Results 1 to 6 of 6

Thread: Ex 700 cu zgomot puternic

  1. #1
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes

    Ex 700 cu zgomot puternic

    Inainte de craciun am curata filtru ex700 dupa 4 luni,avea foarte mutla mazga pe axul de la rotor, l-am curatat si de atunci face o tacaneala de ma scoate din sarite. Ce as putea sa fac,sa nu mai faca atata zgomot?

  2. #2
    Base member dino66's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Constanta / Navodari
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Il desfaci si repozitionezi piesele.
    Probabil nu ai asezat axul ceramic in locusorul lui, sau pozitia rotorului nu e buna.
    620L (℮ 550L) - 1M Oscar, 1M J.Dempsey, 1M N.Tetracanthus, 1M Convict, 1M A.Citrinellus

  3. #3
    Member florin_etz's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Si mie mi se intampla sa-mi faca zgomot (parca ar avea un pumn de bile in compartimentul rotorului) filtrul EX 700, dupa ce umblu la el , solutia pe care am gasit-o eu, pentru remedierea problemei, este inclinarea filtrului pentru evacuarea eventualelor pungi de aer ramase in compartimentul rotorului, sau pur si simplu deconectarea repetata a acestuia, de la sursa de energie electrica. De cele mai multe ori daca il scoti din priza de vre-o 2-3 ori zgomotul dispare, deoarece bulele de aer ramase captive vor fi evacuate.
    In rest sunt foarte multumit de functioanrea lui.
    Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
    Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

  4. #4
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    Am incercat aceste lucruri de nenumare ori dar nu au da rezultate.Am 3 filtre ex 700. deci stiu ce inseaman aceste filtre.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    547
    Post (Dis)Likes
    Schimba rotoru + axu (http://www.acvamax.ro/product_info.p...oducts_id=1000) la fel am patit si eu la jbl e900 rotorul nu este demagnetizat dar ca facea galagie acum ce o fi uzat nu stiu dar cand am timp voi testa vechiul rotor pe noul ax sa stiu ce e uzat...

  6. #6
    Junior Member ISorin's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Oradea
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    Alin, am avut o problema similara cu un filtru Eheim 2213. Facea un zgomot de parca era o moara cu bile!. L-am oprit, curatat, inclusiv rotorul, axul ceramic (avea mazga), locasul rotorului, schimbat perlonul. Din ce mi-am dat seama zgomotul provenea din faptul ca axul ceramic nu era bine fixat in cele doua suporturi de cauciuc de la capete. Nefiind fixat sa zicem intr-un capat foarte bine, are un joc destul de mic, care insa face rotorul sa atinga locasul acestuia si de aici zgomotul.
    Incearca sa fixezi cat mai precis axul ceramic in locas si sunt sanse sa dispara zgomotul. Eu asa am facut si acum nu-l mai recunosc cat de silentios poate fi!.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •