Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 92

Thread: Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  1. #11
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Goodmans: da, ala e! Eu ii cunosc doar din piata si internet, nu pescuiesc. Dar ti-ar face praf iazul, nuferii, tot- Koii sunt ingerasi fata de ei.

    @Simon: ce e nasol cu Austrolebias este ca sunt pe "invers"... Se misca mai mult iarna, dar iarna ca la ei- ingheata rareori, si putin, in general apa fiind la cca. 10*C; cu insorit pe la marginea baltii in zilele frumoase, pestele se accelereaza suficient, chiar daca e racoare. Nu sunt buni de iaz... mi-ar fi placut... dar sigur te poti juca cu ei, aducandu-i in casa iarna, la aceeasi temperatura moderata.
    Alti killi, gen Aphanius, merg bine. Sunt niste linii destul de dure in Turcia, si poate si europenii ar duce-o bine la noi, mai ales cu solarul peste iaz. De cei din USA nu mai zic, sunt tari si indura multe.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. #12
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    Sunt constient ca nu ar putea ierna in iaz dar din martie -aprilie pana prin noiembrie cred ca ar merge sa stea afara .
    Numai "prostii " ma invata forumu asta , stau la curte, am di-ta mai solaru care sta degeaba iarna ....de ce imi dai idei ?
    Romanian Killifish Association-RKA104

  3. #13
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Poate ai uitat sa specifici, sau poate nu ai experimentat cu Pterygolipthis gibbiceps. Asa zisul Pleco. Am tinut doua exempare in iaz impreuna cu carasi si koi din aprilie pana la inceputul lui noiembrie cand apa a inceput sa inghete. La schimbul de apa dinaintea pregatirii pestilor pentru iernat i-am pescuit cu niste dimensiuni impresionante. Desi bagati cu dimensiuni de 10 si 15 cm i-am scos afara cu dimensiunea de 35 si 45 cm. Grasi si frumosi. Nu stiu daca ar fi rezistat peste iarna, nu prea cred, dar apa avea in jur de 6 grade cand i-am "recoltat". M-a impresionat cresterea rapida de-a lungul unui singur sezon cald.

  4. #14
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    multumim pentru articol tatanka! la primavara fac si eu o proba cu albonubes. am tot cautat pe net dar am gasit un singur film cu un pond plin de ei prin franta in malo.

  5. #15
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Harry: nu, nu am incercat nici un loricarid- sunt destule de apa rece, dar sunt de negasit in hobby, si ar avea nevoie de ceva mai mult decat le-as putea oferi eu: spatiu, hrana, filtrare... prefer pestii mici, pe care pot sa-i las si nemancati, fiindca le ajung algele ciugulite si diverse nevertebrate.
    Gibbicepsul este prea termofil, nu cred ca duce- dar daca ai zis Pleco- Hypostomus plecostomus- asta da, duce un pic de frig, fiindca ajunge si in Argentina. In sudul Texasului si in Florida sunt deja naturalizati- si cred ca si in alte locatii din zona Golfului. Totusi, nu stiu ce a mai ramas dupa gerul de acum doi ani- a fost frig, inclusiv in Florida, -15 in nordul statului. Astfel de geruri nu sunt anomalii, ci doar raritati, flora si fauna native facand fata.

    Fain "experiment" intamplator, si am citit undeva pe un site frantuzesc, ceva similar- Pleco au stat chiar peste iarna; era vorba de o zona mai blanda, oricum, dar totusi o iarna, fie ea si de sudul Spaniei, inseamna apa rece-rece!! Avem deci inca o optiune de curatare a algelor, pentru cei cu iazuri- in plus, usor de recuperat toamna, si de mentinut in casa la 15*C!

    @Bilti: iti doresc succes, dar il vei avea oricum! Pestele e dur de tot! Climatul breton, cu veri racoroase si ierni blande, e exact ce ii trebuie! Nu le trebuie acolo nici un fel de protectie, si cred ca sunt chiar naturalizati pe undeva prin Europa... e imposibil sa nu fie macar un loc cu cardinali salbaticiti.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  6. #16
    Base member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    brasov
    Posts
    401
    Post (Dis)Likes
    am si eu o intrebare, ca mi-am amintit ceva de cand eram mai copil.
    in lacul de la saturn la mare la noi e o specie de vivipari cred. parca i-am vazut si in gradina botanica din cluj.
    cand eram mic (acu 20 ani) am luat din ei si am tinut in acvariu.
    parca semanau cu guppy femelele ca marime/crestere, erau destul de bataiosi.
    banui ca rezista iarna acolo fara probleme. vreo idee ce sunt ? parca m-ar tenta sa incerc sa fac rost si sa ii arunc in baltuta.
    Last edited by fr0g; 18-11-2012 at 21:28.

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    Gambusia affinis

  8. #18
    Junior Member yozoboy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    bacau
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Am tinut o pereche de ancistrusi clasici in pond.La 8 grade(apa) i-am gasit morti in cuibul lor.

  9. #19
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Nu trebuie sa mergi la mare dupa Gambusii... gasesti si in lacul Miorita, in Poiana Brasov... (acum vreo 2 ani cel putin erau sigur)

  10. #20
    Base member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    brasov
    Posts
    401
    Post (Dis)Likes
    parca a fost golit si lichidat tot din el ? trecut de cateva ori in anii trecuti, si nici broaste nu am mai auzit sa aiba.
    verific in primavara .

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •