Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Probleme filtru Eheim 2224

  1. #1
    Junior Member aquaponicus's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti, Teiul Doamnei
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes

    Probleme filtru Eheim 2224

    Cum spune si titlu, am ceva probleme cu filtrul Eheim 2224. Dupa o lunga functionare cu robinetul de OUT inchis la jumatate din cauza debitului prea mare, acum cu robinetul deschis complet debitul la iesire este extrem de mic. Am crezut ca deja de umpluse de murdarie desi era in functiune de aproximativ 2 luni. Desfacut tot , spalat, curatat si montat la loc. Debitul insa tot mic, mult sub specificatiile filtrului.
    Verificat si a doua oara sa nu fie vreun robinet sau vreo teava infundata dar nimic. Jetul de apa care iese din spraybar este tot mic , ba chiar are o tendinta pulsatorie, de parca apa ar veni in valuri.
    A mai patit cineva asa? Sa fie arsa vreo bobina de la statorul pompei sau s-a demagnetizat rotorul?
    Are cineva vreo idee?

  2. #2
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    ai verificat sa nu fie murdarie la rotor? se deschide usor. mai verifica si imbinarile dintre sertare, sunt cateva imbinari de cauciuc care trebuie sa pice una peste alta

  3. #3
    Junior Member aquaponicus's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti, Teiul Doamnei
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Am verificat si curatat tot : rotor, robineti, tevi, furtune... Am demontat tot filtrul, inclusiv capacul pompei.
    Sertarele nu au garnituri, doar acolo unde se imbina tubul ala interior. Dar garniturile alea sunt bine puse.

  4. #4
    Member Bobi Brasov's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    BRASOV
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    sa nu cumva,sa traga aer fals pe undeva!!!

  5. #5
    Junior Member aquaponicus's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti, Teiul Doamnei
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Aer fals? Cum naiba?
    Nu ar trebui sa curga daca nu e etans?

  6. #6
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    daca ar trage aer fals (daca ai un skimmer si ai un burete pus pe IN sunt sanse mari sa traga aer pe sus, cand se colmateaza buretele) s-ar auzi un zgomot deranjant in filtru si ar scoate aer si la un moment dat se poate opri. nu imi dau seama ce poate fi. de fiecare data cand am avut debit mic, de vina a fost perlonul care era colmatat.

  7. #7
    Junior Member aquaponicus's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti, Teiul Doamnei
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de raspunsuri.
    Nu am skimmer si nici perlon. Filtrul are doar Siporax si Micromec iar in ultimul sertar spre OUT, deasupra are un Pad de burete grosier.
    Exclus colmatarea deoarece am curatat filtrul complet.
    Am sa incerc sa schimb rotorul. Sper sa nu se fi ars bobina pompei cat timp a mers cu robinetul de OUT la jumatate.

  8. #8
    Member robertanasa's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Drumul Taberei - Bucuresti
    Posts
    244
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt posesorul unui asfel de filtru si am intampinat la un moment dat o problema de acest gen. Ideea este ca in momentul in care ai curatat filtrul si ai atasat capacul sa mai torni in el apa pana vezi ca sa umplut de tot si abia apoi sa-l mufezi cu furtunele. Nefiind plin cu apa, mai ramne ceva aer in interior si de aici problema. Incearca si varianta asta daca nu merge inseamna ca este alt soi de problema.
    Bafta!
    Cu deosebit respect,
    Robert

  9. #9
    High member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    547
    Post (Dis)Likes
    demagnetizarea rotorului ai luato in calcul? Nu troncane nu huruie doar ca nu se mai invarte la fel de tare = debit redus.

  10. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    daca se potriveste rotorul de la eheim 2071 iti imprumut eu unul sa testezi

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •