Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 92

Thread: Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  1. #21
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Gambusiile sunt cam ca si Macropozii: duc ceva ierni grele- desi nu sunt chiar construite pentru asta- cu conditia verilor toride si lungi. In locatiile mai racoroase nu reusesc sa isi faca necesarul de grade-zile. Incepand, sa zicem, de la cele gen Ploiesti- desi campie, e ceva mai racoare decat in Bucuresti/sud- conditiile nu mai sunt satisfacatoare, si populatiile declina rapid. De Brasov- nici nu se pune problema sa reziste, prea lunga iarna, prea racoroasa si scurta vara.
    Aparent ca o curiozitate: Macropodus ocellatus, desi ajunge in Manchuria, nu cred ca rezista in Anglia- si in Anglia rezista fain multe exotice, palmierii chinezesti Trachycarpus fortunei fiind naturalizati local, ca si in Bretania. Iernile blande nu-i incalzesc cu nimic, fiindca pot duce luni intregi sub gheata, dar lipsa verilor adevarate ii afecteaza.
    In sudul extrem englez- Cornwall- s-a introdus Tilapia zilii, si s-a adaptat. Banuiesc ca sunt ecotipul turcesc, fiindca altele nu ar rezista.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. #22
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Fain articol si faina ideea topicului.
    Aphanius mento, un pestisor pe care l-as tine daca as avea o baltoaca in curte:
    http://www.youtube.com/watch?v=gfrt-spRoic
    Si un filmulet fain cu un aphanius:
    http://www.youtube.com/watch?v=HlsueUmC6E8
    Iar aici cel mai nordic aphanius din cate cunosc si o alta specie iberica care stiu ca o are si un coleg de-al nostru.
    http://www.youtube.com/watch?v=GMNzy...endscreen&NR=1
    Remarcati baltoaca din care au fost recoltati.
    Last edited by rick; 29-11-2012 at 10:12.

  3. #23
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    @tatanka: ceva noutati cu proiectul? la primavara vreau sa bag si eu intr-un pond micut ceva pesti. de unde ii faci rost?

  4. #24
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Abia acum am dat peste acest topic....interesant.
    Am avut intentia de a incerca si eu ceva asemanator.....am vrut sa improvizez un fel de pond de vre-o 200 de litri in care sa pun niste guppi doar pe timp de vara din curiozitatea de a vedea cum se dezvolta puii. Am renuntat insa in momentul in care am fost "huiduit" pentru lipsa filtrelor ).
    Poate totusi imi fac curaj si incerc cu toate ca nu prea mai am timp de asa ceva.

    Speram sa mai revi cu detalii in anul asta, poate si cu ceva poze.
    Succes!

  5. #25
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    domn tatanka! vine primavara si am nevoie de ajutorul tau! ce ne mai pregatesti referitor la acest subiect?

  6. #26
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @ Adi Vladutz: nu e nevoie de filtrare in asa ceva!! Doar nu aglomerezi un numar mare de pesti acolo- eventual o mica piatra de aer care sa emita cateva bule, lent, sau un simplu burete, daca vrei sa te complici ! Daca vrei un mini-iaz, evident ca vei alege speciile adecvate- iar la Guppy chiar nu e cazul de nimic altceva in afara de apa si soare.

    @ Bilti: s-a lucrat intre timp, si am cateva specii- Macropodus ocellatus, deja reprodus, si niste Aphanius- astia doar "starter", sa vad daca voi si avea succes cu ei. Cel putin doua specii- mento si anatoliae- ar putea sta afara in iaz; clima din sud o pot duce, ramane de vazut daca si ceea ce se intampla in 90l ingropat se incadreaza in limitele lor. Carasii duc asta, acum am M. ocellatus la test... vedem la primavara! Ca idee, am avut Perccottus glennii care nu au supravietuit in ciuberele JOPA- doar 1 din 4, dar nu si a doua iarna. Si e vorba de un peste care se simte bine si in Rusia, si nici prea fragil si exigent nu este- dimpotriva!

    Pana una-alta, alaltaieri am decis sa vad ce s-a ales de cei 3 Barbus/Puntius/Pethia conchonius- micuti, 3cm- pe care i-am aruncat intr-un mini-iaz de 90l... dupa ce am omorat din greseala cam tot. Am hranit prea mult pestii, dupa o foamete mare- au picat ca mustele, aproape toti :(... indigestie complicata cu infectie bacteriana, cel mai probabil...
    Dupa valul de frig din Octombrie, am pierdut toti B. padamya- mai aveam cativa supravietuitori din ambele specii intr-un vas larg, cu 5cm de apa- evident, apa a fost atunci aproape de punctul de inghet, eventual si cu pojghita, fiindca am avut si asta in alte vase, chiar mai mari- deci in jur de 1*C. Padamya mai slabi, ceilalti conchonius deja slabiti de boala, au ramas doar 3 conchonius- pusi in vasul de 90l, la noroc.
    Deci, pe 10. Decembrie am scos capacul de gheata de 3cm grosime, am dat cu minciogul si am recuperat cei trei pesti! Doi in oarece forma, dar lenti, amortiti, unul deja cu pierdere de echilibru- totusi, fiind ceva soare si caldura, la cateva minute dupa ce au fost scosi din apa de 3*C, pana si cel afectat a inceput sa-si revina la pozitia normala. Pana seara isi regasise total echilibrul, iar azi erau in forma buna- asta in 2cm de apa, cca. 500ml apa, 10*C. Urmeaza adaugat apa noua, lent, si chiar hranit putin.

    Presupun ca daca erau bine intretinuti si scutiti de socul hranirii abundente dintr-o data, care a si ucis mai pe toti din ei, ar fi fost chiar mai apti sa duca inca ceva gheata. Poate la anul, daca voi mai avea cum sa fac un experiment mai ordonat, desi imi planific sa-mi distribui posibilitatile catre pestii periclitati, cum ar fi Aphanius. Sau poate incearca altcineva!

    Padamya/Odessa, in schimb, desi cred 99% ca duc bine o intreaga iarna la 10*C, si-au aratat limitele- e firesc, arealul lor e ceva mai sudic; in plus, formele de acum sunt aproape toate "padamya", din zona cea mai blanda a distributiei speciei/complexului "ticto/stoliczkanus"...
    Last edited by Tatanka; 12-12-2013 at 22:13.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #27
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    la primavara ma abonez la tine la niste ocellatus daca o sa ai disponibili.

  8. #28
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Cred ca se poate face... nu am scos multi, pontele au fost oarecum neglijate, si nu am luptat sa scot randament de genul "n" icre-> minim "n"-1 pui... mai degraba ceva pe principiul "1000 de icre-> 50 de pesti". E drept ca am mers un pic cam extrem, dar nu am decat pesti de cat. 1 si 2, cei care ar fi fost de cat. 3,4,5 fiind devorati de fratiorii lor in primele saptamani sau secerati de diverse goange, germeni si oscilatii ale parametrilor apei.
    Dupa ce-mi voi alege 3-4 perechi, cativa vor fi, poate, de dat, dar din puii lor clar va fi nevoie sa dau- atat pentru amortizarea si sustinerea hobbyului, cat si pentru raspandirea speciei in tara .

    Sanatate!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  9. #29
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Tatanka , ceva poze cu ocelatus ai tai se pot gasi pe undeva?

    L.E. Poate la anul faci si niste poze sa vedem si noi mai in detalii cum se prezinta, o poza face cat o mie de cuvinte

    L.L.E
    Din cei care au zis la finalul lui 2012 ca incearca in primavara lui 2013 , a incercat cineva pana la urma?
    Last edited by ady vladutz; 17-12-2013 at 17:49.

  10. #30
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Concluzia acestor "studii": poikilotermia salveaza acvariofilia !

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •