Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 81 to 86 of 86

Thread: BBA - unul din milioanele de subiecte despre alga asta

  1. #81
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Baga easy carbo direct pe ea si o sa o rezolvi.

  2. #82
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Mi-a aparut pe substrat, ancorata bine pe pietris in unele zone, mai ales printre HC, cu EC nu e o solutie avand in vedere suprafata mare. Voi face schimburi de apa mai dese in cantitati mici, elimin din meniu hrana pentru creveti si voi doza doar fulgi o perioada la doua zile.

    Momentan singura solutie este sa scot cu penseta pietricelele cat bobul de orez, afectate cu BBA .

  3. #83
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Si mie mi-a aparut pe substrat dar dupa ce am schimbat becurile de la lampa cu altele care au o culoare mai rece nu a mai aparut. Daca iei un litru de easy carbo care e la reducere pe happypets (sau cel putin era cand am luat eu) rezolvi problema. Si eu am avut alga pe zone mai mari dar cu rabdare si mult co2 situatia s-a schimbat.

  4. #84
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Crangasi.
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Salut, nu s-a mai scris de mult aici, dar poate mai sunt necajiti care cauta. Confirm ca pestisorii SAE rezolva. Am luat 3 de la Coralis, au rupt tot intr o saptamana, Cristi de acolo mi a recomandat pe cei "silver" care au o bulina la coada, ar fi mai buni. Plus 2 aymonieri care curata si ei din pete. Sper sa nu devina prea curand teritoriali/agresivi. Multumesc.

  5. Likes Gabriel 72 liked this post
  6. #85
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Am avut si eu 2 SAE luati din maxi-pet(cumparati dupa ce am citit cum se identifica pe internet pt a nu cumpara Chinese Algae Eater sau Flying Fox). Iti zic ca nu se atingeau decat de bba-ul de pe Eleocharis sp Xingu. Cum dadeau cu mustatile de bba-ul de pe radacina sau pietre cum virau la 90 de grade. Dupa vreo doua luni i-am dat altcuiva. Pana la urma tot CO2-ul ma scapa de bba dupa ce am reusit sa il maresc pe la 29-35 ppm.

  7. #86
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Crangasi.
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Salut, ai ceva dreptate, de fapt asa se exprimase si de la pet shop, el le-a spus "silver SAE" din ce m-am uitat pe net sunt:

    Silver Flying Fox - Crossocheilus reticulatus si au curatat tot, si de pe reactorul de CO2 si de pe filtru intern, etc.

    http://www.thatpetplace.com/Crossoch...ing-fox-244361
    https://www.youtube.com/watch?v=iwqMzCR2gb0

  8. Likes Iliescu Mihai Ulmis liked this post
Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •