Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 81 to 90 of 92

Thread: Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  1. #81
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes

    Aspretele – un luptător de 65 de milioane de ani

    mi s-a parut interesant...






    "Povestea lui este interesantă, deși, pentru noi, pare să fie una foarte scurtă. El a fost descoperit în 1956 de către un student în anul doi la Facultatea de Biologie, Nicolae Stoica, ce efectua, ca temă, un studiu de identificare a peștilor ce trăiesc în zona sa natală. Negăsindu-l în literatura de specialitate, tânărul student a fost convins că a descoperit o nouă specie.
    Din nefericire, curând după descoperire, la doar 11 ani, au început lucrările de construcție a barajului Vidraru, pe Argeș, precum și ale celui de pe râul Vâlsan. Reducerea debitelor celor două râuri, defrișările extinse, construirea drumurilor, poluarea cu pesticide au dus la dispariția aspretelui din bazinul râului Argeș. S-a crezut că el a dispărut complet, însă prezența lui a fost semnalată în bazinul râului Vâlsan la începutul celui de-al optulea deceniu al secolului trecut. De atunci, pentru a conserva această specie unică în lume, biologii au depus eforturi ce au culminat cu declararea Văii Vâlsanului zonă protejată.
    Din nefericire, singura soluție pentru salvarea aspretelui ține de conservarea lui în cadrul natural al zonei, întrucât acesta nu se reproduce în captivitate. În acest sens se impun măsuri cum ar fi asigurarea unui debit mai mare râului Vâlsan, refacerea fundului pietros al acestuia, în prezent fiind acoperit cu nămol, reducerea poluării și oprirea defrișărilor.
    Aspretele (Romanichthys valsanicola) este un pește de apă dulce cu dimensiuni cuprinse între 10 și 12 cm, ce trăia în apele repezi de munte, cu fund pietros, din Romania, răspândindu-se în zona cursului de munte al râului Argeș și a afluenților săi, Vâlsan și Râul Doamnei. Acesta este o fosilă vie, fiind, cu siguranță, cel mai rar pește din Europa, probabil chiar din lume. Se pare că aspretele a fost contemporan cu ultimii dinozauri, acum mai bine de 65 de milione de ani (Neculai Patriche, Aspretele, în Catalogul habitatelor, speciilor și siturilor). Trebuie să subliniem un fapt foarte important, anume că aspretele este o specie endemică pentru România."


    sursa:
    https://www.facebook.com/OGuraDeAerI...97?pnref=story
    "Cel care cauta defecte le va gasi pana si in paradis"

  2. #82
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Tatanka - Exact. Am punctat "unele specii", tocmai in ideea in care e foarte mult de discutat pe acest subiect iar o detaliere nu si-ar gasi rostul. Oricum sunt de parere ca organismele vii, cu referire stricta la pesti (unele specii), nu ar refuza conditiile optime de viata, asta insemnand excluderea perioadei de inactivitate cauzate de temperaturile scazute. Spre exemplu, sa plecam de la un scenariu horror - cineva se hotaraste sa elibereze in Amazon, niste carasi sau crap romanesc - eu nu cred ca acele exemplare ar refuza conditiile prea bune de trai si ar pieri de la prea mult bine. Probabil ca vor fi afectati foarte putin de tanin si de PH-ul scazut ( in unele portiuni) deoarece sunt conditii pe care le intalnesc si noi in tara si dau un exemplu din zona mea: personal am intalnit in baltile din padurile de pe malul Dunarii, cand apele se retrag, in apa de culoarea ceaiului (brun-roscat) cu o adancime de 100 cm, sute de exemplare din diferite specii autohtone (in mare parte crap,caras si rosioara) , care traiau bine mersi o perioada buna de timp, pana cand se ridicau din nou cotele Dunarii si astfel scapau (cei care nu erau deja pescuiti, bineinteles). Astfel consider ca unele specii au o capacitate mare, de adaptare la conditii de viata diferite, ca parametri, iar conditiile optime nu ar insemna o piedica ci dimpotriva o oportunitate pentru dezvoltare si perpetuare. Zic perpetuare pentru ca momentan nu avem nici o dovada desemnata prin experiment practic care sa ateste ca exemplarele autohtone tinute in conditii optime, la temperaturi de minim 20 de grade NU SE POT REPRODUCE. Cum se spune "practica ne omoara". Tot ce am scris e doar o parere personala si atat si poate fi combatuta prin argumentatie logica si dovada, dar e mai mult un text scris de dragul conversatiei si al impartasirii unor ganduri, totul in folosul acestui minunat hobby dar mai ales pentru minunata natura care inca ne mai inconjoara si ne fascineaza. Si ca sa revin la povestea Asperetelui postata de catalinbgs, tin sa mentionez ca e foarte important sa cunoastem speciile care traiesc in tara noastra pentru ca vom fi surprinsi sa aflam ca unele dintre ele nu se mai gasesc altundeva decat in tara noastra acestea fiind endemice unui habitat de pe harta Romaniei. Cunoasterea e primul pas catre conservare si protejare.

    Am gasit in weekend intr-un petshop din mall-ul local cativa cardinali pe care o sa ii incerc in bazine exterioare dar astept sa se mai incalzeasca ca sa ma apuc de treaba. Pe langa cei 8 cardinali cumparati care apropo - toti din bazinul petshop-ului respectiv aratau jalnic in sensul ca aveau burtile supte (acum, cei achizitionati mananca ok) am mai cumparat si 2 perechi de velifera. Acum... nu stiu cat de "Velifera" sunt pentru ca sunt inca mici, dar arata promitator: corp masliniu deschis cu irizatii de verde si parca se vede un inceput de vela la masculi ... vor ramane si ei o perioada afara, cand se va mai incalzi bineinteles. Ar trebui sa se descurce afara pentru ca din cate stiu sunt inruditi cu molly iar molly am avut mereu pe timpul verii afara pana toamna... Ramane de vazut.

  3. #83
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Un soi de "velifere" am si eu, din 3 surse. Posibil sa aiba ceva sange de latipinna in ele, de cand au incercat niste americani sa scoata un "sailfin" mai rezistent decat veliferul pur fata de parametrii chimici ai apei. Au scos si Silver, si Albino, dar poate dupa incrucisarea cu liniile mai indepartate vor da 100% "wild". Una din linii manca si la 17*C, dar dupa ceva neglijente au inceput sa se imbolnaveasca.

    "Conditiile optime" vs. "Tolereaza, dar nu necesita"- LOL!!! Subiectul cu care ma bateam pe un forum de testoase american cu neste bajeti !!! Ce amintiri frumoase !! Eu cu hibernarea, ei cu nu, ca e riscant, si ca animalele sunt foarte fericite in felul asta. Era vorba de specii/taxoni de clima temperata.

    Aspretele- nu cunosc, dar as fi curios de microhidrocentrale pe Valsan... in plus, stiu ce s-a ales de o gramada de bani alocati pestelui asta. O fi si disparut, dracu' stie... Eu nu am mai auzit de el, iar de la cine trebuia sa aud, kancs. E ca in filmul ala: "Am o pereche, tocmai sta sa depuna, te anunt cand am pui, absolut!", apoi, la intrebarea "Ce mai e cu puii, sunt suficient de mari?" primesti un raspuns de genul "Ah, da, aia! Aaaa... Am vandut perechea."- si de fapt s-au dus pe apa Sambetei... Scarbit pana peste cap...
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  4. Likes vazilian liked this post
  5. #84
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tatanka View Post
    Aspretele- nu cunosc, dar as fi curios de microhidrocentrale pe Valsan... in plus, stiu ce s-a ales de o gramada de bani alocati pestelui asta. O fi si disparut, dracu' stie... Eu nu am mai auzit de el, iar de la cine trebuia sa aud, kancs. E ca in filmul ala: "Am o pereche, tocmai sta sa depuna, te anunt cand am pui, absolut!", apoi, la intrebarea "Ce mai e cu puii, sunt suficient de mari?" primesti un raspuns de genul "Ah, da, aia! Aaaa... Am vandut perechea."- si de fapt s-au dus pe apa Sambetei... Scarbit pana peste cap...
    Noi de la revolutie incoace nu am avut absolut niciodata o comisie parlamentara care sa se ocupe de patrimoniul natural. Niciodata! nici macar sa simulam ca ne doare-n cot nu suntem in stare. Tu oricum sti mai bine cum si cine ia fonduri pentru astfel de proiecte. Sa salveze specii despre care "binevoitorul" nu stie absolut nimic, lacuri/paduri, care nici macar nu mai exista, zone in care nu se planteaza nici macar un copac, sau se mute o piatra. Din punctul asta de vedere suntem mai rau decat Uzbekistan sau Sudan. Cel mai "aproape" si bun exemplu este Delta Vacaresti. La noi daca nu poti sa faci gratar, sa furi lemn, sau braconaj, intr-un loc... el nu exista practic.

  6. Likes vazilian liked this post
  7. #85
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    astazi am aruncat un ochi in balta mea si am vazut un pui printe sutele de larve de tantar. adultii nu i-am remarcat dar in general sunt mai scumpi la vedere. daca nu a facut cel de sus o minune inseamna ca sunt pui de cardinali nascuti afara la noi in tara. cred ca e totusi o premiera.

  8. Likes catalinbgs liked this post
  9. #86
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    cam asa arata balta acum. e plin de guppy si de cardinalii achizitionati. nu am habar de ce nu se reproduc ultimii, am o trusa in pod de testare a apei dar chiar daca ceva nu e ok nu am cum sa controlez parametrii. ii hranesc cu fulgi tetra.


    20160828_104752.jpg





  10. Likes Tatanka, mabial liked this post
  11. #87
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Hahaha! E frumos, dar... parametrul care nu le convine cardinalilor e evident !
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  12. #88
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    pai spune maestre ca, daca nu e complicat, modificam orice e posibil.

    o fi melcii sau guppy?
    Last edited by bilti; 29-08-2016 at 23:29.

  13. #89
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Haita de Guppy rade tot. Poate si melcii, dar Guppy prind si ce eclozeaza, pe langa ca ciugulesc si icrele.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  14. #90
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Cam asta se intampla cu Gambusia scapata prin alte ape, decat cele unde sunt native. Incet, dar sigur distrug tot prin jurul lor. Si guppy sunt la fel.

Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •