Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: Ranforsare acvariu?

  1. #1
    Junior Member BercenarU's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes

    Ranforsare acvariu?

    detin un acvariu (home made, cred) cu dimensiunile 70x20.5x40 cm si sticla de 6mm. Cu un calculator de acvarii, reiese 58 litri volum , si factor siguranta 4(very safe, cum zic ei). Problema e cand l-am umplut 99% cu apa pentru test pereti lungi ai acvariului s-au deformat putin vizibil, deci trebuie ranforsat longitudinal? sau in H.
    Multumesc
    Foamea ne apropie mai mult...

  2. #2
    User banat -tepar ordinar-
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    braila
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sai pui 2 fasii de sticla pe toata lungimea acvariului cam de 4cm de late si nu va mai flamba caci daca pui H poate te v-a incurca sa ai acces in acvariu.
    Bafta !

  3. #3
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Lasa-l asa ca e ok.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    latime de 20 cm ? e acvariu dinala gen tablou? care se agata pe perete? sunt curios cum arata ,nu pui si vreo poza ceva?
    si on-toppic masoara in capete ce latime are (ai zis ca 20,5 cm -adica 205mm ) si apoi masoara cati mm are la mijloc cand e plin cu apa si deformat... sa isi dea lumea seama de ce burta are ...acvariul va tine daca l-ai umplut cu apa si nu s-a spart inca , dar tine in minte ca : poti sa il lovesti din greseala cand vei fae un schimb de apa, sau poate ai vreo piatra in el care poate lovi una din fetele acvariului sau etc si astfel din socul produs+burta pe care o are sa cedeze sticla ...tu stii ce e mai bine pt tine
    Illegitimi non carborundum.

  5. #5
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Sunt milioane de acvarii la dimensiuni apropiate si nu au fost probleme majore. Decat din prostia unora. Hai si greseala sa nu aruncam aiurea cu praf.

    Cati nu au acvarii de 70 lungime si 40 inaltime din sticla si de 4 mm? Sa nu incepem sa exageram.

    Mai bine ai grija unde si cum il pozitionezi. Si cel mai important, la lipituri. O intaritura longitudinala nu te scapa de dezlipirea cordonului de silicon de la baza.

  6. #6
    High member albinik's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BACAU Bc.
    Posts
    599
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa stai linistit...la grosimea sticlei<daca ai masurat bine>, nu trebui sa fie probleme!Ce zici de 90x35x 45 din sticla de 6mm. pe care-l am de vreo 3 ani<e drept ca sunt stresat de el, dar rezista>!
    DACA NU NOI ATUNCI CINE!?

  7. #7
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rechinu_64 View Post
    Eu zic sai pui 2 fasii de sticla pe toata lungimea acvariului
    asta e din categoria hai sa imi dau si eu cu parerea. ai incercat vreodata sa pui intarituri pe un acvariu cu apa? te scutesc de efort si iti spun ca nu se poate. in primul rand, cand ai apa in acvariu geamurile frontale sunt deformate, asa ca in eventualiteatea in care vei reusi sa lipesti intariturile, acestea vor tine sticla deformata. daca te ambitionezi si scoti aproape toata apa din acvariu, poti sa incerci sa le lipesti, dar stii ca siliconul se lipeste in cateva zile. cum/cu ce sustii intariturile in tot acest timp? ce faci cu plantele, cu pestii?
    acum probabil ca ai inteles ce am vrut sa spun in prima propozitie. trebuie sa citim mai mult si sa scriem mai putin.

  8. #8
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by BercenarU View Post
    detin un acvariu (home made, cred) cu dimensiunile 70x20.5x40 cm si sticla de 6mm. Cu un calculator de acvarii, reiese 58 litri volum , si factor siguranta 4(very safe, cum zic ei). Problema e cand l-am umplut 99% cu apa pentru test pereti lungi ai acvariului s-au deformat putin vizibil, deci trebuie ranforsat longitudinal? sau in H.
    Multumesc
    masoara latimea acvariului intr-un capat si pe mijloc. daca ai o diferenta de 2-2,5 mm nu ar trebui sa iti faci probleme

  9. #9
    User banat -tepar ordinar-
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    braila
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LupuMoralist View Post
    asta e din categoria hai sa imi dau si eu cu parerea. ai incercat vreodata sa pui intarituri pe un acvariu cu apa? te scutesc de efort si iti spun ca nu se poate. in primul rand, cand ai apa in acvariu geamurile frontale sunt deformate, asa ca in eventualiteatea in care vei reusi sa lipesti intariturile, acestea vor tine sticla deformata. daca te ambitionezi si scoti aproape toata apa din acvariu, poti sa incerci sa le lipesti, dar stii ca siliconul se lipeste in cateva zile. cum/cu ce sustii intariturile in tot acest timp? ce faci cu plantele, cu pestii?
    acum probabil ca ai inteles ce am vrut sa spun in prima propozitie. trebuie sa citim mai mult si sa scriem mai putin.
    Nu asa am gandit sa-mi dau numai cu parerea ma gandeam ca baiatu vrea sal goleasca si dupa aceea sa ai lipeasca acele fasii longitudinale , deoarece am avut si eu unu asa cu fasii lipite si iarasi la mintea copiilor ca nu poti sa lipesti cu apa in el , atat ma ducea si pe mine mintea ca nu se poate cu apa in el .

  10. #10
    Junior Member BercenarU's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    bai bai, nu va aprindeti degeaba, eu nu am pomenit ca este setat acvariu! i-am facut proba, am observat deformarea, si l-am golit. Decat sa stau cu morcovu in cu* mai bine ma informez si il fac mai sigur. Intrebare despre intarituri, sa fie de 4 cm latime si 6mm grosime geamul? sau merge mai subtire, ca mai gros banui ca nu se supara .
    Foamea ne apropie mai mult...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •