Results 1 to 8 of 8

Thread: Organizare sectiune pond

  1. #1
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes

    Organizare sectiune pond

    va astept aici cu pareri legate de aceasta sectiune. cum ati dori sa arate!?

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Va salut pe toti,chiar pe toti!
    Eu nu vreau decat sa spun ca nu prea ma mai intereseaza sectiunea pond pentru ca,din pacate,nu mai exista loc pentru toata lumea.
    Nu am nimic cu nimeni,si nici nu am vrut sa fiu vreun exemplu pentru cineva doar prin faptul ca am descris aici ce si cum am facut acum cativa ani.
    Ideea e simpla,din punctul de vedere ar anumitor colegi,eu nu ar trebui sa exist pt ca ii fac de ras cu amaraciunea mea de pond din epdm echipat cu pompe si filtre home made.
    Cu alte cuvinte,cei de nivelul meu nu ar avea ce cauta aici deoarece,oricand pot aparea indivizi dornici de pond,cu bani suficienti si vor alege calea gresita de constructie.
    Este ca si cum ai spune: Nu ai acvariu de 1000L? nu existi!
    Asa o fi!
    Nu vreau sa demonstrez nimic nimanui,dar habar n-au ca primele posturi/topicuri in sectiunea pond,pe acest forum,daca stau bine sa ma gandesc,nu sint ale lor!
    Si la vremea aia cu cine sa ma sfatuiesc? cu cine sa discut? Adevarat,atunci am afirmat ca bazinele din beton nu sint bune...dar nu stie nimeni de ce.Luasem exemplul unui coleg de pe alt forum,care a esuat cu un astfel de bazin nedispunand de materialele si echipamentele din ziua de azi.Nici macar impermax nu exista in Romania sau nu era foarte cunoscut.
    Nici nu-mi aduc aminte sa fi spus vreodata cuiva: -Fa ca mine! ca atare,in ziua de azi inca nu cunosc varietatile de koi dupa cum bine zice Catalin,pentru ca nu asta conteaza pentru mine.
    Unui singur om ii pot multumi pentru suportul oferit pe acest forum (catalinbgs).Este singurul care a oferit informatii corecte,poze in etapa de constructie,etc
    Exact ca un profesor! doar ca pentru jucatori din alta liga.
    Imi aduc aminte,si imi cer scuze pe aceasta cale,ca l-am si jignit spunand ca pondul vechi al lui era mai frumos decat cel actual,numai ca mie chiar si acum imi place foarte mult cum arata cel vechi ( nu zic ca ar fi fost mai bun sau mai usor de intretinut pt ca nu ar fi posibil avand in vedere investitia facuta in bazinul nou)
    Pacat ca exista pe lumea asta si oameni care nu isi permit sa faca asa cum trebuie dar...isi doresc!

    Eu va multumesc pentru gazduirea pe acest forum,multumesc celor care mi-au fost alaturi la nevoie si celor care mi-au admirat iazul si au apreciat munca mea!
    Sint multumit cu ce am si pentru ca nu am probleme cu iazul iar pestii sint sanatosi,neavand nici un fel de probleme de peste 2 ani.
    Acestea fiind spuse,si pentru ca pe zi ce trece apar dispute in loc de invataturi,eu nu mai gasesc nimic util pe aici si nefiind amator de telenovele,nu tin sa-mi irosesc timpul.
    Ca atare,ma retrag umil urandu-va tuturor SARBATORI FERICITE!
    Cu stima
    Cristi
    Last edited by goodmans; 06-12-2012 at 23:49.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #3
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Eu nu cred ca procedezi corect. Nu mi se pare normal ,,sa te retragi'' din aceste discutii doar pt simplul fapt ca oameni cu mult mai multa experienta decat noi au atras atentia asupra unor elemente concrete. Nu cred ca interesul a fost sa condamne pe cineva!!! mie mi s-a parut constructiva discutia si o consider eficienta pentru ca a fost detaliata de oameni care chiar reprezinta ceva in lumea pondului romanesc. Cea ce tu ai scris in toate postarile tale poate ca a fost de folos multor persoane, care s-au orientat la inceput de drum la ceva mai simplu..mai ieftin, speriati de ideea de a cheltui mai mult. Toti am inceput prin a vrea un iaz, am facut cum ne-a taiat capul si apoi ne-am impotmolit.. Prost-neprost fiecare a facut ceva dupa placul inimii, apoi dupa ce a vazut ce inseamna un iaz, un peste, un hobby, a inceput sa caute solutii mai bune, sa improvizeze, sa refaca.... Cati dintre noi nu au gresit sau nu au dat informatii eronate!!! Fiecare isi da cu parerea si involuntar din lipsa de experienta poate spune neadevaruri!!! Hai sa ne suparam cu totii sa vedem unde ajungem!!! Hai sa fim seriosi ca nu mai avem doar cativa ani! Si pentru a uita de toate cele iti dau cadou un koi de calitate pe care l-am primit astazi de ziua mea:
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    E dramatic sa vedem ca se intimpla asta.Nu a avut nimeni intentia sa te atace personal,eu personal chiar te-am felicitat in nenumarate rinduri,urmarindu-ti evolutia pe mai multe forumuri.Am apreciat pasiunea cu care faci lucrurile.Faptul ca am adus o argumentatie contra opiniei tale nu inseamna ca te-am atacat asa cum mentionai anterior.Ce incercam sa spun categoric de data asta era un lucru elementar.Daca nu te pricepi in anumite domenii mai bine sa nu dai sfaturi.Ca un exemplu concret si actual in ceea ce priveste problema lui stefan cu pestele bolnav te-ai repezit sa ii dai niste tratamente,neavind nici cea mai vaga idee despre boala pestelui.Eu sincer dupa ce am studiat una din cele mai importante lucrari din lume in domeniul bolilor pestilor(cele 650 de pagini cu boli ale pestilor http://www.amazon.com/Fish-Disease-D.../dp/081382558X) ,nu mi-as fi permis sa dau un sfat care ar fi putut duce la uciderea pestilor altei persoane.Exemplele pot continua.Doresc doar sa ne mentinem opiniile in limita decentei si a responsabilitatii fata de ceilalti colegi,desigur acestea fiind argumentate solid.Cam asa consider ca ar trebui sa decurga discutiile pe un forum serios cum se vrea acesta.Faptul ca suntem saraci nu inseamna ca nu avem dreptul sa facem un iaz .Eu doar spuneam ca poti face un iaz cu aceeasi bani ca si al tau,de o dimensiune mai redusa ce-i drept ,dar functional pe termen lung .Ar fi corect din partea ta daca ai enumera si problemele de diverse tipuri pe care le intimpini .Astfel cei care doresc sa se inspire din ceea ce faci sa poata vedea si partea negativa a lucrurilor(probabil ca vei spune:e exact ce imi doream ,nu am nicio problema,totul e perfect).A venit vremea sa devenim seriosi si responsabili daca vrem sa avem si noi in Romania vreodata ce gasim in acest domeniu in alte tari.Romania nu exista pe harta din acest punct de vedere(koi).Cu citeva exceptii nu am vazut aici o prezentare a ce inseamna top pond,koi.Ce ar trebui sa invete cei ce citesc acest forum?Am incercat pe acest forum sa propun discutii serioase si interesante,dezbateri,provocari.De fiecare data apar unii care ne explica cit de saraci suntem,cit de necajiti.Ne multumim cu cea mai de jos speta intotdeauna.Mi-ar parea bine sa vi cu argumente contra a ceea ce postam,sa facem dezbateri .Cam asta ar trebui sa fie spiritul constructiv.Altfel vom ramine cu toti la stadiul pondului tau ,tu fiind unicul avizat pe acest forum.E timpul sa te gindesti la faptul ca multi dintre cei ce citesc pe acest forum chiar vor aplica in practica cele citite.
    Inca odata imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva ,astept noi provocari din partea ta(in domeniul pond bineinteles),sperind ca acestea sa duca la ceva util in lumea pondului Romanesc.
    Last edited by syso; 07-12-2012 at 13:38.

  5. #5
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    din acest moment se inchid toate thread-urile flame de la sectiunea pond. aveti 10 zile sa va luati/salvati de acolo ce doriti si sa redeschideti un nou thread care va fi pastrat curat daca cel vechi nu se poate curata. o sa le mentionam noi pe parcurs.

  6. #6
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    userul syso a fost debanat. speram sa-si aduca contributia la aceasta sectiune.

  7. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Eu unul sper sa pastreze distinctia intre idei si persoane, si chiar daca nu ii convin ideile
    exprimate de unul dintre noi sa nu treaca la jignirea persoanei respective. Pentru ca nimeni
    nu detine adevarul absolut, iar respectul reciproc ar trebui sa fie ceva de la sine inteles.

    O seara placuta,
    Dragos

  8. #8
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    din seria la multi ani si pentru ca anul nou sper sa fie o decizie buna si oamenii sa se respecte reciproc. vorba aia: am mai imbatranit cu un an si suntem toti mai maturi.

    ii multumesc si lui tudor pentru intelegere!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •