Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 92

Thread: Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  1. #1
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes

    Pesti exotici de clima subtropicala si temperata

    Salut!


    Voi incepe prin a prezenta cateva experiente efectuate in “mini-iazurile” mele- ciuberele de mortar JOPA, de 90l, ingropate pana la margine. In ciubere se mai afla si nuferi, ca sugative de nutrienti si “umbrele”- ciuberele fiind expuse in plin soare. Din lipsa de timp, voi fi foarte scurt in prezentarea “experientelor de ciubar”. In unele aspecte poate nu veti fi de acord, dar nu criticati cu batul... Nu chinui pesti care nu au parte de asa ceva in habitat, macar pentru scurt timp, si nu-i las sa crape pur si simplu. In plus, pot fi foarte prolifici, in conditii bune, si puii, decat sa ii las sa fie devorati, pot servi ca material pentru teste- stiu ca poate vi se pare crud, eventual ca sunt un fel de dr. Mengele, dar criticati constructiv ! Altfel ma oftic si nu mai zic ‘nica ! Rezultatele vor fi interesante, nu?... dar cine face treaba "murdara" pe timpul si resursele lui??
    OK, ii dam drumu'!



    1. Carassius auratus- 3 exemplare aurii, gen “cometa”, simple, suple- au rezistat si sub 25cm gheata, in 15 cm de apa cu mal si resturi de nufar in descompunere… otrava curata. .. anul asta au scapat si 4 puisori, care au pierdut aspectul de “tabla” si pigmentatiile negre partiale, devenind totalmente aurii. Nu am hranit pestii decat foarte rar si putin, rezultand bonsaizarea acestora, din doua motive: sunt totusi carasi, nu vreau sa-i am "balauri" in bazinele mele mici, iar animalele oarecum subnutrite traiesc mai mult decat cele hranite la discretie. Pentru intelegerea noastra e un paradox, dar este realitate. Conteaza, desigur, posibilitatea de a rontai alge, bioderma si eventuale larve, plus conditiile tonifiante de exterior: soare si variatii de temperatura. Nu mai stiu sigur daca iarna urmatoare este a 4-a pe care o vor petrece afara, dar mai degraba decat a 3-a sau a 5-a.
    Rezistenta lor iarna nu e un miracol, nici macar o noutate, dar ce au indurat la mine demonstreaza o rezistenta incredibila si fata de alti factori.

    2. Tanichthys albonubes- nu am tinut niciodata afara peste iarna asa ceva, dar am tinut la rece altadata, in balcon inchis. Desi locatia speciei este in apropierea tropicului, este si de altutudine - ajunge la 2000m in Baiyunshan (White Cloud Mts., Muntii Norilor Albi). Este foarte rezistent, cred ca imediat dupa carasi- referindu-ma doar la ciprinide- dar nu stiu daca il voi include in eventuale experimente pe viitor, fiindca nu am timp si loc.

    3. Barbus conchonius si B. padamya (“Odessa”, ticto etc.)- i-am recuperat din ciubere ieri, 16 Noiembrie, dintr-o apa de 5*C. Au fost brume si chiar temperature negative, fara a vorbi de inghet la sol, insa. Apa din unele recipiente mici, a inghetat, si chiar si in unele vase cu volum mai mare, dar neingropate, a aparut pojghita subtire in doua dimineti. Putinii pui rezultati, minusculi - “ace” de 2cm, si stiti cum arata puii de ciprinide la 2 cm- nu erau afectati.
    Acesti pesti traiesc si in locatii tropicale, dar si subtropicale.

    4. Jordanella floridae- 3 masculi in 3 cuve mai mici, 2 femele, dar ieri am gasit moarta o femela. Am deci doi vaduvi si o pereche, plus… ceva pui. Nu pun moartea acestei female pe seama frigului, fiindca puii sunt in forma- talie minuscula, 1,5 cm, “ace”- si ar fi trebuit sa pice primii.
    Locatia speciei e subtropicala, dar indura valuri de frig serioase, cand apa ingheata binisor pentru cateva zile si temperaturile pot ajunge la -15, inclusiv in nordul Floridei.

    5. Xiphophorus variatus "Papageienplaty"- varianta mai cunoscuta, galbena cu coada rosie- au trecut de o iarna intreaga la o temperatura medie de 10-12*C, in timpul careia au stat aproape o luna la 7-9*C, iar pentru cateva zile la 5*C; am pierdut o femela adulta din 7 sau 8 adulti, dar... nici un puisor din cei cca. 20 de 2 cm, firavi. Anul acesta nu au iesit deloc afara, dar la anul vor avea un bazin mai mare, cu "pradatori"- niste testoase- unde sa se impuieze in voie. Un sud-african care ii tine in iaz a relatat ca i-au rezistat cateva zile la 3-4*C, in timpul unui val de frig. Desi aceasta forma poate proveni mai degraba din Veracruz, specia ajunge pana in Tamaulipas- statul care are Texasul la nord. In plus, acesti adulti sursa Hornbach nu au petrecut nici o zi afara inainte de acest test, au fost cumparati toamna, trecand practic de la ferma din Asia->Cehia-> Hornbach-> conditii de test, in Noiembrie, la 18*C, in mai putin de o luna. Pesti sensibilizati, de comert, care totusi au dovedit o rezistenta excelenta. In anul care a urmat, s-au inmultit extraordinar, aparand forme interesante, terne, aproape salbatice; din pacate, am pierdut aproape tot din cauza apei extrem de viciate- neglijenta mea. De la nuferii in descompunere- mai ales flori trecute- apa avea chiar si o vascozitate decelabila vizual si tactil, pe langa faptul ca era murdara in sine. Supravietuitorii mi-au demonstrat ca acest peste are valente neasteptate.
    Exista si specii mai rezistente decat X. variatus, dar extrem de rare in colectiile rafinatilor si totalmente absente in hobby.

    6. Xiphophorus variatus “Blue”- 4 exemplare batrane, cel putin 2 ani la mine, plus varsta lor-> in total poate 3 ani. Nu am obtinut niciodata pui de la ei, fiindca au fost devorati. Unul a supravietuit, dar a murit asta-vara. Am pierdut unul din adultii initiali, unul a fost mereu bolnavicios si slab, si i-am aruncat intr-un ciubar, sperand ca vor mai putea face pui, sa nu pierd linia. Am recuperat ieri un exemplar mort, unul aparent mort, dar care si-a revenit, si doi mai in forma- unul fiind acea femela debila, cu cel mai frumos si curat albastru!! Plus… vreo 10 pui in forma maxima! Sunt la vreo 2 cm, dar fiind xipho, sunt mai robusti la aceasta talie.


    7. Heterandria formosa “Gold” – origine s-Florida- a dovedit si anii trecuti o buna rezistenta, inclusiv cateva zile la 3*C, cu pojghita de gheata. Inca afara, am incercat sa curat de alge si Utricularia, dar ramaneau pesti prin ele, asa ca am infiintat un ciubar de transit, unde am pus plantele , cu 2/3 apa din cele doua bazine initiale si 1/3 apa noua, usor mai calda fata de cele 5*C initiale. Vor rezulta deci doua bazine fara nici o planta, cu pestii usor de recuperate, si unul cu plante si eventual cativa pesti agatati cu alge si otratel, plus nufarul. Aici, desigur, nu voi avea detritus; déjà am vazut doi pesti si aici.
    Mai am un ciubar cu Heterandria, pe care nu i-as aduce in casa, preferand sa protejez bine ciubarul sis a plasez un incalzitor mic, sa mentin 10*C- sper sa fie realizabil.

    8. Corydoras paleatus- o bruta draguta, longeviva. O consider la fel de rezistenta ca si Tanichthys, si speculez ca ambele ar fi capabile sa duca o iarna intr-un bazin exterior, cel putin in iernile blande, sau in bazine protejate. Nu am pui, nu au fost in ciubere, dar au fost testati altadata.

    9. Macropodus opercularis- am tinut de mai multe ori, dar temperaturile sustinute sub 10*C il ucid, in final. Am recuperat altadata animalele din apa de 5*C. Formele din comert sunt mai slabe, dar am experimentat demult cu unii albastri, care au rezistat o iarna lunga, in balcon inchis, intre 3-8*C; acelasi experiment cu cardinalii. Au ajuns ca in Februarie, simtind cresterea duratei zilei, sa manance cate un Tubifex pe zi, la... 5*C!! Urmatoarele teste cu Macropozi wild-type nu au fost la fel de satisfacatoare. Am pierdut pestii fiindca i-am dus "undeva", "cuiva", care nu a avut inteligenta sa inteleaga importanta acestor pesti testati. Plecam in armata, si am sperat ca ii voi gasi macar pe ei, daca nu si pui- e greu sa distrugi unii pesti, dar pe Macropodus e chiar imposibil, mai ales intr-o anumita sera cu acvarii din zona centrala... in fine, asta a fost...

    10. Danio rerio- ajunge si el prin nordul Indiei. Nu l-am incercat niciodata in exterior, dar nu parea incomodat la 8*C in camera rece. Experimentul nu a fost de fapt un experiment complet, pestii murind de batranete evidenta, fiind si forma roz pe deasupra. Nu atribui moartea lor frigului, fiindca ar trebui sa duca macar cat Barbus padamya.

    11. Macropodus ocellatus- e un peste rar, pe care l-am reprodus, rezultand sute de pui; dupa ce am facut puii de 3-4 cm, am comis o greseala de neacceptat, pe care o privesc acum ca nefiind a mea- nu eram un incepator, si totusi- finalizata cu pierderea TUTUROR pestilor. Adultii, carora le promisesem ca voi avea grija de puii lor in anul urmator, mi-au murit de infestare cu Camallanus, vierme de care nu multi stiau. Cand am aflat in final despre tratament, a fost prea tarziu- a functionat, dar am obtinut doar moartea viermilor urmata de cea a pestilor. Poate nici nu as fi aflat de ce au murit, fiindca eu i-am retras din ciubarul lor intrigat ca nu depusesera inca, desi era cam spre iunie, daca nu ma insel. Abia atunci am observat grozavia... mult prea tarziu.
    Un singur exemplar a fost testat, dar din intamplare: un pui ajuns accidental, ca ALEVIN (!!!), in iazul de cca. 2mc, cu Gambusii. Dupa iarna,prin aprilie, cu ocazia golirii si desfiintarii iazului, constatand doar 5 supravietuitori de Gambusia din peste 100, am observat o silueta incredibila: un juvenil dolofan de Ocellatus, pamantiu si vargat, ca o fiara salbatica! Desigur, l-am pus cu parintii, si a avut aceeasi soarta... apucase sa arate ca va fi un mascul frumos, ii cresteau filamentele dorsale si anale.

    Acest peste nu ar trebui sa surprinda prin rezistenta, tinand cont de unde vine- China si Coreea. Ajunge in bazinul Amurului, si a fost semnalat langa Habarovsk, in Rusia. Poate ca in consecinta unor ani mai favorabili, nu se stie; unii speculeaza chiar ca a fost eliberat de acvaristi, dar oricum este prezent in imediata vecinatate, aproape de granita chineza. Cautati datele pentru Harbin, de exemplu:
    http://www.weatherbase.com/weather/w...e=Harbin-China
    ... si va precizez eu ca media pe Ianuarie (lipsind din tabel) este de -19*C (Bucuresti doar -3*C), iar minima absoluta a fost de -47*C, nu -37*C cum scrie acolo- Weatherbase fiind incompleta in mult date; alta sursa mentioneaza clar -41*C, in 1987, dar oricum pestele asta e acolo cu putin timp inainte de inceperea inregistrarilor meteo ...
    Desigur ca nu toata China e ca Manchuria, dar pana si exemplarele din sudul Chinei, exceptie poate cele din provinciile sudului extrem, pot duce iernile din sudul nostru.
    E ultimul pe lista, dar de fapt cel dintai, comparabil doar cu carasii in privinta rezistentei- deci a-l tine in iazuri nu se poate numi "experiment", ci doar "o experienta cu un peste nou", care poate fi incununata de succes sau nu, depinzand de noi, insa nu de peste. Gambusia e incomparabil mai slaba decat ocellatus.



    .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..................

    Atat in privinta Heterandriei, cat si a celorlalte specii de test: am plasat pestii foarte tarziu in ciubere anul asta… asa ca nu s-au inmultit suficient, dar este bine ca nu i-am pierdut. Anul viitor sper sa pot face mai mult pentru ei, si sa continui experimentele impingand putin mai incolo recuperarea. Considerand batranetea majoritatii indivizilor adulti si vigoarea puilor, aceste specii inca mai pot “duce” ceva frig, dar nu am avut nici conditiile, nici indivizii cei mai indicati pentru a obtine concluzii edificatoare- adultii tineri, in plina forma. Am avut exact extremele : batrani si alevini fragili- totusi, acestia din urma m-au surprins, nu am gasit nici unul mort.

    Astept pareri, relatari ale experientelor proprii, sau macar sper sa va dau impulsul pentru a le demara!

    Sanatate!
    Last edited by Tatanka; 18-11-2012 at 00:34.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Interesant articolul, multumesc ca ne-ai impartasit experimentele tale , este bine de stiut , in caz ca imi voi face vreodata un iaz .Am mai citit , ca unii acvaristi de prin sudul europei , isi tin pestii tropicali in iaz si pe perioada iernii , pesti gen corydoras , vivipari etc.numa bine

  3. #3
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    fabian bine ai revenit printre noi
    cătălos

  4. #4
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Taz: la tine ar avea sanse, eventual, doar Tanichthys, cu protectie gen sera/solar a iazului. Este singurul care suporta vara racoroasa din zona ta; desi M.ocellatus vine din zone infernale iarna, nu ar rezista la tine: este vorba de acel tip de metabolism care necesita veri toride, fie ele si scurte, si indiferent de asprimea iernii. De exemplu, Ploiestiul, care are o iarna moderata, are vara mai racoroasa decat Harbin, care o are identica verii bucurestene!! Dar media anuala la Ploiesti este de 10*C- o clima temperata rezonabila, iar Harbin are abia 4*C- adica o vara frumoasa, dar iarna de 6 luni... Cardinalul insa, venind oricum din ape de munte mai racoroase, intampina doar provocarea iernii de la voi, vara fiindu-i insa suficient de calda pentru metabolismul lui.
    Cory paleatus este defapt subtropical si temperat, nu ajunge in zone tropicale.

    @Catalos: multumesc fratior, bine v-am regasit !
    Last edited by Tatanka; 18-11-2012 at 00:25.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #5
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    Tin sa te felicit pentru acest articol , o adevarata sursa de inspiratie pentru cei care sunt atrasi si de aceasta parte a acvaristicii .
    Se poate si o descriere tehnica a bazinelor? , in special filtrare ?
    Romanian Killifish Association-RKA104

  6. #6
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, Simon!

    Problema e... ca nu e filtrare! Doar un schimb partial de apa, pe care eu l-am facut... sau nu.
    Doar intr-un singur an am facut asta, dar dupa... am administrat neglijenta la discretie. Ar fi bine cca. 1/3 pe luna, macar; plasat pe fundul ciubarului un powerhead cu intake-ul prevazut cu un burete grosier, ca sa nu aspire pestii, si lasat sa scoata apa. In prealabil, aveam pregatit un ciubar cu apa cu o zi inainte, fiindca apa mea e de put, dura si rece. Dupa extragerea acelei treimi de apa din zona fundului, plasam un furtun in ciubarul cu apa proaspata si lasam sa completeze lent nivelul in ciuberele ingropate.
    Desigur, este bine sa existe o oarecare umbrire- nu semnificativa- si plasarea strategica astfel incat sa nu fie expus bazinul curentilor; in liber, unde soarele si vantul bat dupa chef, evaporatia este crancena. In vecinatatea unei vegetatii care tempereaza arsita, si a unor obstacole care "taie" curentii, evaporarea este mai redusa. Atentie insa cand incercam sa cream microclimate protectoare: de ex., blocand partea de nord cu obstacol, obtinem "cuptor" datorita expozitiei sudice! Ideal ar fi sa protejam toata zona cu obstacole- ma gandesc la un rond de Buxus, care sa inconjoare zona cu ciubere, sau chiar grilaje. Nuferii vor plin soare, dar atunci cadenta schimburilor partiale va creste, fiindca apa se va durifica prin evaporare.

    Te poti juca si cu filtre, dar orice miscare a apei va accelera evaporarea. Un powerhead-miniatura (cel mai mic), cu burete simplu, fara optiune de aerare, e prea bine pentru ciuberele JOPA. Pana acum nuferii au facut treaba buna, dar cand devin mai robusti rizomii, apar si problemele. Cel mai bine s-au comportat cioatele de rizom de cca. 10-15cm, cumparate din magazine tip Hornbach- eu de acolo i-am luat, dar multe magazine au, prin Martie-Aprilie. Dupa o luna au si inflorit, si au filtrat satisfacator, fara insa a fi monstri care nu mai incap in ciubar. Si una e cand se "trec" cateva frunze mai mici, iar alta e cand se descompun in apa 5-6 "farfurii"... astfel de rizomi crescuti nu mai merg la 90l, trebuind sa fie sectionati din nou.

    La anul voi incerca Vallisneria spiralis- am si eu, si este si prin magazine. Ar merge si "spiralatele" asiatica, dar cred ca sunt mult mai greu de curatat de alge si se vor rupe mai mult, din cauza frunzelor spiralate. Spiralisul este neted si se agata mai putin. Am uitat sa mentionez ca algele pot exploda serios, cele filamentoase creand adevarate navoade in care pestii se agata. Totusi, le datorez mult pana si algelor: fara ele, toxinele din apa ar fi afectat pestii, iar ele stiu sa se ocupe cel mai bine cu "decontaminarea chimica". Apar spontan, incercand sa corecteze parametrii "gresiti", si noi le consideram daunatoare- arata oribil cand iti invadeaza aranjamentele, dar ele nu-si fac decat datoria .
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #7
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Bravo Dom`ne,
    bine ca ne impartasesti si noua experienta din astea,poate mai populam si cu alte specii!
    Eu as incerca cu niste "grass carp" ca am tot vazut pe la hornbach toata vara si sint tare frumosi.Fiind pesti de card ar arata frumos in iaz insa nu m-am documentat daca rezista bine iarna,ce mananca si cat de mari se fac.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #8
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Haha, Goodmans!
    Glumesti, nu? Asta e fiara de "Amur Alb" sau "Cosash", se face la cca. 1m, si a tine bruta asta de fitofag in iaz e ca si crocodilul in acvariu . E aclimatizat la noi, mare vedeta in piscicultura. Mare paguba ecologica, fiindca devoreaza vegetatie submersa si chiar stuf... Ramai cu Koii, lasa monstrii in balta lor- de fapt nici balta nu-i a lor, sa se duca inapoi in China mamii lor, de unde vin... adica desteptii de l-au adus sa faca serviciul asta...
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  9. #9
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    ala asa argintiu/aramiu cu coada si aripioare rosii se face asa monstru?
    de fapt daca e amur (cteno) e normal,ca eu am prins odata unul de 18Kg.
    credeam ca e vreo specie asa mai pitica ce sta in grup si se ascunde in vegetatie dar o sa ma orientez catre altceva
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #10
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    Sincer imi imaginam ca filtrarea nu ar exista (defapt ea exista dar nu sub nume marete gen eheim JBL etc . )
    Vara trecuta am avut si eu o astfel de tentativa , un "mini" iaz cu pesti mai "speciali " , eu as fi vurut cateva stiuci dar ...o las pentru la anul .
    Ar fi interesant daca ar merge realizat un ciclu de viata la austrolebias nigripinnis (peste -icre-peste) sa se realizeze ciclul de sezoane (ploios -secetos ) din habitatul natural .
    Romanian Killifish Association-RKA104

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •