Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 30 of 30

Thread: ecosistema naturala

  1. #21
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bezsnei_andor View Post
    iazul va fi facut!
    Asa dom`le Scurt si la obiect! "se face si.... gata!"

    In spirit de gluma ti-am spus asta... dar mi-a placut atitudinea. Iar faptul ca ai venit in cautare de informatii: stai linistit: esti in locul potrivit! Important e sa stii cum sa "triezi" informatiile. Spor....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    UPDATE!!!
    de aproape un an nu am mai facut update din mai multe motive
    pana la urma am reusit sa incep cu micul si am facut un iaz de 800-900 metri patrati, cu adancime intre 1.5-3.5 m...
    am plantat ceva nuferi deocamndata si am bagat 40 carasi ryukin/calico/sarasa/cometa si 20 de koi de 8-15cm
    atasez cateva poze cu iazul...Attachment 29175Attachment 29173Attachment 29174IMG_0628.jpgIMG_0691.jpgIMG_0694.jpgIMG_0695.jpg

    si pozele cu locatariiIMG_0672.jpgIMG_0707.jpgIMG_0742.jpgIMG_0721.jpgIMG_0749.jpg
    Last edited by Tudor.M; 20-10-2013 at 09:15.

  3. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    buna! cred ca am devenit maniac de ponduri si pesti) si citind pe forum si cautund informatii in legatura cu popularea iazului mia venit ideea de a face o mini crescatorie...
    ideea este ca as sapa vreo 4-5 bazine de 10x4m cu adancime de 1-4m din pamant destinat pt iaz de carantina si inmultire de koi si caras auriu sau poate si alte specii
    investitia ar fi minimala pt ca de spatiu dispun, am si excavator si o sa fie si apa si nici timp prea mult nu mar lua...in jur de 5-6 ore pt excavara unui iaz

    ce ziceti?

  4. #24
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Din cate vad pe net crescatoriile de koi au bazine betonate , plasticate, filtrate etc . Mi-e greu sa cred ca le vei putea oferi conditiile necesare in gropi sapate in camp deschis .

  5. #25
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Dan nu conteaza unde sint sapate,conteaza aprovizionarea cu apa si rata de reimprospatare.
    Cel mai bine,pestii,se dezvolta in "mud pond" adica ceea ce vrea el sa faca.
    Nu trebuie sa ai bazin betonat sau filtrare sofisticata.
    Iti trebuie apa proaspata,bine oxigenata(vara) si un echilibru intre toate astea si cantitatea de peste din iaz.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    deci mini iazurilea astea o sa aiba in jur de 100 de metri cubi...totusi nu cred ca bazniele betonate au acest volum...acele crescatorii hi-tech sunt crescatirii intensive...asta o sa fie semi intensiva sau ceva de genu, vreau sa fie cat mai natural
    japonezii cand au inceput sa cerasca koi nu aveau nici bazine betonate nincs sisteme de filtrare sofisticate ei au facut in bazinele din care inundau lanurile de orez
    asa ca saptamana viitoare am sa incep excavarea

    daca aveti ideii sau sfaturi...sunt bine venite

  7. #27
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bezsnei_andor View Post
    daca aveti ideii sau sfaturi...sunt bine venite
    Sfatul meu ar fi.... sa mai citesti pe forum la rubrica Pond ceea ce a povestit CatalinBGS in legatura cu un "proiect crescatorie" si de acolo sa intelegi ceva: e usor sa faci o crescatorie... intrebarea este: ce faci cu ea?

    In afara de asta... tot ca un sfat: fa acest iaz in primul rand.... pune-l in miscare, fa-l sa functioneze la parametri optimi, rezolva cu filtrarea - popularea - hranirea.... lasa-l un an de zile sa functioneze, vezi cum te descurci cu el si... apoi indreapta-ti gandul catre crescatorii.

    Referitor la numele topicului si ideea ta.... uite aici un clip edificator, dar care necesita FOARTE multi bani:


    Dupa cum vezi: costa sa il faci..... dar costa destul si ca sa il tii functional!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #28
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Gandeste-te bine inainte sa te apuci de astfel de lucrari!! Pentru ce le faci si ce viitor le atribui!! Nu e chiar simplu sa cresti pesti ornamentali si nici sa intreti niste bazine ,,mud pond'' destinate acestui hobby. Daca gandesti in scopul implementari unei mici afaceri, studiaza putin piata din Romania: este plina de ,,crapi koi'', de carasi, etc...!!!! Sa ajungi la un nivel de productie care sa cucereasca oarecum clientela cu pesti frumosi, nu e suficienta doar ideea: Gata! fac bazine si cresc koi!!! Au incercat multi altii si s-au lasat pagubasi. In fine, fiecare are dreptul sa viseze si sa isi indeplineasca ,,nebuniile''

    Eu personal te sfatuiesc sa iti maresti bazinul facut cat poti de mult, amenajeaza-l cat se poate de placut(foisor, gratar,bancute, ponton...!!), populeza-l cu crap, cteno sau chiar cu crapi koi si carasi ornamentali si bucura-te de realizare impreuna cu familia si prieteni...Pentru crapi koi amenajeaza in curtea casei un iaz cu tot ce-i trebuie pentru mentinerea vietii, cauta sa achizitionezi pesti cat mai frumosi si mai calitativi si bucura-te de acest hobby pana la adanci batraneti
    Last edited by stefannicolae1978; 23-10-2013 at 08:55.

  9. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    daca nu merge crescatoria cu koi in cel mai rau caz trec pe pesti pt consum crap, fitofag, amur
    nu vreau sa ma inbogatesc din asta...mai mult fac pt hobby

    si foisor si ponton si alte amenajarei am sa fac oricum

    unde gasesc topicul in care catalinbgs a scris despre proiect crescatorie?

  10. #30
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    buna!
    dupa un timp lung am revenit cu o intrebare...sper ca ma lamureste cineva
    am ceva puiet in iaz dar cam 50% nu sunt colorati...in iaz am bagat doar koi si carasi aurii...si cand dau de mancare nu vad alte specii de pesti...intrebare este daca acesti petisori isi vor schimba culoarea?
    am auzit de la cineva ca o parte din puietul de carasi aurii se coloreaza chiar si dupa un an...este posibil?

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •