Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 78

Thread: Posibil TEPAR ? rechinu_64

  1. #1
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes

    Posibil TEPAR ? rechinu_64

    Va salut! Se pare ca desi a stat de vorba cu mai multa lume pe aici, e drept ca are cont doar de cca. 3 saptamamani , a trecut la fapte nedemne pentru un individ care se daclara a avea 48 ani!
    Pe scurt: am convenit la un schimb, el oferea un laptop in schimbul unei butelii de co2 cu regulator
    Am convenit sa punem coletele simultan facand dovada cu chitantele de la posta!
    E , dupa ce i-am facut dovada a zis ca in 15minute ajunge si el la oficiu si expediaza coletul, ceea ce nu cred ca sa mai intamplat
    Discutiile au avut loc o parte aici pe privat ,mess, si telefon.
    Sa facut nevazut , nu mai raspunde la telefon , nu am primit nici o confirmare ca ar fi expediat coletul . PT mine e foarte clar ca se ascunde!
    Daca al cunoaste cineva (este din BRAILA )dintre voi colegi...nu stiu ce s-ar mai putea face , el crede ca va ridica coletul si sa facut cu ele nevazut ceea ce sper din toata puterea sa nu se intample !
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  2. #2
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Suna la oficiul postal de care apartine si spune-le sa nu ii predea coletul si sa ti-l trimita retur.

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    34
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kari View Post
    Am convenit sa punem coletele simultan facand dovada cu chitantele de la posta!
    Nu se face asa ceva.

  4. #4
    Member robertanasa's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Drumul Taberei - Bucuresti
    Posts
    244
    Post (Dis)Likes
    Da, buna idee, suna la posta si opreste expedierea.
    Parca nu-mi vine sa cred, ca inca se mai pot face inselatorii de acest gen.

    Bafta!
    Cu deosebit respect,
    Robert

  5. #5
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Din pacate azi nu au program :( am sunat la realtii cu clientii si mi-au dat nr de la oficiul la care este arondat cu adresa
    Mi sa spus ca trebuie sa depun o cerere la posta de la mine...Sper sa nu ajunga coletul in mainile lui , oricum ma costat vreo 45 lei expeditia ,daca mai platesc si returul , am o gaura de 90-100lei
    Om la 48 ani care sa jurat pe cruce printr discutii! Multumesc pt interes!
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  6. #6
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    cred ca mai ieftin si eficient ar fi fost printr-un curier si se specifica ca la predarea coletului sa se ridice un alt colet ( cu ambalare la predare pentru verificare continut )

  7. #7
    Member redfish000's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    TG MURES
    Posts
    189
    Post (Dis)Likes
    EEEEE KARCSI KARCSI , dece ai facut asa ceva omule-coleg-vecin drag , dece ?????????????????
    SA-I FIE RUSINE LA OMU ALA SI SA-I ADUCA SUPER NECAZURI ANU CARE VINE..............48 DE ANI ???? UN OM IN TOATA FIREA NU CRED CA AR FACE ASA CEVA , ASTA CRED CA E UN COPIL.............................


    SA MA IERTE D-ZEU DACA VORBESC PROSTII....


    AN NOU SUPER FERICIT-MARFA-COL-BETON IN TOT CEA CE VA DORITI SI MULTA SANATATE LA TOTI COLEGII ACVARISTI-TERARISTI-CICLIDISTI-ETC , SERIOSI.

  8. #8
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Uneori ma mir cat de naivi puteti fi unii, sincer nu m-as fi bagat la asa ceva niciodata. In ziua de azi nu mai merge nimic pe incredere, eu cel putin nu mai am incredere decat intr-un cerc foarte restrans. Cel mai curat lucru era schimbul de mandate, tu ii puneai coletul cu un mandat si el iti punea coletul cu mandat, simplu si eficient. Va complicati aiurea uneori, dar asa se invata.


  9. #9
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    330
    Post (Dis)Likes
    Increderea in oameni e cel mai mare risc pe care poti sa ti-l asumi la ora actuala , traind p-aici inveti chestia asta usor-usor!
    Vezi daca mai poti opri nefericirea sa se intample, prin intermediul celor de la posta. Daca nu, probabil va ramane lectie pt multi, care intra si vor sa spere intr-o tranzactie lejera cu "Cineva de bun simt" - expresia asta ma omoara, bunul simt n-are nicio legatura fratilor cu capacitatea romanului de a profita de increderea si bunavointa altuia.
    Atata timp cat nu vezi o persoana, cel mai bine e ca totul sa se desfasoare cu plata in avans / cu o garantie ca tranzactia se desfasoara asa cum s-a garantat pe forum/telefonic. Cum a zis si un coleg mai sus, cel mai bine era prin firma de livrari si chiar daca plateati 10-20 ron in plus macar aveai garantia ca laptopul va ajunge in mainile tale.
    Imi pare rau pentru tine, dar sper ca toate aceste nemultumiri aparute in ultima perioada sa fie o lectie pt toti cei care vindem, sau dorim sa tranzactionam produse pe forumurile romanesti. E deja un defect format la nivel masiv, de populatie, sa se doreasca profitul de pe urma celor care in credinta lor sunt buni si pun sperante intr-o colaborare atat de deschisa.

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Hai sa nu o luam chiar asa.....
    Sa zicem ca tranzactia se desfasura prin curier etc..... pai ce te faci daca respectivul iti trimite numai carcasa la Laptop? Sau... pui curierul sa verifice si functionalitatea... si daca are toate programele instalate.... sau ce?

    Blocheaza predarea luni... ca oricum: la cum functioneaza posta in Romania... no comm. si apoi vezi desfasurarea evenimentelor. Poate omul si-a rupt gatul in timp ce mergea la posta sa puna coletul si acum e internat in spital la UPU....

    Din moment ce ai niste date personale ale "individului".... ai o serie de probe privind tranzactia si "comunicarea".... chiar daca ajunge butelia la respectivul.... restul e treaba POLITIEI sa se ocupe de tepari! SIMPLU! Daca nu reusesti stabilirea unui contact.... in 48 de ore apelezi la "organele abilitate".... ptr ca ele au un paragraf dupa care sa se ghideze... se numeste: ABUZ DE INCREDERE si SE PEDEPSESTE COMFORM LEGII!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •