Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Ajutor alge

  1. #1
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes

    Ajutor alge

    Buna seara, ma poate ajuta cineva cu recunoasterea acestor alge? Am in acvariul de 60L xifo, gupy si sanitari. Folosesc echipamentul primit la cumpararea acvariului care probabil e no-name: filtru, incalzitor 50w si neon de 15w. Mentionez ca de cand am pesti de acvariu am probleme cu acelasi tip de alga chiar si pe vremea cand aveam un acvariu mai mic cu echipament aqua el. Schimburile de apa le fac odata la 2 saptamani. Singura cauza care imi vine in minte e ca folosesc apa de fantana care este destul de dura.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti/Dr. Taberei
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Schimb de apa la 2 saptamani, deja suna suspect. Cati pesti ai in total? Ca detaliul asta nu ti s-a parut important dar este. Cat de des hranesti pestii si cu ce? Ceva, hrana vie sau congelata? Aia arata a BBA dar pozele-s prea mici sa-mi dau seama. Cauta pe net si compara.

  3. #3
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Am 10 pesti in total pe care ii hranesc cu granule de la tetra de 2 ori pe zi. Ideea este ca de cand am acvariu am probleme cu acelasi tip de alge care imi omoara orice planta care nu creste suficient de repede ca sa o intineresc si sa arunc baza invadata de alge in max 2 saptamani. De cand am acvariu folosesc apa numai de la acea fantana. Am facut o curatare de acvariu totala si o sa reincep procesul de ciclare cu apa de chiuveta; sa speram ca apa sa fie cauza.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    tarnaveni
    Posts
    182
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    Buna seara, ma poate ajuta cineva cu recunoasterea acestor alge? Am in acvariul de 60L xifo, gupy si sanitari. Folosesc echipamentul primit la cumpararea acvariului care probabil e no-name: filtru, incalzitor 50w si neon de 15w. Mentionez ca de cand am pesti de acvariu am probleme cu acelasi tip de alga chiar si pe vremea cand aveam un acvariu mai mic cu echipament aqua el. Schimburile de apa le fac odata la 2 saptamani. Singura cauza care imi vine in minte e ca folosesc apa de fantana care este destul de dura.
    salut
    dupa cum vad pietrisul acela are granulatia cam mare intra mancarea printre ele si cam greu poti aspira
    cu algele multa rabdare mai documenteazate pe forum
    ape limpezi

  5. #5
    Base member dino66's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Constanta / Navodari
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Dar lumina?
    Prea multa lumina, sau program prea lung, la alge le place lumina continua ..
    Incearca sa faci schimburi de apa la saptamana, si sa reduci cumva iluminatul daca este mai mult de 9-10 ore.
    Poti hrani si plantele cu aditie de CO2, daca nu ai deloc fa-ti o bomba.
    620L (℮ 550L) - 1M Oscar, 1M J.Dempsey, 1M N.Tetracanthus, 1M Convict, 1M A.Citrinellus

  6. #6
    Base member albu81's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti, Sebastian
    Posts
    345
    Post (Dis)Likes
    redu mancarea, o data la 2 zile, nu are rost sa le dai atata mancare, pestii nu au nevoie sa fie supraponderali.

    Cat de mult tii lumina aprinsa ? daca o tii mai mult de 8 ore, redu la 6-8/zi.
    esti sigur ca ai doar 15 W? , pozele imi par destul de luminoase pozele pentru 15W.

    nu mai schimba apa asa des, cu speranta ca ai o filtrare de calitate, din moment ce ai un acvariu low tech, nu trebuie sa schimbi apa des, pentru a avea un echilibru acolo.
    poti schimba apa o data la 1 luna fara probleme.

    E posibil ca apa ta din fantana sa aiba niveluri de NO3/PO4 destul de mari ..., pentru ca duritatea nu-ti provoaca alge, cel putin eu unu nu am citit de nici o corelatie intre duritate si alge.

  7. #7
    Member Beta's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    144
    Post (Dis)Likes
    Ai invazie de BBA, din cate vad eu ai pietrisul calcaros fa un test cu otet, daca pietrisul ii calcaros nu scapi de alga fara sa il schimbi

  8. #8
    Junior Member furnica ucigasa's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Iasi
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Ar putea fi de vina si lumina.Ar trebui sa reduci lumina.De exemplu am avut si eu o situatie asemanatoare,dar acum las lumina 4 ore dimineata si 4 ore seara
    Eu nu mai am probleme .

  9. #9
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Am inceput sa pun apa de la chiuveta si am schimbat pietrisul cu cel de cuartz cu granulatie mai micuta. Dupa "formatarea" acvariului au disparut toate problemele cu algele. Daca ma uit foarte de aproape la geam mai pot vedea decat niste mici puncte verzi.
    Problema rezolvata!
    Last edited by OAndrei; 10-02-2013 at 19:45.

  10. #10
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    Problema rezolvata!


    prea usor...hai sa vedem in 2-3 saptamani cum evolueaza situatia

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •