Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 86

Thread: BBA - unul din milioanele de subiecte despre alga asta

  1. #11
    User banat
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti/Dr. Taberei
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni

    Inainte de a posta aici am cautat MULTA vreme solutii. Sa spui ca niveluri instabile de CO2 induce BBA este o ineptie. O sa explic de ce. Am CO2 pus pe bazinul asta cam de cand mi-am luat controller-ul. Asta se facea prin februarie-aprilie anul asta. Inainte de controller dozam constant doar din reductor. Dupa ce am pus controller-ul am mers bine mersi pana inspre toamna.

    Asta inseamna ca toti care au controller au si BBA? Ti se pare ca are sens afirmatia aia scrisa cu bold, italic si font mare?

    LE: BBA nu se face ci se ia

  2. #12
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Eu zic ca da.... isi are rostul...... din moment ce in continuare propozitiei respective..... venea si solutia ceruta de tine, sau mai bine zis "si alti parametri exacti", iar ptr cine nu are timp de parcurs linkul respectiv, (care din punctul meu de vedere este bun.... ptr ca prezinta si catalogheaza cele mai intalnite tipuri de alge) pun si solutia ceruta de tine si pe care.... ar trebui sa o incerci, si asa nu ai nimic de pierdut decat ceva timp:

    "The best way to combat Brush algae is by maintaining CO2 at 30ppm, nitrates at 15ppm and phosphates at 0.5ppm. Leaves that are badly overtaken should be discarded.
    Observations;When I had a problem with BBA, I dosed 1ml per 50 liters of Easy Carbo (equivalent to Flourish Excel) every other day for a week. The algae turned purplish/pinkish and disappeared. Maintaining sufficient CO2 level and is the best way in controlling this algae."

    Spor. Nu mai "explic" faptul ca instabilitatea Co2-ului o produce si o iluminare precara: neavand motiv de fotosinteza plantele nu vor consuma Co2-ul, sau il vor consuma "in hopuri". Indiferent daca ai controler sau nu..... Ca degeaba ai controler ptr Co2 daca nu dozezi fertilizant si degeaba dozezi si fertilizezi... daca nu ai lumina. Revenim la "vechea discutie".... si nu isi are rostul.... Linkul pus de mine era doar ptr a vedea ce mai trebuie mentinut fix in afara de Co2. In speta: nitratii si fosfatii.... Si ca sa intelegi mai bine "boldul"..... am sa reduc din el.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #13
    User banat
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti/Dr. Taberei
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Continui sa citezi unul din primele articole la care am revenit de multe ori in a incerca sa aflu CAUZA. Cum spuneam, nivelul de CO2 NU INDUCE BBA. In afara de a face niste afirmatii neargumentate acel articol nu explica CUM functioneaza acea metoda. Informatiile acelea sunt puse sub semnul indoielii FOARTE puternic. Asta pentru ca in acvariile plantate masiv ca al meu ajungi repede la niveluri de fertilizare mari. Vei avea tot timpul ceva in exces sau in carenta pana cand gasesti cifra magica. Conditia asta a fost o "constanta" la mine. Am avut si BGA din cauza nitratilor scazuti, am avut si apa verde. Toate s-au rezolvat pe masura ce m-am apropiat de proportia magica

    De aceea articolul ala il consider FOARTE slab documentat la capitolul BBA si o sursa de informatie FALSA. Singura explicatie pentru universala recomandare de a mari nivelul CO2 este influenta asupra plantelor. Ceea ce ma duce cu gandul ca trebuie sa ai plante care o duc prost. Este un miez de adevar in asta pentru ca alga tinde sa populeze partile plantelor care nu o duc prea bine, avand totusi o afinitate pentru anumite specii. Din nefericire, asta nu ne spune multe despre alga, mai ales cand ai plante care merg bine per total. Tind sa cred ca e un cumul de factori ce asigura "prosperitatea" acestei alge. Unul fiind lumina in exces iar celalalt fiind un mister

    Incerc sa aflu care din factori este cel misterios deoarece un black-out ar fi ultima solutie care as vrea s-o incerc.

  4. #14
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ok.... "Cum spui tu!" Spor in cercetari.

    Acum imi vine in minte semnatura unui user: "Cine se pricepe.... tace si face, cine nu..... da sfaturi la altii!"

    Ps: oare "nea Victor"... o fi avut BBA? citatul de mai sus nu se referea la dansul.

    In afara faptului ca te contrazici singur in multe afirmatii, am sters postul cu linkul respectiv tocmai ptr a nu propaga "informatiile false". Informatii si articol facut tocmai prin experimentari cum le faci si tu acum! Concluziile au fost trase de un simplu om care a trecut prin ce treci tu acum si care iti poate spune simplu: "Eu am fost ca tine.... tu nu ai fost ca mine." dar asta e cu totul alta poveste.
    Daca tu consideri ca BBA vine odata cu Artemia CONGELATA.... asa o fi, din moment ce EasyCarbo si solutia de O2 exact asta face: criogeneaza alga.... O arde mai bine zis, sau ai descompune structura cristalizand-o. Black-out-ul.... zambesc, si astept si urmarile acestui "experiment".... spunandu-ti doar: daca te-ai fi informat mai mult..... ai fi citit despre "experimentarile" altor useri care au tinut "post negru" de lumina si alga chiar a prosperat: de aceea te intrebam despre lumina: cand ai schimbat ultima data neoanele? Nu "cumva" iluminarea slaba o favorizeaza? Vorbim despre carentele plantelor? Vezi ce carente apar la plante datorita iluminarii insuficiente.... si coreleaza-le cu partile unde se face BBA.... Sa nu ai mici surprize!

    Apropos de "lumina in exces".... sper ca nu confunzi BBA cu GBA.... care intradevar apare de la lumina multa si fertilizare slaba (iar "asta".... am citit-o de pe pagina lui Tom Barr, m-ai contrazil si pe ala, ca in fond.... suedezul propus de mine.... tot un "nimeni" este)
    Spor in cercetari! Promit sa nu iti mai poluez topicurile sub nici o forma....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #15
    Base member albu81's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti, Sebastian
    Posts
    345
    Post (Dis)Likes
    ninjaed ... dar trebuie sa verific mai bine posturile
    Last edited by albu81; 09-12-2012 at 09:52.

  6. #16
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Ca sa scapi de alga asta trebuie sa indeplinesti citeva conditii, din pacate unele merg altele nu alga asta aoata aparuta fiind destul de versatila si foarte greu de omorit
    aceste conditii trebuie adaptate la fiecare bazin in parte pentru ca nu exista un panaceu universal de kilarit scirbosenia asta
    1 curatenie exemplara a substratului, aspirat cit mai des si cit mai adinc pentru a evita acumularea milului negru si urit mirositor
    2 ph cit mai stabil si aici ma refer inclusiv la schimburile de apa nu doar la injectia de co2, schimburile de apa facute cit mai lent fara a perrmite ph sa sara in sus ajuta foarte mult, la mine schimbul de apa dureaza cam 4 ore(lasat sa curga direct de la retea cit un fir de ata) tipm in care ph este absolut stabil bine asta ajutat de ph controler
    3 ph controler concentratia de co2 conteza mai putin stabilitatea in timp si buna distriburie in bazin e mai importanta pentru a stirpi alga
    4 dozele regulate de EASY carbo ajuta , important e sa sa nu sariti dozele dupa o luna de dozare alga va incepe sa bata in retragere
    5 alga prefera plantele cu crestere lenta , marsilea fiind una din ele orietntativa spre planbte mai rapide pe care alga asta nu are timp sa se dezviolte
    6 grija la cantitatea de ca din apa , se pare ca alga asta are nevoie de un "substrat" ca sa prinda radacini
    7 la fel grija la raportul dintre ca si mg ideal ar fi la un ppm de ca sa existe macar 4ppm de mg in apa

    deocamdata atita daca i-mi mai aduc aminte si celelelte conditii o sa revin cu un post

  7. #17
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ca fapt divers... Mihai: Are vre-un rezultat black-out-ul asupra algei? De BBA vorbesc.

    @ Albu81: nu ai pierdut nimic Am sters un post cu un link.... care sustinea ceea ce sustine si Mihai la punctul 3: variatiile si instabilitatea CO2-lui in apa favorizeaza alga. Stabilitatea o ucide.
    (Asta pentru ca, colegul nostru cu Ph controler nu intelege fenomenul explicat mai bine decat mine de Mihai la punctul 2.... si anume ca: atunci cand faci schimburi de apa si ai variatii cu + sau - de Ph.... e LOGIC ca controlerul care comanda Co2-ul ori sa someze... ori sa bage prea mult..... si de aici fluctuatii si de CO2)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #18
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Da, una din algele foarte des intalnite

    Black-outul n-are efect asupra acestei minunatii.

    Si eu am avut de la startul setupului de 700, aceasta alga, insa numai in partea din fata a acvariului, pe pietricele.
    ***variatia de co2 - n-are cum sa fie la mine, ca am ph controller si e constant,
    ***nivel crescut de co2? - poti sa bagi 10 tone de co2 in alga asta de sa iti moara toti pestii ca tot n-are efect ( am bagat co2 de au murit 22 de rasboras din 30 si cativa neoni) si asta pe perioada indelungata ( 1 luna) si cum ziceam fara efect.
    *** easy carbo - functioneaza dar la bazine mari trebuie sa bagi cu canistra....deci nu e rentabil;
    ***cat despre BBA se ia, nu se face.. nu stiu ce sa zic, - daca mergi pe premisa asta, ar trebui sa ai un acvariu steril, caci e inevitabil sa nu ai vre-un spor de alga pe plantel pe care le iei de ici sau de colo.

    Eu am scapat in proportie de 90% in felul urmator:
    - schimb de apa 50% pe saptamana;
    -introducere 7 SAE tineri - si tinuti fara mancare! ( la ceilalti pesti le dau doar grindal odata la 2 zile)

    Si chiar ieri, in prezenta unui coleg acvarist, am vizionat un SAE ce bidona BBA ca pe spaghete! Colegului nu i-a venit sa creada pana nu a vazut cum papau baietii.
    SAE sunt eficienti - daca NU LE DAI MANCARE!

  9. #19
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Ca fapt divers, anu trecut aveam un nano de 30l in care tineam creveti, am adus de la colegul Brumarel o cantitate destul de mare de marsilea invadata cu bba,in 3 saptamini alga a disparut complet, dar bazinul nu avea co2 in dotare si nu vedea schimb de apa decit o data pe luna cam un bidon de 6l deci variatie minima de co2 si de ph
    In bazinul mare am avut alga care coloniza pietrisul in zona gazonului, pina nu am inceput se dozez mg separat nu a disparut, la vremea respectiva stiu ca dozam undeva la 16 ppm de mg saptaminal
    Complet am scapat de ea in vara cind din lipsa de timp si din cauza de economie de co2 am inceput dozarea de easy carbo in doza recomandata si schimburi de apa mai rarute o data la 2-3 saptamini 25%

  10. #20
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In alta parte ai spus ca noptea ai pH de 7-7,1 si ziua de 6,6-6,7. Presupun ca asta insemna ca nu
    aditionezi CO2 decat ziua, si daca e asa eu cred ca ar trebui sa incerci sa pastrezi nivelul de CO2
    constant si noaptea, controllerul de pH te ajuta la asta.

    Aici gasesti parerea lui Tom Barr privitoare la BBA:

    http://www.barrreport.com/showthread...rd-algae/page2

    O zi buna,
    Dragos

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •