Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 61

Thread: Fertilizanti Sera

  1. #21
    Very high member Nicu Iuja's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Baneasa; Ilfov-Silistea snagovului
    Posts
    1,228
    Post (Dis)Likes
    Da asta caut findca intentionez sa folosesc linia de la sera dar daca ai un sfat sunt deschis. Pentru macro doresc.

  2. #22
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Stie careva exact compozitia produselor de fertilizare SERA? (ce si in ce concentratie sunt)? Multumesc

    By the way, folosesc de 2,5 luni seria completa SERA, asa cum am spus mai sus (daydrops, flora, florenette, floreplus, substrat floredepot) intr-un acvariu 54l net, timp de 2 luni cu CO2 - Tetra CO2 Depot si de o saptamana cu DIY CO2. Am folosit de la inceput si pana acum dozajul de fertilizanti de prospect. Maine-poimaine imi vin teste PO4 si Fe. Vreau sa vad cum stau, ca pana acum am avut doar Tetra 5 in 1, deci doar NO3 de evaluare a fertilizarii SERA, care s-a mentinut contant la 10. Scriu cand vin testele cum stau..

  3. #23
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    Au sosit testele. Parametrii apei (in conditiile in care ultima schimbare de apa a fost de vreo 5 zile) sunt dupa cum urmeaza:

    -Fe = >0,2 - e mai violet decat 0,2, deci pe la 0,3
    -NO3 = 20 ppm
    -PO4 = 0!!!

    Avand in vedere ca voi mai ramane cu aceasta formula de fertilizanti inca cateva luni, rog pe cineva sa ma sfatuiasca ce sa fac sa cresc fosfatii? Am inteles citind aici ca la nivelul meu de NO3 ar trebui sa ma incadrez cu PO4 in 0,7-1 ca sa respect nivelul optim conform fractiei Redfield. Sa bag KH2PO4? De unde fac eu rost de asta? Merci

  4. #24
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=9876

    pt mai multe detalii posteaza in acel topic sau da-mi pm (nu are rost sa umplem topicul fertilizantilor de la Sera cu discutii de spre PPS-Pro)

  5. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucharest
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes

    Sera vs JBL

    Nu am vrut sa deschid un topic nou dat fiind ca acesta acopera macar in parte problematica. Vroiam sa va intreb cum vi se pare linia de fertilizare de la Sera comparativ cu cea de la JBL (JBL Ferropol, JBL Ferropol 24, JBL Ferrotabs). Liniile sunt destul de asemanatoare ca tipic (fertilizant saptamanal, zilnic, tablete). Din cate am vazut (si chiar am experimentat) intre liniile de fertilizare mass-end aceasta e singura comparatie ce se poate face pastrand proportiile. Linia Tetra este slaba iar ADA, Dupla, Dennerle, Seachem le putem trece linistiti la profesionale nu mass-end. In plus sunt mult mai greu de gasit. Voi ce stiti, ce parere aveti? Le-a folosit cineva pe ambele si ne poate spune ce a observat comparativ?

  6. #26
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc de la Florena(cu microelemente) si daydrops , iar ca fertilizant pentru radacin folosesc cel de la JBL. Mai adaug din cand in cand si Ferotabs.

    Folosesc de de la JBL deoarece tabletele de la Sera lasa in locul unde le pui o gelatina alba ce se rupe si se imprastie in tot acvariu. Nu este daunatoare deloc acea gelatina, doar ca ma stresa si am trecut pe JBL. Devine enervant cand sifonezi. In rest nu am observat diferente fata de cand foloseam doar cele de la Sera.

    Se zice peste tot ca cica JBL ar fi mai bun ca Sera.

  7. #27
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes

    Re: Sera vs JBL

    Quote Originally Posted by Papa Benedict
    Liniile sunt destul de asemanatoare ca tipic
    Normal, ca sunt asemanatoare, doar au la origine un singur inventator si anume, Dupla.
    In alta ordine de idei, desi produsele Sera sunt ok, totusi, nu se compara cu cele de la JBL. Substratul Sera se duce in circa 6 luni, pe cand cel JBL, este garantat 3 ani de producator. Personal nu cred asta, dar, macar un an trebuie sa tina.

  8. #28
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucharest
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Inseamna ca cei de la JBL au oarece probleme in a sti pozitiona si marketa produsele. Daca te uiti pe cele de la Sera, pe fiecare cutie si eticheta scrie sus si tare ca au toate microelementele si le enumera si "striga" sus si tare! Pe cele de la JBL spun ca au tot ce e necesar...fara a le enumera. Si asta este un deficit de marketare. Tentatia este sa cumperi ceva despre care sti exact ce contine...

    Am folosit JBL dar peste vara am cam neglijat "problema" si nu ma puteam decide daca sa merg pe linia completa de la Sera (nu o folosisem si nici nu prea am chef de mari experimente...) sau sa ma reintorc la linia JBL. O sa merg pe JBL.

  9. #29
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Te inseli. Pe fiecare cutie de fertilizant JBL sunt date microelementele continute. Este marcat sub forma unei buline. Faci o alegere buna daca ramai la JBL.

  10. #30
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    pentru gama low [adica cu bani putini] jbl este cel mai bun [pe incercatelea] nici cele de la sera nu-s de lepadat dar para jbl e mai bun
    dar daca faci un cost total parca seachem-ul iesi mai ieftin [componentele sunt mai concentrate]
    ex KILL
    Inteligenta ma urmareste…..dar eu sunt mai rapid !

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •