Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 46

Thread: Koi bolnav

  1. #11
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    La solzi nu prezinta nici o simptoma...problema e la abdomen pentru ca este umflat.Azi dimineata am observat ca i s-au umflat un pic si ochii
    Despre icre nu cred ca se pune problema pt ca pestele e inca pui(are un an si cateva luni).
    O infectie este clar.

  2. #12
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    furanol si gyrodol 2 repede
    alternat
    o sedinta cu furanol/furapond solutie nu tablete 24 ore...12 ore apa curata apoi gyrodol 2 24 ore dupa care iar 12 ore apa curata si iar ciclul furanol/gyrodol cu pauze de 12 ore cu apa curata,timp de o saptamana macar.
    bazinul acoperit in timpul tratamentului si bine oxigenat,fara hrana


    este singurul tratament care la mine a dat roade,anul trecut, in cazul unui koi mare cu simptomul "tail up head down" care plutea asa in deriva de 2 zile,dupa tratamentul descris mai sus,timp de o saptamana si-a revenit si e OK si azi.

    Daca Doamne fereste e dropsy.....nu cred sa mai poti face ceva.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #13
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Trebuie ceva mai eficient. Este clar ca are o infectiie bacteriana interna puternica si trebuie intervenit rapid.Diseara incep un tratament cu antibiotic injectabil. Sper sa nu fie prea tarziu
    Si eu sper sa nu fie dropsy, dar din pacate simptomele sunt asemanatoare.
    Dupa 48 ore in care am incalzit treptat apa in acvariu starea bolnavului s-a inrautatit.
    Am inceput tratamentul cu antibiotic injectabil. http://www.youtube.com/watch?v=f5MtR...feature=colike
    Last edited by stefannicolae1978; 28-11-2012 at 07:40.

  4. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Problema la unii pesti ai tai este ca sunt indopati, se vede clar dupa forma lor. Nu stiu daca de-aici provine boala dar pe viitor sa ai grija cum si cu ce-i hranesti. O sa-i faci sa arate ca niste crapi de balta ceea ce nu-i ok pentru un koi.

  5. #15
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Asta o stiu dar din pacate nu prea am ce face. La iaz merg doar in weekend, iar de hrana lor s-a ocupat altcineva in lipsa mea.
    Pe viitor stiu ce am de facut

  6. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dum View Post
    Problema la unii pesti ai tai este ca sunt indopati, se vede clar dupa forma lor. Nu stiu daca de-aici provine boala dar pe viitor sa ai grija cum si cu ce-i hranesti. O sa-i faci sa arate ca niste crapi de balta ceea ce nu-i ok pentru un koi.
    Gresit!Este foarte bine ca sunt indopati tinand cont ca vine iarna si ei nu se mai hranesc, consumandu-si rezerva de grasime pana la primavara cand iarasi hrana lor trebuie sa fie bogata in proteine.In iunie, iulie si august se da hrana cu cat mai putine proteine.
    Last edited by Tudor.M; 28-11-2012 at 18:04.

  7. #17
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by drdiscus View Post
    Gresit!Este foarte bine ca sunt indopati tinand cont ca vine iarna si ei nu se mai hranesc, consumandu-si rezerva de grasime pana la primavara cand iarasi hrana lor trebuie sa fie bogata in proteine.In iunie, iulie si august se da hrana cu cat mai putine proteine.
    In cazul meu, Dum are dreptate:
    La crapii koi forma corpului reprezinta un important factor de apreciere. Intr-adevar eu am doi pesti care au depasit standardul si au devenit obezi.
    Probabil la anul, tinand cont ca inca sunt pui( au un an si cateva luni),dupa ce voi reconfigura anumite aspecte la iaz, isi vor reveni la forma initiala(sper).

  8. #18
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by drdiscus View Post
    Gresit!Este foarte bine ca sunt indopati tinand cont ca vine iarna si ei nu se mai hranesc, consumandu-si rezerva de grasime pana la primavara cand iarasi hrana lor trebuie sa fie bogata in proteine.In iunie, iulie si august se da hrana cu cat mai putine proteine.
    Total gresit!!!
    Hrana bogata in proteina se da la iesirea din iernare/hibernare (cand apa depaseste 12 gr) pana in luna iulie, apoi august, septembrie si octombrie se adminstreaza hrana cu procent mai scazut de proteina si mai crescut de lipide(grasimi) tocmai pentru "a ingrasa" pestele si pentru al pregati pentru iernare(hibernare).
    De regula crapul fie el koi sau comun(crap de ferma) nu se mai hraneste in noiembrie sau cand temperatura apei scade sub 10 - 8 grade. Chiar daca pestele consuma furaj, metabolismul lui este incetinit, la fel si digestia hrana stagnand prea mult in sistemul digestiv lucru care face mai mult rau decat bine.

  9. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tudor.M View Post
    Total gresit!!!
    Hrana bogata in proteina se da la iesirea din iernare/hibernare (cand apa depaseste 12 gr) pana in luna iulie, apoi august, septembrie si octombrie se adminstreaza hrana cu procent mai scazut de proteina si mai crescut de lipide(grasimi) tocmai pentru "a ingrasa" pestele si pentru al pregati pentru iernare(hibernare).
    De regula crapul fie el koi sau comun(crap de ferma) nu se mai hraneste in noiembrie sau cand temperatura apei scade sub 10 - 8 grade. Chiar daca pestele consuma furaj, metabolismul lui este incetinit, la fel si digestia hrana stagnand prea mult in sistemul digestiv lucru care face mai mult rau decat bine.
    Pai si eu ce-am scris?

  10. #20
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by drdiscus View Post
    In iunie, iulie si august se da hrana cu cat mai putine proteine.
    Pai asta ai scris.


    Stefan ce antibiotic folosesti si in ce doza/kg?
    Last edited by Tudor.M; 28-11-2012 at 19:12.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •