Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 71 to 80 of 92

Thread: Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  1. #71
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Syso, chiar nu te inteleg... Vad CE, dar nu inteleg DE CE.

    Care e problema ta, de ce atata ironie? In plus, cand vrei sa fii sarcastic/ironic, ai nevoie de echipament serios de protectie (logica, argumente), ca altfel devine sport periculos, si cazi in ridicol.
    Eu am demarat topicul, tot eu am si sugerat speciile pretabile, inclusiv cardinalii; inteleg ca nu te-ai luat de mine din doua motive: nici nu dadeai doi bani pe persoana mea, nici nu ma interesau iazurile cu crapi. Ma simt totusi atins: cum imi judeci tu mie "nivelul" preocuparilor "pe acest forum"? Fa-ti, amice, forum "select", dedicat iazurilor!! Nu-ti place, iti pute? Nu te baga, si esti scutit! In plus, mai e si principiul ala de aur: daca te bagi ca sa dai un sfat sau macar sa faci o observatie pertinenta, esti binevenit, eu nu te judec dupa meciurile de la celelalte rubrici. Cand insa intri pe tarlaua al carui umil demarator am fost eu, umilul, si o faci doar ca sa mistocaresti arbitrar, nici macar pe baza logica, atunci nu mai esti binevenit...

    Acum, cu logica:

    1- Cu ce te atinge daca unii, fie si dupa "ani de studii", isi fac o baltoaca si pun in ea pesti mici? Daca, prin absurd, ai raspunde ca alegerea lui Bilti deturneaza arta "iazului cu crapi" catre "balta cu plevusca", ti-as raspunde si eu ca alegerea ta de a te ocupa de iazuri cu crapi e doar problema ta si nu a altora. Iti compromite piata ta pe o feli8e atat de ingusta?? Eu nu cred, si, chiar daca ar fi asa, e alegerea fiecaruia ce-si pune in curte sau daca-si pune, la o adica...

    2- Cu ce baza ranjesti la asa ceva? Sau la specia aleasa? Tin sa te instiintez ca, in vreme ce crapul, selectionat sau ba, e un peste prezent peste tot si nici pe departre periclitat (ba chiar plaga in unele locuri), cardinalul are un statut foarte fragil- verifica tu singur.

    3- E mai multa armonie si natural in baltoaca aia decat in ingineriile tale, care prezinta o imagine artificiala, sustinuta cu efort si investitii mari. Accepti sau ba, asta e adevarul; accepti sau ba, unii cauta naturalul, nu spectaculosul- ba uneori e mai spectaculos asa ceva, desi la alta scara. Nimeni nu se mira ca un crap, fie el si colorat, sta in iaz in Romania, dar e fascinant sa descoperi ca un ciprinid subtropical mai pastreaza in genele lui memoria rezistentei la frig, formata prin succesiunea glaciatii/incalziri.

    4- De ce Catalin BGS, un consacrat al iazurilor mari, al crapilor scumpi, al aparaturii si accesoriilor scumpe, nu are aceeasi greata fata de un umil mini-pond, low-budget si cu pesti mici??

    5- Daca urmareai topicul ai fi vazut ca vorbesc in el de specii PRETABILE, adica posesoare de rezistenta la frig intr-o masura mai mica sau mai mare. Daca te interesa, ai fi si studiat pe langa. Daca stiai ca la fiecare 1000m temperatura scade cu 5*C, ca Tanichthys ajunge si in zone inalte, ca in Guangdong media pe Ianuarie e de... dar hai sa te las, din nou, sa faci tu risarciu pe tema asta... Iti dau doar concluzia: e nu doar pretabil, ci foarte pretabil.
    Cat despre faza cu frigiderul- nu, nu pare interesanta sugestia. Da, se hiberneaza diverse chestii prin frigidere, de la nevertebrate la reptile, dar Bilti a vrut mini-iaz, pe langa experiment.

    6- Pestii sunt animale... dar faza cu chinuiala animalelor e la fel de ridicola ca si celelalte... Ca acvarist- scuze, om-de-iaz-cu-crapi-deosebiti- nu ai putut tine in viata si creste pana la maturitate TOTI pestii pe care i-ai facut. Bunaoara, nici nu ai sortat pestii mai slabi ca sa-i cresti separat de fratii lor mai puternici, si i-ai lasat la discretia acestor din urma brute, care se conduc dupa dictonul "pestele cel mare il mananca pe cel mic". Ca nu le-ai asigurat tuturor nici dreptul la reproducere, se subintelege.
    Nici eu nu vreau sa stiu la ce SCARA aplici tu culling-UL pentru a-ti selectiona exemplarele "demne" (in opinia ta), dar STIU ca:
    a) faci aceasta cruzime la o scara incomparabil mai mare decat pierderile lui Bilti;
    b) o faci EXACT ca sa obtii pesti cu anumite caracteristici, fiindca asa ceva SE CAUTA!!! Despicand firul in patru, Bilti o face ca studiu, dintr-o curiozitate cu o latura deloc sadica, ci stiintifica. iar tu... pentru malai. Astfel, "cautarea" lui nu are NICI O latura mercantila, iar ca sa ajungi tocmai TU sa-i reprosezi ca face ceea ce "se cauta"... e deja cam mult.

    Repet: daca ai ceva de zis, daca te bagi si tu la un experiment care implica "tortura si cruzime", esti binevenit. Pana una-alta, Bilti a devenit unul din pionierii romani pe felia asta, chit ca specia e veche in acvaristica. Tu inca nu. Ironiile, batjocura, sabotajele verbale- nu le vad utilitatea.



    NOTA: nu doresc aprinderea spiritelor, banarea cuiva, alte reactii termogenetice!! Rog ca securile ingropate din alte topicuri sa ramana acolo!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. Likes blu, bilti, syso liked this post
  3. #72
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    @dunareanul ai tinut vreodata zvarluga peste iarna afara? Imi place foarte mult specia asta, nu vreau sa-i chinui intr-un acvariu si vreau sa-mi fac doua ciubare primavara asta: unul pentru A. mento si celalalt pentru Cobitis Taenia.

  4. #73
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Bilti: esti sigur ca gheata a avut doar 5cm?? Am verificat o arhiva- pe langa niste aberatii, am putut vedea totusi ca a fost mult mai bland la voi episodul de ger, si se leaga. Aberatiile sunt in link dar, per ansamblu, ce a fost in zona noastra nici nu se compara.
    http://www.accuweather.com/ro/ro/tim...016&view=table

    La noi abia azi nu mai exista gheata pe apa din bazinele mici; pana ieri mai aveam niste bucatele in bazinele mai umbrite. Zic asta fiindca am un bazin mare, pe est, unde e inca gheata serioasa. Acesta a fost expus insa si din lateral, in unele portiuni nefiind protejat de pamant.

    @Avl: ieri, mergand la un nene sa iau Tubifex, am luat si un bonus: omul a constatat ca prinsese si un cobitid odata cu gramada de tubi . Nu se vedea bine ce dihanie era (era bezna si doar un bec chior in curtea lui), dar cand a spus ca sotia lui s-a intepat in el, am inteles. Am ajuns acasa cu bestia dupa vreo 2 ore si am plasat-o, cam socant termic, intr-unul din bazinele de 90l. Nu pot sa recunosc specia fiindca am vazut animalul tot pe intuneric si in bazin nu am sanse. Mai incolo, cand s-o mai incalzi, o sa caut fearah si o s-o examinez.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #74
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    @siso: fiind vorba de curtea mea nu e treaba ta cum si ce fac eu acolo. e experimentul meu si daca am chef pot sa-i mananc pe paine. din cate imi aduc aminte specia pe care o cresti tu e prin galantare pline de gheata prin hypermarketuri. de ce nu mergi acolo sa faci un protest. consider ca experimentul meu are un folos. generatia asta va face niste pui mult mai rezistenti care vor putea fi folositi la repopularea apelor din china (ipotetic vorbind). koii tai se gasesc pe toate gardurile si nu sunt o specie aflata in pragul extinctiei. pestii mei au rezistat fara filtru (si alte inginerii), au invatat sa se fereasca de pisicile mele si extremelor din vara trecuta. sunt multumit. poate anul acesta o sa o maresc putin. ma gandesc la un cadru din busteni la suprafata pamantului si o folie care sa tina apa. eventual si o pompa mica pe panou solar care sa circule apa prin niste plante plutitoare cu crestere rapida (zambile africane) cu rol de filtrare.


    @tatanka: gheata a avut cam 5 cm in primul val de frig (cel cu minime de -5 la noi in zona). stiu asta deoarece am spart-o si am vazut. la al doilea val nu am reusit sa o sparg dar am vazut ca apa dintr-o roaba a inghetat complet (vreo 30 de cm de apa). normal ca acolo e alta situatie dar am dat minimul masurat de mine. mai mult ca sigur ca a fost mult mai groasa cand am avut valul de -11.

  6. Likes Tatanka, syso liked this post
  7. #75
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Aphanius iberus- observatii

    Am lasat afara, in ciubar adanc, de 400l, un grup mixt- cativa din ambele locatii, Alt Emporda si Peniscola. Acesti pesti au fost destinati sa fie grup de test si nu vor pleca din curtea mea- daca e sa dau, voi da doar din liniile pure.
    Pe langa gheata- macar 10cm- a existat ulterior un strat gros de zapada, la 30-40cm. Sa zic ca si volumul mare, si protectia zapezii au impiedicat gheata sa fie mai groasa de 10cm, dar apa tot a fost sub 5*C, chiar si pe fund.
    Azi am aruncat o privire si am vazut cativa pesti terorizati de apropierea mea, stand inghetati aproape de fundul bazinului, pe peretele sudic, evitand sa se expuna luminii, deci atentiei "pradatorului". Adica eu...
    Am constatat strategia asta fricoasa pe vreme rece si la ceilalti pesti, mai ales Macropodus. Se pare ca, fiind constienti de lipsa unor reflexe fulgeratoare din cauza temperaturii apei, prefera sa se expuna cat mai putin, riscul de a fi capturati de pradatori fiind mai crescut cand sunt lenti. Aceiasi pesti vin la mancare cand apa e mai calda, iar Macropodus prezinta contrastul cel mai mare: devin atat de blanzi, incat iti inoata printre degete si mananca din palma scufundata fara sa fie4 incomodati/speriati si daca mana se misca prin apa. Pe langa obisnuinta, cred ca si "sentimentul" de siguranta pe propria capacitate de reactie in caz de atac e un motiv al acestui comportament prietenos.
    Revin: nu se vedea nici o silueta albita in ciubar (bine curatat, zero deseuri), deci toti pestii lasati sunt vii, ba si in stare buna. Evident, un amarat de episod hibernal de doua saptamani nu e edificator, dar specia rezista in Germania si Danemarca. Acest lot va fi in continuare supus testelor si in iernile urmatoare, cu tot cu descendenti.
    Teoretic, e posibil sa fie la fel de rezistenti ca anatolienii, mento sau vladykovi, macar in masura rezistentei la iarna romaneasca. Macar in unele zone ale tarmurilor nordice ale Marii Thethys, leaganul ancestral al genului, iernile erau cel putin la fel de aspre.


    @Bilti: asa cred si eu, 5cm e prea putin, totusi. Dar rezultatul e oricum peste asteptari! O fi avand Timisoara iarna mai blanda decat Bucurestiul, dar Parisul are 4-5*C media pe Ianuarie, ceea ce e mai mult decat are Nanjing, limita nordica a lui M. opercularis.
    Last edited by Tatanka; 04-02-2016 at 21:16.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  8. #76
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    interesante teste ai facut. eu, daca stateam bine cu spatiul, mai faceam vreo doua balti si testam si alte specii. o sa raman la cardinali cu promisiunea ca voi oferi pui doritorilor la vara. doar pentru pond.

  9. #77
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Pentru avl - Da am ținut Cobitis in bazine exterioare si inca mai tin, chiar cu succes pot spune. Zvarluga din zona mea, anume Galați\Braila\Tulcea cu Delta Dunării pana la Sfantu Gheorghe, rezista si prospera în acvariu la temperatura camerei, fara probleme (atentie la zilele caniculare cand se incing betoanele iar apa ''fierbe"). Pentru unele specii autohtone e un mit faptul ca au nevoie de o perioada de "hibernare la rece" pentru a supravietui. Trecerea treptata de la o temperatura scazuta la una mai ridicata (optima), poate sa declanseze perioada de reproducere si doar atat, rezistenta la inghet fiind o adaptare la conditiile de mediu si nu un prag in evolutie speciei. Exemple sunt speciile invazive din zonele temperate ce au invadat, cu ajutorul neglijentei umane, ecosistemele tropicale sau subtropicale. Avem exemple si in Europa: Silurus Glanis (somnul), a fost adus în raul Ebro (Spania) de un neamt "binevoitor". Asadar dintr-o galeată cu somotei micuti aruncati la locul "potrivit" a devenit posibil ca dupa ani de zile in fluviul Ebro sa traiasca cele mai mari exemplare de somn din lume. Neamtul a stiut el ca: temperatura mai ridicata, prada abundenta si calitatea apei va face din raul Ebro cel mai important loc de pescuit sportiv la somn din lume însa cu un pret; ecosistemul acvatic a fost modificat ireparabil iar multe din speciile native ale raului Ebro au disparut.
    Cu privire la Zvarluga, pot spune ca in conditii normale, (ma refer la calitatea apei) rezista si intr-un bazin interior dar si intr-un iaz, afara, pe tot timpul anului. Nu ma pot pronunta cu privire la speciile de Cobitis care traiesc in zonele mai inalte\montane.
    Last edited by dunareanu'; 16-02-2016 at 19:53.

  10. #78
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Pentru exterior recomand bazine ingropate cu adancimi de minim 60 cm, ideal ar fi de minim 100 cm. Personal nu am avut probleme, folosind bazine mai putin adanci deoarece peștișorii țínuți în ele sunt mereu de talie mică.
    Last edited by dunareanu'; 16-02-2016 at 19:51.

  11. #79
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Dunareanu': Nu e mit aia cu hibernarea. Multe specii chiar NU se reproduc sau au probleme. In decurs de mai multe generatii pastrate in conditii de camera, se va vedea ca nici fertilitatea nu mai e aceeasi, asta daca nu asisti la prabusirea intregii populatii. Speciile alea invazive de mare succes sunt, deloc intamplator, specii care traiesc in zone temperate dar SI in zone subtropicale, ba chiar tropicale- de aici adaptabilitatea lor.
    Totusi, te-ai asigurat si ai formulat o rezerva cand ai scris "unele" specii autohtone... E un subiect in care apar des notiuni ca: "partial, uneori, unele, depinde de etc." ...

    @Bilti: ce fac cardinalii?
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  12. #80
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    cardinalii sunt ok, cand sunt temperaturi mai ridicate sunt foarte vioi prin bazin. nu pot sa-i numar dar sunt lejer peste 20 de bucati. acum vreo saptamana am scos algele filamentoase formate si ma gandesc la un sistem de filtrare pe viitor. sper sa inceapa si sa se inmulteasca pe cand vin caldurile. cu proxima ocazie o sa cumpar si niste pureci de balta vii pe care sa-i arunc in bazin.

  13. Likes Tatanka liked this post
Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •