Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 92

Thread: Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  1. #41
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    nene Fabiane, desi ai ceva tendinte criminale, la baze se simte si o avida sete de cunoastere.
    Sa stii ca de la je ai tot respectul :P
    cătălos

  2. #42
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, Cataline! Totusi, nu-s chiar criminal- ma duc cam pe unde stiu ca pot si pestii . Setea de cunoastere exista, dar era bine s-o am si pentru sesiune, macar acum :P...
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  3. #43
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    din respect fata de dta eu nu am indraznit sa dezvalui si latura puturoseniei care "zace in orice specimen uman" - evident si "in trupul dtale"
    cătălos

  4. #44
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Desi am fost depasit de feed-back-urile in avalansa si de interesul in speciile astea odata puse la vanzare, ii mai plictisesc pe cei numarabili pe degetele de la o mana (de tamplar batran) cu o actualizare: dupa acest nou val de frig, Aphanius mento inca rezista. Am verificat ieri, tot dupa subtierea capacelor de gheata. Apa avea 2*C.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. Likes Geobz liked this post
  6. #45
    Member Geobz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    187
    Post (Dis)Likes
    Pai daca rezista,se cer vreo 2 iazuri din ciubere sau ceva mai mare si in gradina mea. (imediat cum se face un pic mai cald sa pot sa sap )

  7. #46
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Asa mai da ! Sa trag si eu speranta ca mai merita sa aduc cate o ciudatenie, nu sa constat ca m-am si complicat, si nici Captain Planet nu am devenit.
    Pacat ca la noi se intampla deseori asa: cate unul face un efort sa aduca o specie mai rara, apoi se sufoca singur cu ea dupa ce o impuiaza. Evident, dupa ce renunta la ea, eventual se lasa de tot de pesti, imediat apare un individ interesat LOL!!
    Cu exceptia catorva chestii mai "trendy" si "mainstream", noutatile si chestiile interesante nu merg nici sa-ti scoti banii de hrana. Nu ca i-as condamna pe cei ce au anumite preferinte, dar la noi sunt foarte putini care ies din sablon... pe cand la "aia", orice specie noua e imediat preluata cu entuziasm. Si evident ca nu tine de bani- altfel nici nu mentionam.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  8. Likes dunareanu', AdiC liked this post
  9. #47
    Member Geobz's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    187
    Post (Dis)Likes
    Se merita dar cum ai zis si tu,tre` sa ai cu cine domle`!

  10. #48
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Perfect adevarat Fabian, cunosc pe propia piele Din fericire inca sunt.
    Spor in continuare, pestii sunt intr-adevar deosebiti. I-am vazut si live la Fabian si sincer un miniiaz cu niste aphanusi sau niste macropozi arata nemaipomenit.
    Last edited by rick; 18-02-2015 at 07:40.

  11. #49
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Poate niste imagini cu pestii sa mai stimuleze ceva... si preturile pe un pachetel de "oo" sunt stimulatoare :P ...

    http://stores.ebay.co.uk/The-Yuris-F...&_nkw=aphanius
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  12. Likes dunareanu' liked this post
  13. #50
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Interesul zdroghitor fata de subiectul deschis ma face sa prezint o actualizare a situatiei desi inca nu este Martie :P...

    Azi, o zi superba si calda, iar cu ocazia vizitei unui prieten, am mai verificat bazinele. Am constatat ca sunt uituc: mai aruncasem niste A. mento si in alt bazin decat cele de care imi aminteam- poate ca nefiind programat sa pun si acolo, am uitat de pestii respectivi fiindca i-am aruncat fara nici un soi de aclimatizare- pusi intr-o doara, in timp ce culegeam din cele doua lazi. Azi am constatat ceva miscare in lada aia, in care fusesera niste superbi Xipho. variatus albasti, rasi de zapada si frigul de la sfarsitul lui Octombrie- sau era inceput de Noiembrie?
    Oricum, e vorba de acel prim val de frig cu vant intr-o joi si vineri, urmate de incetarea vantului si cadere de zapada sambata, dar asta la nici o saptamana dupa ce au fost 20*C. Prins total nepregatit, pierdut toti (vreo 200+) X. variatus linia galbena si toti Barbus conchonius. Conchonius, despre care v-am spus ca trecusera perfect peste multe zile reci, inclusiv sub 3 cm de gheata, in acele lazi mici!! Faptul ca frigul a venit brus cred ca a fost cauza exterminarii totale, vasele fiind mari, 600l, dar de data asta... puse PE sol, nu ingropate. Apa avea 1-2*C, si cu zapada care nu se topea chiar repede.
    In lada aceea erau multe resturi vegetale, fiindca o consideram teritoriu mort, de resetat total la primavara. Totusi, apa este limpede, gratie algelor filamentoase. Pestii- am vazut 3, dintre care unul zdravan. Toti in plina forma.

    In alta lada, si mai mica, nici macar complet ingropata dar ceva mai aproape de casa, am vazut iarasi miscare. Am sperat sa fie un A. iberus, dar dupa ce am reusit sa prind monstrul, am vazut ca era un tanar mascul ADULT de A. vladykovi (Iran). Aici, resturile vegetale cazute insumau o masa mult mai mare decat in orice alt vas, fiindca nu credeam ca mai este ceva dupa ce am scos pestii.: plin de frunze de Passiflora, iar tot timpul iernii am mai scos cause intregi de fructe care nu se maturasera, dar cadeau cu timpul de pe tulpinile uscate, catarate pe o sfoara. Foarte multa materie vegetala moarta acolo! Surprinzator. Ce e si mai interesant, e ca daca mi-a scapat ceva, a fost vorba de un puisor, fiindca un adult tanar este lesne vizibil, mai ales ca am golit vasul in totalitate!! Poate l-am scapat cand am scos niste ghivece cu vreo buruiana, sau smoc de alge, pe care le-am pus la loc dupa curatare? Cel mai probabil. Animalul era superb, incomparabil mai colorat decat cei din casa!
    Nu e o surpriza din punct de vedere al ghetii si frigului indurate, ci al mizeriilor in care a supravietuit si al posibilitatii sa fi si crescut peste iarna!

    EDIT:
    Am vazut miscare si in alt vas de langa cel cu masculul de vladykovi... vas care se afla intre doua extreme: unul in care au cazut foarte multe resturi vegetale, unde apa a devenit o scarnavie fetida, altul in care au cazut cele mai mici cantitati de resturi.
    O creatura a miscat brusc luciul apei in vasul cel mai murdar, aflat la cativa cm de vita de Passiflora. Am decis sa strecor toata apa din acel vas (30l) si am gasit... alti doi vladykovi- o femela tanara adulta si un mascul subadult. Alte doua exemplare au fost gasite moarte- o femela tanara si un exemplar mai mic, nesexabil, mai descompus. Asta nu ar insemna nimic... fiindca nu ma mira ca am gasit pesti morti. Ma mira ca am gasit defel ceva VIU. Apa mirosea realmente ORIBIL cand am inceput sa deranjez detritusul si depunerile de pe fundul vasului, mirosul fiind sesizabil si dezagreabil de la cativa pasi: hidrogen sulfurat si toata gama de arome ale descompunerii anaerobe. Evident, nu lipseau nici cativa limacsi putreziti...

    Am decis sa strecor si apa din vasul cel mai departat de Passiflora- cu apa cea mai "curata". Am gasit si aici doi pui de 1,5cmTL, in forma excelenta, dintre care unul pare a fi un vladykovi, dar celalalt... poate fi un IBERUS!! In acest vas au stat Heterandria formosa si cativa pui de iberus Peniscola. Se pare ca mi-a scapat si aici ceva la strecurarea din toamna. Nu indraznesc sa cred ca e iberus, dar totusi silueta si nuanta de gri tipica ar cam fi inconfundabile! Ar insemna ca am testat involuntar inca o specie, si cu rezultat excelent! Voi tine sub observatie acesti doi pitici.
    Last edited by Tatanka; 28-02-2015 at 21:21.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  14. Likes ady vladutz, Nimeni, Zippy, Geobz, dunareanu' liked this post
Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •