sfatul meu este sa-l faci bine de la inceput , sa nu te chinui pe parcurs si sa-ti iei cativa koi de calitate de 10- 20 cm din surse cat mai bune(la recomandarile altor posesori de iazuri), pentru a te bucura cu trecerea anilor de ei.(pentru ca un crap colorat nu este un crap koi)
    Cativa koi pe care ii am in iaz in momentul de fata sau care sunt ai unor prieteni din Bucuresti sunt la topicul " Pentru pasionatii de crapi koi"
    Daca doresti mai multe detalii nu ezita sa-mi trimiti un mesaj privat.

    O zi buna

    Vali

  9. #19
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Ieri am scos bilele care acopereau iazul si care mi-au mentinut temperatura iazului toata iarna la 14- 15 grade.
    Am facut si niste poze.








    View My Video

  10. #20
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Foarte tare,tocmai ti-am vazut iazul intr-o emisiune TV la Fishing&Hunting channel.
    L-am recunoscut imediat dupa salcia taiata.
    Pacat ca nu a fost tradusa emisiunea iar eu nu cunosc limba maghiara ca tare eram curios ce se discuta,fiind dublata in maghiara nu se intelegea ce spunea tipul din film.Banuiesc ca tu erai.
    Emisiunea era intitulata: Cresterea crapului koi.
    Mi-a placut si prezentarea echipamentelor!

    L.E si am mai recunoscut ceva,filtrul multicameral donat de cata.Tudiromi,filtrul tau e vedeta de cinema!
    Bravo voua,chiar m-a incantat sa vad la TV ceva dedicat iazurilor si asta in Romania.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •