Results 1 to 5 of 5

Thread: Guppy Sterili?

Base member MrKuka's Avatar
    Post (Dis)Likes

Question Guppy Sterili?

Salutare,
    Am achizitionat de la un crescator din Ungaria 6 guppy maturi (2m + 4f), varianta german yellow.
    Asta a fost in Octombrie.

Pana acuma femelele nu au facut mostenitori.
    Recent (acuma 2 sapt) am luat un al treilea mascul de la un prieten, si tot nimica.

Femelele raman slabe, foarte active, mananca de parca ar fi tinut post 5 zile, de fiecare data cand le dau.
    Nu au "pata" clasica neagra in spate. Raman transparente.

Exista posibilitatea sa fie sterile/sterilizate? Se poate deduce cumva acest lucru?
    Exista vre-o metoda prin care pot sa-i motivez.

PS: Am mai luat de la acelas crescator vivipari, dar nu am avut aceasta problema.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Salut MrKuka, da se pot steriliza atat femelele cat si masculii, asta nu inseamna ca invinovatez unguru ca a si procedat asa! Practicam si eu procesul ista la inceput! Bafta!

High member
    Post (Dis)Likes
    @tmdarko: ???? Cum adica e de neacuzat cel ce procedeaza asa?? Iar faptul ca o faceai si tu nu e reperul ultim dupa care se judeca o MINCIUNA si o INSELATORIE!!

Cine vrea sa nu fie acuzat pentru practica asta SA MENTIONEZE CLAR ca pestii pe care-i vinde sunt sterili, si ca vrea sa-si pastreze exclusivitatea liniei! Si atunci cel interesat va decide ce va face in continuare- ii va lua de frumusete, sau va renunta, fiindca doreste pesti normali, nu bibelouri sterile.
    La fel si pretul: daca sunt doar papusele de decor, pestii sterili trebuie sa aiba un pret pe masura- derizoriu. Nu vinzi 6 uscaturi la pret de "2 triouri", ca si cum ai fi dat cine stie ce linie valoroasa!! Nu merge si cu pestii sterili, si cu sufletu-n Rai!

Daca vanzatorul n-a spus ce fel de pesti vinde, nu este altceva decat un jeg meschin, nu om! I-as cere niste explicatii, asa, doar optional, dar in primul rand as avea pretentia sa-mi trimita nu doar aceeasi linie nestricata, ci si compensatie pentru pacaleala oferita, timp pierdut, bazin blocat si grija oferita IN ZADAR unor mortaciuni, eu considerandu-i super-reproducatori de linie curata!!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Very high member danny80's Avatar
    Post (Dis)Likes
    @Tatanka- eu nu cred ca tmdarko s-a referit ca vanzatorul a sterilizat pestii.Cred ca s-a referit ca acestia pot fi sterilizati.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

High member
    Post (Dis)Likes
    Corect, @tmdarko nu este sigur ca a facut-o, dar daca tot e raspandita practica... plus rezultatele tale...
    Faptul ca ai luat si pesti buni de la acelasi vanzator- or fi fost linii mai vechi, deja rulate comercial. Poate n-o fi avut linia German Yellow de mult timp, nu s-a saturat piata cu ei, si incearca sa-si mai prelungeasca profitul. Cand o fi plin de ei, plus ca sterilizatilor de la "X" le merge vestea, acelasi "X" va incepe sa scoata ca prin minune pesti buni... si steriliciunile din trecut vor fi puse la indoiala, iar omului nostru nici gura nu-i va mai mirosi.
    Nasol. Detest.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

6. Likes Polgar Alexandru liked this post

Tags for this Thread