Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 37 of 37

Thread: Ranforsare acvariu?

  1. #31
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Pai nu este clar deloc. Si iti explic si de ce. Acvariul meu are rama, facut tot de MP, dar
    fundul e la acelasi nivel cu lateralele. Ar trebui sa pun un pad sau nu?
    Da

    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Pe de alta parte, daca luam un acvariu de care spui tu, care are fundul mai ridicat si
    practic sta pe laterale, poate imi explici care este riscul in a pune polistiren sau pad pe
    care sa stea fundul, nu lateralele. Nu exista niciun risc, din contra este mai safe. Eu unul
    as dormi mai linistit decat daca fundul ar sta inaer.

    Si inca o observatie, a zis cineva sa scoatem rama?

    O seara placuta,
    Dragos
    daca pui un polistiren mai moale cu o suprafata mai mare decat amprenta acvariului si marginile trec prin el ---> polistirenul impinge fundul in sus si se crapa

    daca pui polistirenul cu o suprafata mai mica decat amprenta acvariului iti garantez 100% ca acvariul nu va fi perfect echilibrat (substrat, decoratiuni, accesorii, etc...) si neavand sustinerea marginilor se va inclina ---> dezastru

    nu sunt nemtii naivi sa construiasca acvarii pe baza acestui sistem. daca esti curios, mergi in Hornbach si uita-te la un acvariu Aquapro. stiu ca pare greu de crezut, dar sistemul functioneaza. it is German

  2. #32
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Ceea ce spui tu acolo nu sint argumente logice, imi pare rau sa iti spun.
    A zis cineva sa pui polistirenul mai mic sau mai mare? Polistirenul se decupeaza
    exact pe marimea interiorului ramei pe care se sprijina lateralele acvariului.
    Asa cum ai spus si tu, tu ai pus polistiren si nu s-a intamplat nimic la acvariul
    tau. Chiar nu inteleg de ce altii nu ar trebui sa faca acelasi lucru.
    Si se pare ca tot nu intelegi ce vreau sa spun. Polistirenul trebuie taiat la fix, cat sa se
    incadreze in interiorul ramei si sa aiba o grosime astfel incat acvariul sa se sprijine
    si pe polistiren si pe rama. Si nu e nicio problema. Cu alte cuvinte ceea ce propun
    eu nu are cum sa strice, din contra iti da siguranta in plus.

    Incearca sa citesti din nou cele doua afirmatii pe care le faci si sa vezi unde sint greselile
    de logica. Si vino cu argumente logice.

    Remarca aia cu "it is german" pentru mine nu are o mare valoare, nici nemtii nu mai
    sint ce erau acum 50 de ani. E doar propaganda.

    O seara placuta,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 10-01-2013 at 22:17.

  3. #33
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    @kirucd: daca ai nelamuriri suplimentare, il poti contacta pe tipul de mai jos. eu am avut o conversatie extrem de constructiva cu el si sunt sigur ca o poate relua cu tine, inclusiv cu argumentele logice pe care le invoci

    From: Stucky, Denis <denis.stucky@mp-aquaristik.de>
    Subject: AW:
    Aquapro 80
    To: ....@yahoo.com
    Date: Tuesday, October 11, 2011, 8:39
    AM
    Dear Dan,





    at mp aquariums which are equipped as standard with a sub-frame like aquapro, the
    sub-frame should always be used.

    Please do not use additional elastic pads between aquarium, sub-frame
    and the furniture.



    In the worst case it can come to the break of the aquarium.

    For further questions feel free to contact us again.
    Best Regards




    Denis

    Quality department

    Mueller &
    Pfleger GmbH & Co. KG


    Industriegebiet
    Kreuzwiese 13


    D - 67806
    Rockenhausen




    Tel.: +49 (0) 63 61 / 92 16 - 54

    Fax: +49 (0) 63 61 / 92 16 - 29

    denis.stucky@mp-aquaristik.de

    www.mp-aquaristik.de

  4. #34
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LupuMoralist View Post

    Please do not use additional elastic pads between aquarium, sub-frame
    and the furniture.
    Poti sa imi traduci ceea ce scrie mai sus?

    Multumesc, o seara placuta,
    Dragos

  5. #35
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Revenint la titlul postului, acvariul pe care il am in lucru are aproximativ acelesi dimensiuni ca ale colegului (70x35x35) si preventiv am aplicat doua intarituri in H, imbinarea facandu-se ca in foto, dupa ce am taiat lateralele mici cu 6 mm mai putin. Stiu ca nu era absolut necesar insa poate metoda asta se poate aplica si la acvariile mai mari.
    IMG_0417.jpg

    IMG_0415.JPG

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Salutare , m-am hotarat astazi sa imi umplu acvariul cu apa mai mult ca de obicei( nu am mai facut asta pana acum) . ideea este ca eu inainte aveal 63 de L in el ( vr-o 8 cm din acvariu erau neumpluti cu apa) acum o sa ajung la 73 L si astfel mai rama vr-o 2 cm jumate pana la varf . Voi ce parere aveti , Acvariul are 70 L , 30 l , si 40 H in total are 80 de Litrii . si sticla are 6 mm grosime ,
    suprafata pe care e asezat nu prea e plana, acvariu este pe un dulap dar s-a cam curbat placa acestuia , astept o parere ca sunt umpic in dubii

  7. #37
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by adrianulle View Post
    Salutare , m-am hotarat astazi sa imi umplu acvariul cu apa mai mult ca de obicei( nu am mai facut asta pana acum) . ideea este ca eu inainte aveal 63 de L in el ( vr-o 8 cm din acvariu erau neumpluti cu apa) acum o sa ajung la 73 L si astfel mai rama vr-o 2 cm jumate pana la varf . Voi ce parere aveti , Acvariul are 70 L , 30 l , si 40 H in total are 80 de Litrii . si sticla are 6 mm grosime ,
    suprafata pe care e asezat nu prea e plana, acvariu este pe un dulap dar s-a cam curbat placa acestuia , astept o parere ca sunt umpic in dubii
    in primul rand ai postat unde nu trebuia, ai facut off-topic in thread-ul colegului. in al doilea rand, este un lucru foarte bun ca vrei sa umpli acvariul.

    PS: e posibil sa se sparga acvariul, daca suprafata pe care sta nu este complet plana. iti sugerez sa iti deschizi un topic la introducere si sa prezinti acolo acvariul + neaparat poze. succes cu drobul de sare

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •