Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 37

Thread: Ranforsare acvariu?

  1. #21
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LupuMoralist View Post
    acvariile cu rama de plastic se aseaza pe suprafete dure, nu trebuie sa atinga nimic fundul acvariului. eu am acvariu de 126l luat din Hornbach si il tin pe o placa de polistiren extrudat (varianta dura), marginile acvariului se sprijina pe placa, dar fundul sta suspendat.
    Ok... inteles ideea dar... poti sa "imi explici" ce s.a intamplat cu duritatea planului in cazul topicului de aici: http://forum.acvarist.ro/showthread....u-fund-crapat!

    Asta ar fi una.
    A2a: pai daca rama de plastic.... cat o fi ea.... sta pe o suprafata dura... atunci inseamna ca DOAR acea suprafata de contact cu sticla PREIA FORTELE DE PRESIUNE ale GREUTATII apei.... nu? Bun si asta.... acum intreb: si atunci cu mijlocul din fundul acvariului... pe care sta atata amar de nisip si "stanci-buturugi" etc.... cu mijlocul ala.... care este suspendat in aer practic: CE FACEM CU EL?


    Expandatul..... se foloseste la acvariile de "peste" 2metri lungime si la acvariile "peste" 650L... Iar in cazul acesta... se foloseste un extrudat de MAXIM 3 cm! De ce extrudat? ptr ca extrudatul este capabil sa absoarba "niste forte" mai bine decat EXPANDATUL care... oricat ar fi el... cand il presezi cu 1 tona greutate.... tot foaie de hartie ajunge in maxim 1 an de zile si dupa 100 schimburi de apa!


    La acvarii mici se foloseste EXPANDAT: adica cel moale.... tocmai ptr A CORECTA PLANEITATEA! Spor

    @Aerosv: foloseste un expandat cu incredere: clasicul polistiren alb care se faramiteaza bilute. Un extrudat nu face decat sa iti "inlocuiasca" blatul mesei datorita duritatii lui: efectul care ar fi? Expandatul alb in schimb... datorita greutatii care il apasa... v-a prelua forma fundului de acvariu si v-a "umple" spatiul care sta suspendat.

    @Dane.... Juwel... nu se vinde in Hornbach (era o gluma)

    Si tot in gluma iti reamintesc una din "spaimele" tale: Juwel face acvarii de 500L cu sticla de 10... nu? Si tot "Juwel"... siliconeaza toata rama aia uniform cu "siliconul lor"... ala de il injurai tu azi )

    M-ai enervat Batman.... ma duc sa fac poze la pad-uri si polistirene :P
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #22
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    ”Nimeni”, are logica ce spui si sunt perfect de acord, la cel mai mare voi folosi ceva similar, un gen de izopren cauciucat de 6mm pentru ca mascheaza mai bine si cu siguranta fundul acvariului se va mula perfect in acest material.

    Intrebarea mea a fost la cele din comert unde nu specifica nicaieri daca e bine sau nu sa pui ceva sub el. (doar cele cu rama de plastic)

    Din cate stiu sticla la cele de firma este una ”temperata” cu un grad de rezistenta mult mai ridicat decat clasicile geamuri, din acest motiv si grosimea mult subdimensionata.

  3. #23
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Exact la asta ma refeream si eu cu Juwel si Pavelescu stie bine asta.

    Drept "dovada" iti pun niste poze de la un pad al unui acvariu cu dimensiunile 120x45x50 (cel verde) sa vezi cum reduce grosimea 270L apa numai.... sub rama. Faza este ca o reduce si la interior.... acolo unde "te doare" pe tine.
    Si a2a comparativ... una din cele 2 bucati de polistiren de 5cm scoase de sub un acvariu de 2m si 720L brut






    Iar linkul cu topicul colegului l-am pus doar ptr a arata ce se intampla pe suprafete rigide si... ce face o diferenta de nivel intre 2 parti... ptr ca in fond asta se si creeaza intre nivelul ramei si nivelul fundului ramas in aer. Ape limpezi
    Last edited by Nimeni; 10-01-2013 at 15:14.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #24
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Juwel are acelasi sistem la geamul de fund si NU recomanda folosirea aquapad-urilor.
    Si daca folosesti un pad nu cumva esti mai sigur ca nu se poate intampla nimic?
    Ce ar putea sa se intample rau daca folosesti un pad? Dar va rog sa fie o explicatie
    plauzibila, nu pentru ca asa zice Juwel si Eheim.

    O zi buna,
    Dragos

  5. #25
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Dragos, nu am argumente . Asa scrie la Pravda:

    The JUWEL Aquarium is built with a special bottom frame for security. The
    aquarium should be placed directly onto the cabinet. DO NOT place any additional
    support, e.g. polystyrene, under the aquarium since this is not necessary with our
    aquariums.

  6. #26
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    "since this is not necessary with our aquariums"

    In traducere inseamna ca nu este necesar, nu ca este contraindicat. Si eu prefer sa suflu
    si in iaurt si sa folosesc un pad.

    Dupa cum stii si Juwel si altii iti vand acvarii complet echipate si spun ca nu mai ai nevoie de
    nimic. Dar la fel de bine stii din experienta ca e total neadevarat. Si atunci nu mai bine pun
    eu un pad sub fundul acvariului? (doar sub partea unde nu este rama, sper ca asta s-a inteles )

    O zi buna,
    Dragos

  7. #27
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Asa e nenea, ai dreptate

  8. #28
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Bercenaru in pozele 2,3,11 sint probleme destul de serioase cu lipitura , bule destul de mari in pozele 2 si 3 si lipsa consistentei cordonului de silicon in poza 11 ,la prima vedere arata ca fie cordonul de silicon tras nu a fost indeajuns de consistent pentru a umple spatiul dintre cele 2 foi fie sticla nu e taiata chiar drept(laterala mica)
    Dupa lipire ai folosit ceva care sa tina presate lateralele mari pe cele mici?

  9. #29
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni - referitor la topicul la care faci referinta: poate mai bine ca a crapat, ala nu era acvariu....acum vorbind serios, e clar ca a avut loc o deformare intre cele doua noptiere. hai sa lamurim un lucru, pentru ca se pare ca nu ai inteles despre ce e vorba. sunt doua tipuri de acvarii:
    1) acvariile in care fundul sta in aer (fundul este lipit la o distanta de cativa cm deasupra geamurilor laterale - vezi acvariile Aquapro si poate Juwel precizat de colegul Dan, nu cunosc acest acvariu) si greutatea este sustinuta de marginile geamurilor laterale. la aceste acvarii nu se scoate rama de plastic care este la baza acvariului si nu se pune nimic intre acvariu si suprafata dura pe care este asezat. eu am facut prostia sa pun un polistiren extrudat cu o suprafata mai mare decat amprenta acvariului, pentru ca mi se deformare blatul de la mobilier. intre timp, am schimbat mobilierul, dar cand am mutat acvariul nu am reusit sa scot polistirenul, a ramas acolo. momentan e OK, il am de aproape 2 ani. pot sa iti confirm ca am avut o corespondenta intensa cu oficialii MP (producatorul acvariului) referitor la acest subiect si mi-au confirmat ce am expus mai sus. si

    mp.jpg

    2) acvarii cu fundul lipit la baza geamurilor laterale, la care este obligatorie o suprafata moale (aquapad, polistiren) si este tot obligatorie ca suprafata sa fie complet plana.

    sper ca acum e mai clar

  10. #30
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai nu este clar deloc. Si iti explic si de ce. Acvariul meu are rama, facut tot de MP, dar
    fundul e la acelasi nivel cu lateralele. Ar trebui sa pun un pad sau nu?

    Pe de alta parte, daca luam un acvariu de care spui tu, care are fundul mai ridicat si
    practic sta pe laterale, poate imi explici care este riscul in a pune polistiren sau pad pe
    care sa stea fundul, nu lateralele. Nu exista niciun risc, din contra este mai safe. Eu unul
    as dormi mai linistit decat daca fundul ar sta inaer.

    Si inca o observatie, a zis cineva sa scoatem rama?

    O seara placuta,
    Dragos

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •