Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 92

Thread: Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  1. #51
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Citesc si urmaresc, cu mare atentie fiecare actualizare. Foarte interesant si destul de detaliat subiectul, din punctul meu de vedere.. Asa da pestisori! niste adevarati supravietuitori, e uimitor cat de bine sunt adaptati la conditii extreme. Nu stiu daca exista nativi care sa reziste in asemenea
    conditii in care apa sa devina aproape "toxica", poate carasul (nu chiar nativ) sau țiparul care poate respira aer atmosferic-Misgurnus fossilis, parca se numea, disparut prin alte parti si destul de rar pe la noi. Asta ii face pe domnii killiefish sa fie si mai interesanti.
    Supravietuitorii poate vor avea ocazia sa-si transmita gena "extrema", acea informatie genetica care i-a tinut in viata merita incurajata .

  2. Likes Tatanka liked this post
  3. #52
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Cred ca am omorat masculul de vladykovi din bazinul 2, "intermediar-imputit" :(... cand "strecuram" apa din bazin cred ca l-am lovit cu vasul cu care luam apa murdara... l-am lovit la cap, a pierdut un ochisor... ma simt oribil desi am pierdut la viata mea mii de pesti. Azi dimineata l-am surprins la suprafata, taind apa cand m-a vazut... nu stiam unde disparuse... Daca va supravietui ranilor, va fi tratat cu cinste.

    Supravietuitorii nu-s neaparat exceptii; specia e dura, genul oarecum reputat ca duce conditii extreme, de la oarece medii hipoxice pana la toxine din metabolismul anaerobelor, salinitati si temperaturi extreme... cred ca sunt singurul gen prezent in Depresiunea Afar/Danakil, prin pesti din complexul "dispar".
    ... dar, asa cum ai spus, in bazinul 1, "absolut-imputit", doi au cedat dar doi au rezistat- cineva a fost deci mai rezistent.

    Am pierdut iarna asta adultii de carasel-cometa dintr-un preformat de vreo 180l- 3 la numar. Cei 4 pui au supravietuit. Cauza- extrem de multe frunze de bambus cazute in apa sezonul trecut. Apa cu o nuanta urata, negricioasa, privind in profunzime... H2S abundent, confirmat olfactiv cand am rascolit nitel bazinul. Toxinele mi-au invins caraseii care au stat afara in vase de 90l de macar 5 ani.
    Alti pesti care au cedat- ultimele 2 boarte, intr-un ciubar de 90l, nu chiar murdar. Nici nu le-am mai gasit cadavrele, deci au pierit mai demult iar melcii s-au ocupat cu debarasarea.
    Nu pot sa compar rezistenta carasilor cu a vreunui Aphanius, de vreme ce au fost bazine diferite. Totusi, bazinul 1 cu supravietuitorii de vladykovi ar fi fost un test serios pana si pentru carasei. Boartele, insa, or fi mai rezistente la ierni prelungite, dar in mod cert pica la testul chimic- vor apa mult mai curata.

    Interesant de comparat, in aceleasi bazine, niste Aphanius, Macropodus cu niste nativi gen Misgurnus, Umbra, Carassius; banuiesc ca Gasterosteidele ar fi mai fragile, dar nu-s convins ca nu se califica pentru un astfel de test.

    Actualmente, Aphanius mento sunt destul de activi in toate bazinele in care au fost plasati, sageteaza frecvent apa si astfel sunt vizibili. Puisorii de Macropodus ocellatus fac "plaja" imediat sub luciul apei, dar sub camuflajul unor frunze de bambus- stilul lor, tipic, evident pentru a nu fi vazuti de pasari.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  4. Likes dunareanu' liked this post
  5. #53
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Asa este, chiar ar fi interesat de comparat aceste specii si intentionez sa incerc un astfel de experiment, asta dupa ce voi reusi sa trec de cativa pasi cum ar fi, achizitionarea, sporirea numarului de indivizi din speciile "exotice". Saptamana asta daca vremea este buna o sa incep o mica reamenajare a bazinelor, cateva peticeli, reparatii mai ales curatenie plus ca vrea sa confectionez un fel de capac din plasa pentru doua din bazine, pentru a impiedica broastele sa mai intre. Apoi sa vad ce supravietuitori in materie de pesti, mai am.

    Tatanka daca ai ceva pestisori disponibili nu ezita sa trimiti un PM.

  6. Dislikes opincarul disliked this post
  7. #54
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Ieri am schimbat si eu apele din aproape toate ciuberele, le las 2-3 saptamani sa se echilibreze si apoi voi incepe sa scot pestii. Am cules, evident, si toti supravietuitorii de mento si i-am cantonat la un loc- sa fie in total vreo 25, arata perfect si sunt deja vizibil activi.
    Sigur ca am ceva disponibili, doar sa te decizi pe specii. Ne auzim la un telefon, mai bine.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  8. #55
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Eu, am inceput prin a face curatanie si am sfarsit prin a "moderzniza" tot ansamblul de mini iazuri. Practic le-am refacut dar cu aceleasi dimensiuni si tot in acelasi sistem simplu DIY. asta insemnand: sapat, schimbat folia, intarire structura ce ceva tevi de metal, am eliminat, definitiv substratul permanent dintr-un bazin ( o tona de mal, pietris, nisip si frunze am scos) iar acum vor exista in fiecare iaz doar "ghivece" noi, cu nisip fin si pietris, in care am replantat bulbii de sageata apei, buzduganul de balta, ceva nuferi plus alte buruieni deja existente - Elodea, Valisneria mare, si alte "alge".
    Acum bazinele vor avea si o plasa anti-broaste, anti-frunze, muguri, flori ect. sper ca vor fi mai usor de intretinut.
    Am gasit putini supravietuitori din speciile autohtone, in jur de 50 in total. Poate voi pune, undeva ceva poze cu iazurile refacute si etape de constructie.

    Tatanka - eu as incepe cu Mento si Macropodus daca ar fi posibil. Trimite-mi te rog intr-un PM nr.-ul tau de telefon ca nu il mai am.

  9. Likes Tatanka liked this post
  10. #56
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Notropis chrosomus in pond.
    https://m.youtube.com/watch?v=NG_K88Mc5Rg

    N.chrosomus in rut:
    https://m.youtube.com/watch?v=SAhs-_IeWI0

    Etheostoma caeruleum
    https://m.youtube.com/watch?v=6v6UdEAfZec

    Cu aceste 2 specii chiar mi-as face un biotop Nord America.:-)
    Last edited by rick; 24-06-2015 at 09:51.

  11. Likes Tatanka liked this post
  12. #57
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    nu a mai scris nimeni pe aici dar e totusi un subiect interesant. ziceam in vara ca mi-am facut un pond mic pe care l-am populat cu neoni, cardinali (tanichthys albonubes) si guppi. la venirea frigului neonii si gupi au cedat dar cardinalii au trecut cu bine chiar sub o gheata de 2 cm si temperaturi de -11 afara. atasez cateva poze de acum trei zile.



    IMG_20160111_181630.jpgIMG_20160111_181638.jpg

  13. #58
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes

  14. Likes Tatanka, dandumitru liked this post
  15. #59
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Bilti: SUPER!!! De acum, ai grija ca vine si mai rau si solul e si el mai rece, nemaiputand sa compenseze racirea exterioara. Poate ingheta masiv- aici am avut aproape 20cm de gheata in bazin rectangular de 90l (cuva), sudic dar expus. Ciuberele de 90l, la 2m de zidul sudic si ceva mai adanci, au avut doar vreo 10-15cm- diferenta serioasa.
    Pune o protectie- o rama de lemn acoperita cu policarbonat, ceva, in interior cu bubble-wrap, plastic etc.
    Spor!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  16. #60
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    pot pune o folie sustinuta de 4 bete. probabil ca voi pune maine. sper sa reziste pestisorii si sa faca pui la vara. desi i-am pus prin iulie si am vazut femele bortoase nu am vazut nici un pui.

Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •