Results 1 to 6 of 6

Thread: Apa de mare???

  1. #1
    Member LittleCrab's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes

    Apa de mare???

    Salutare colegi "sarati"...eu sunt un fan al apei dulci dar va pun o intrebare in numele unui prieten. Sta in italia pe malul marii in zona Ancona-Numana si ar vrea sa stie daca ar putea folosi apa din mare pentru un acvariu marin (binenteles filtrata!?!)...am fost si eu pe acolo si apa e limpede si curata zic eu dar totusi o parere nu strica.

    O zi placuta,
    Mihai.
    Noaptea toate pisicile sunt negre.

  2. #2
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Poate sa o foloseasca dar trebuie vazut ce parametri are. Salinitatea poate varia foarte mult
    in Mediterana. In functie de ce acvariu isi doreste ii va trebui o anumita salinitate.

    In concluzie poate folosi apa de mare dar e bine sa masoare parametrii acesteia.

    O zi buna,
    Dragos

  3. #3
    Member LittleCrab's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Salinitatea presupun ca se poate corecta...daca e mare mai adauga apa de osmoza, daca e mica mai pune el sare(sau cel putin asa vad eu rezolvarea ). Problema e daca pot exista ceva chestii "toxice" care nu pot fii descoperite cu testele existente.
    Noaptea toate pisicile sunt negre.

  4. #4
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In principiu nu, desi exista multe discutii pe diverse teme, gen bacterii care la o anumita
    temperatura isi schimba comportamentul. Eu cred ca apa de mare are tot ceea ce ai
    nevoie intr-un acvariu sarat si mai mult decat putem noi sa asiguram cu aditii si sare
    artificiala. Dar trebuie facute si schimburi de apa tot cu apa de mare si trebuie obligatoriu
    masurat principalii parametri ai apei: salinitate, pH, KH, calciu, magneziu, eventual NO3 si
    PO4. Depinde foarte tare si de unde ia apa, sint convins ca aproape de mal are alti
    parametri decat in larg.

    O zi buna,
    Dragos

  5. #5
    Member LittleCrab's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Aseara am vb cu tipul asta din Italia...a zis ca a facut niste teste la apa de mare...a filtrat-o prima data prin hartie de filtru, de cateva ori.
    Ca 418
    Mg 1280
    Alcalinitate 2,35
    Ph 7,9
    Salinitate 1027
    NO2 0
    NO3 0,10
    PO4 0,10
    Noaptea toate pisicile sunt negre.

  6. #6
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Parametri aproape perfecti pentru un acvariu de recif
    Daca are posibilitatea sa faca un schimb de 10% din apa in fiecare saptaman si vrea un acvariu
    care sa nu fie suprapopulat (nici pesti nici corali) atunci e mai mult decat ok si cred ca nici prea
    multe aditii nu va trebui sa faca. Depinde si de marimea acvariului.

    O zi buna,
    Dragos

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •