Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 41

Thread: Spirogyra

  1. #11
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Si eu m-am confruntat cu mizeria asta de vreo doua ori. Coincidenta sau nu, si la mine a aparut la inceperea iernii. Nu schimbasem nimic: fertilizare, lumina, masa biologica ... rutina de schimburi de apa era aceiasi ... totusi m-am pricopsit cu mizeria din senin.
    Din pacate la mine singura solutia care a functionat a fost cea radicala: apa oxigenata doza maxima si rugaciuni sa supravietuiasca tratamentului macar un singur fir din fiecare specie de planta existenta in acel moment in acvariu.
    La mine nu au tinut: EC, black-out, schimbarea fertilizarii in fel si chip .... doar cu apa oxigenata am scapat de ea.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #12
    Member Beta's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    144
    Post (Dis)Likes
    Cata apa oxigenata crezi ca as putea sa pun la 160 litri apa,fara ca sa moara pesti ?. eu am mai avut spyrogira si sa dus cu easycarb, acum vad ca sa facut imuna la easy carbo.

  3. #13
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Aoleu ce solutii radicale !

    Nu e o alga cu gravitate, e printre putinele care nu afecteaza plantele ci doar vizual.
    periuta de dinti folosita pe post de mosor si indepartarea manuala, e o solutie relaxanta! In cele din urma dispare de la sine.
    Eu am mai vazut astazi la mine doua fire lungi de vre-o 30 de cm, si le las acolo, ca sa le pot da primului vizitator )

  4. #14
    Member Beta's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    144
    Post (Dis)Likes
    Am facut schimburi de apa din 2 in 2 zile circa 100litri \ schimb si am tras-o cu furtunul aproape pe toata de fiecare data, dupa 2 zile era iar la loc si nu putina cam un kg.

  5. #15
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Beta View Post
    Am facut schimburi de apa din 2 in 2 zile circa 100litri \ schimb si am tras-o cu furtunul aproape pe toata de fiecare data, dupa 2 zile era iar la loc si nu putina cam un kg.
    sigur e vorba de Spirogyra? Spirogyra e un fir subtire. nu cumva e Cladophora? Cladophora e ca un ghemotoc verde, gen matasea broastei

  6. #16
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Daca e aspra la pipait(ca un ghemotoc de lina , par ) si face ghemotoace cladophora este,spirogira e alunecoasa la pipait , nu prea ai cum sa o scoti din bazin decit cu periuta nu mai vorbesc de estimat greutatea

  7. #17
    Member Beta's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    144
    Post (Dis)Likes
    Eu cred ca este spirogyra sper ca nu m-am inselat) pun o poza pt clarificare


    Uploaded with ImageShack.us

  8. #18
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Asa si cind o scoti de pe plante poti sa o iei cu mina tot zmocu ala ? sau se rupe foarte usor si e alunecoasa daca prinzi un fir intre degete si il freci?

  9. #19
    Member Beta's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    144
    Post (Dis)Likes
    Se rupe foarte usor, cand pui mana pe ia parca se topeste

  10. #20
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    E spirogira in mod sigur atunci

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •