Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Proiect contructie iaz

  1. #1
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes

    Proiect contructie iaz

    Salut pe toti cei care frecventeaza acest forum.


    Incep acest subiect, prin a multumi colegilor nostrii pentru toate informatiile pretioase furnizate in ultimul thread postat dar si prin a-mi exprima nemultumirea vis-à-vis de desfasurarea nu tocmai normala a discutiilor.

    De aceea, rog pe toti cei care doresc sa ma ajute cu informatii benefice sa se limiteze la discutii amicale, informative, educative pentru toti cei interesati.

    Mentionez de la inceput ca cea ce prezint in randurile de mai jos provine din informatii gasite/studiate pe acest forum iar eu ca persoana nu am facut decat sa incerc sa proiectez(conform putinelor mele cunostinte) ceva promitator(dar poate incomplet).

    Nu sunt in masura sa dau prea multe sfaturi de aceea apelez la toti cei interesati sa ma ajute.


    Tinand cont ca intentia mea este ca in viitorul apropiat(sper sa am si timpul necesar) sa refac iazul actual (care nu e tocmai ok), pot spune ca ultimele informatii m-au ajutat sa descifrez multe taine ale acestui hobby. Chiar daca am fost/sunt in ceata cu anumite aspecte, am incropit un mic desfasurator pt cea ce vreau sa fac.

    M-am limitat la proiectarea unui sistem mai simplu, cu echipamente simple, pe care sa-l pot pune in functiune chiar eu si pe care cred ca il pot face cu putin efort(inclusiv financiar). Mi-as dori sa pot face o comparatie prin a proiecta si un sistem profi dar din pacate ma depaseste.

    Astfel:

    Destinatie iaz: DECORATIV/CRESTERE MAXIM 10-15 BUC KOI
    Dimensiuni aproximative(cu filtru inclus 7/4 m)
    Iazul este format din 2 bazine (cel mare pt pesti, cel mic pt nuferi) filtru multicameral si un filtru bakky
    Dimensiuni bazin mare 5/3 m. Dimensiuni bazin mic 2/3 m.Dimensiuni filtru multicameral 7/1 m. Specific ca in aceste dimensiuni sunt inclusi si peretii iazului/filtrului. Atasez si schite(le-am facut cum m-am priceput si eu!) pentru a va putea face o idee(mi-a placut iazul lui Radu(dum):

    Schita 1.jpg Schita 2.jpg


    Iazul va fi construit in pamant(1.2m) si deasupra solului(80 cm). Bazinul mic(cu nuferi )va fi mai inalt cu 20 cm dar cu adancime de 80 cm(max). Intentionez sa am un volum aproximativ(maxim) de apa de 15000-20000 l.
    Voi folosi un singur sifon de pardoseala efectuat manual din beton(conform celui prezentat de Catalin).
    Adancimea iazului va fi crescatoare incepand de la cascada(1,4 m) catre sifon (1,8m)
    Peretii iazului/filtrului vor fi izolati cu Impermax.
    Filtrul multicameral va fi format din 8 camere. Astfel,prima va fi camera de colectare care va comunica cu canalul. Tot aici vor mai fi: o teava de la sifon(cea care comunica cu partea de jos a sifonului unde se strang fecalele)si tevile de comunicare cu restul camerelor
    A doua camera va fi camera periilor. Tot aici se face comunicarea cu a doua teava de sifon(cea pozitionata mai sus care absoarbe mai putina mizerie) si cu teava de la skimmer
    Urmatoarele camere vor fi destinate materialelor filtrante(burete japonez, roca vulcanica, zeolit,etc??), mai putin ultima care va fi camera pompelor.
    In camera pompelor se va face conexiunea cu bazinul mic(pt golire).
    Apa va circula pe orizontala . Trecerea prin camere se va face up/down
    Intre camere vor fi montate pietre de aerare pt o mai buna oxigenare.
    Din ultima camera(a pompelor) o parte din apa va fi transferata in bazinul mic prin pompa 1(voi conecta un UV) iar prin pompa 2 in bakky(care va curge tot in bazinul mic)
    Apa cumulata in bazinul mic va curge in bazinul mare printr-o cascada.
    In bazinul mare(sub cascada) va fi o piatra de aerare.
    Cum am inteles eu ca functioneaza:
    1. Toata mizeria este directionata catre canal in momentul in care sunt scoase tevile(de blocare)din prima camera (se absoarbe mizeria(pe rand) din toate camerele de filtrare plus cea din a doua teava de sifon(cea pozitionata la capatul sifonului).
    2. Camera 2 va prelua apa din iaz prin prima teava de la sifon(a doua fiind blocata)plus apa de la skimer si o va transmite pe orizontala catre camerele de filtrare prin sistemul up/down
    3. Apa filtrata(!!) va ajunge in camera pompelor de unde va fi trimisa in bazinul mic prin 2 circuite(unul direct, altul prin filtrul biologic bakky)
    4. Din bazinul mic(cu plante) apa va curge in bazinul mare printr-o cascada. De acolo va circula , impingand mizeriile(??)catre sifon si va fi absorbita de catre acesta…

    Ce nu am inteles?!!! si am nevoie de ajutor..

    1. Cum creez curentii suplimentari pentru a impinge mai repede mizeria catre sifon/si pentru a ,,facilita’’ miscarea pestilor
    2. Este ok unde am pozitionat skimerul? Intreb pt ca nu am vazut niciodata unul functionand si ma gandesc ca daca il pozitionez incorect va fi trasa mai multa apa prin el decat prin sifon??
    3. Filtrul Bakky intentionez sa-l confectionez eu. As vrea sa stiu daca siporaxul este indicat ca materie filtranta pt acest gen de filtrare?(am déjà vreo 20 l)
    4. Ce pompe ar trebui pentru a face fata acestui sistem(ce putere pt bakky?, ce putere pt a doua pompa?)
    5. Credeti ca ,,proiectul’’ meu va putea face fata in conditiile in care eu merg doar in weekend la iaz si doar atunci ma voi putea ocupa de curatare, etc??
    6. Ce altceva de importanta majora ar mai trebui ?


    Calcule exacte/costuri/etc le fac la sfarsit dupa ce finalizez toate detaliile.

    Daca am omis/gresit ceva sper sa nu fiu criticat!!

    Multumesc,

    Stefan
    Attached Images Attached Images
    Last edited by stefannicolae1978; 15-12-2012 at 18:12.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Iazul meu pe care-l stii si presupun ca l-ai studiat functioneaza perfect , nitriti 0 si apa limpede curata. In loc de bakkie as pune trickle, o sa te convingi in timp ca de asa ceva ai nevoie.
    Siporaxul nu e recomandat la ponduri, are gaurele prea mici si se colmateaza repede. Nu stiu daca le mai gasesc aveam niste fise tehnice de la un Institut din Germania unde erau prezentate 3 medii de filtrare, siporax, ceva japonez mult mai bun decat siporaxul si niste bile de argila cu o suprafata desfasurata de aprox 160-180m2/litru( mult mai mic decat siporax sau cel japonez). Concluzia era ca mat japonez si siporaxul sunt excelente in acvarii iar bilele de argila in iazuri, ca dovada al acestui unele ferme de pesti din Europa folosesc aceste bile.
    In locul tau la intrare as pune un Sieve, mizeria stransa in el nu se dizolva in apa. Tine cont ca o saptamana iti va sta mizeria in apa pana vei ajunge la iaz, deci o sa ai o gramada de nitriti, iar daca ma gandesc ca vei da mancare la pesti cu galeata zilnic lucrurile se vor complica.... Dar daca nu vrei tot sistemul Sieve +BF atunci la iesirea din Sieve poti pune o pompa ca sa-ti bage apa intr-un Bakkie.
    Last edited by dum; 16-12-2012 at 13:26.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    Din ultima camera(a pompelor) o parte din apa va fi transferata in bazinul mic prin pompa 1(voi conecta un UV) iar prin pompa 2 in bakky(care va curge tot in bazinul mic)
    Apa cumulata in bazinul mic va curge in bazinul mare printr-o cascada.
    In bazinul mare(sub cascada) va fi o piatra de aerare.


    Stefan
    Cum trebuie sa stea treaba,teoretic(si practic).In acest pricipiu,al curgerii apei gravitational,apa trece la nesfirsit prin filtre,sedimentind jos o mare parte din mizerie,restul fiind descompusa de bacterii.Ce este sedimentat se elimina din sistem prin acele sifoane din filtru.Dar mizerie tot va trece ,apa circulind la nesfirsit.Daca alegi varianta sa refulezi apa prin bakki cu un debit foarte mare in acel bazin de nuferi,vei ridica in apa toate suspensiile sedimentate de-a lungul timpului acolo.Implicit vei duce apa plina de suspensii in iaz .Ca regula generala,acel bakki(un filtru si el la rindul sau) se pune ultimul in sistem.Daca vei tine cont de regula corecta, nu vei putea avea acel bazin de nuferi decit la acelasi nivel cu apa din iaz,respectiv filtru( toate comunicind intre ele).Daca alegi varianta expusa de tine trebuie sa tii cont de cele expuse anterior si sa iti asumi asta.In ceea ce priveste sifoanele,nu ma pot pronunta asupra variantei tale,neintelegind prea bine schitele.Dar ca idee ,o sifonare perfecta te va ajuta sa duci toata mizeria din iaz in filtrare.Astfel lasi iazul fara nutrienti pentru alge,etc.Faci acest lucru pentru a descompune sau elimina tot in interiorul filtrarii.
    Acelea sunt trepte in interiorul iazuli?Poate te ajuta schitele din alt tread sa incerci sa amplasezi sifoanele ,urmarind totodata si suprafetele curatate circular in jurul lor la diferite debite cu care paote fi trasa apa.
    Si in cazul pe care l-ai ales este o prezentare a acestui tip ,utilizat la piscine in special.
    Last edited by syso; 16-12-2012 at 15:25.

  4. #4
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Nu m-am gandit la suspensiile din acel bazin. Bazinul cu nuferi va comunica gravitational direct cu filtrul iar bakki se va alimenta practic din acest bazin si va curge direct in iaz.

  5. #5
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    Nu m-am gandit la suspensiile din acel bazin. Bazinul cu nuferi va comunica gravitational direct cu filtrul iar bakki se va alimenta practic din acest bazin si va curge direct in iaz.
    Pai cum va comunica bazinul cu nuferi direct cu filtrul? Parca ai zis ca vei avea o cascada de la bazinul cu nuferi la cel
    principal. Asta inseamna o diferenta de nivel. Ca sa ai circulatie a apei trebuie sa folosesti o pompa in ultima camera a
    filtrului cu care sa duci apa din filtru in bazinul cu nuferi. Iar din bakki apa poate ajunge direct in bazinul principal, desi
    daca vei dimensiona corect pompele, sifoanele, tevile si filtrul multicameral, la iesirea din filtrul multicameral (ultima camera)
    ar trebui sa ai cat mai putin sau deloc detritus si poti sa duci apa din Bakki si in bazinul cu nuferi. Probabil ca si un sistem
    tip sieve ar fi de ajutor, pus la inceputul filtrului multicameral.

    O seara placuta,
    Dragos

  6. #6
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Incet,incet, incep sa invat

    Multumesc

  7. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Citeste si ce am postat in celalalt thread:

    http://forum.acvarist.ro/showthread....l=1#post456379

    O seara placuta,
    Dragos

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Probabil ca si un sistem
    tip sieve ar fi de ajutor, pus la inceputul filtrului multicameral.
    Asa este dar nu ai cum, pentru ca apa din Sieve iasa doar cu ajutorul unei pompe, acesta fiind si motivul pentru care i-am spus sa-si faca un bakkie la iesirea din Sieve.

  9. #9
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Daca am inteles bine, cam asa arata ce vrei tu sa faci.

    La acest sistem sunt foarte multe adaugat, cum ar fi un preaplin, o ramificare a skimerului spre camera de colectare pentru diferite urgente, etc.
    Daca esti interesat, le dezvoltam pe fiecare in parte , ca sunt destule "inovatii care-ti usureaza munca enorm.



  10. #10
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dum View Post
    Asa este dar nu ai cum, pentru ca apa din Sieve iasa doar cu ajutorul unei pompe, acesta fiind si motivul pentru care i-am spus sa-si faca un bakkie la iesirea din Sieve.
    Da, de acord. Sistemul de tip sieve mi se pare cel mai performant in a separa impuritatile
    si de aia am zis sieve. Dar schema lui Catalin mi se pare ok si cred ca in prima camera a
    filtrului s-ar putea implementa un sistem de tip vortex pentru separarea impuritatilor.

    Eu doar imi dau cu parerea, neavand experienta practica cu filtrarea pentru ponduri.

    O seara placuta,
    Dragos

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •