Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: "PURECI VII "

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ORADEA
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    "PURECI VII "

    am cumparat ceva "pureci vii" azi de la o piata din ARAD..sunt sanatosi pt pesti? sunt ceva sanse sa se imbolnaveasca pestii?

  2. #2
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Cum arata ?...ce culoare au...? mai bine incerci sa_ti faci o "cultura" ca la americani ei folosesc in mod curent... ia vezi pe gugle...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  3. #3
    Member moldovan florin's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    oradea
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes
    pai au o culoare mai palida,un fel de roz-galbui cred..nu stiu sa iti explic cum arata ..sunt tot acelasi fel de purici care i am vazut de obicei de vanzare prin piete...mai demult se vindeau si la mine in oradea tot acelasi fel.din pacate acum nu mai gasesc hrana vie in oradea,nici macar tuby pe care oricum nu i asi cumpara.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ORADEA
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    florin nu stiu daca stii de magazinul de pe sf apostol andrei (fost progresului)... acolo am vazut in urma cu ceva vreme pe langa tubi si altfel de hrana vie pt pesti. oricum eu raman la parerea ca cel mai bine este sa folosesti fie hrana congelata fie fulgi daca nu doresti sa te trezesti cu boli la pesti si sa pierzi foarta multa vreme in cresterea si prepararea lor.

  5. #5
    Very high member Nicu Iuja's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Baneasa; Ilfov-Silistea snagovului
    Posts
    1,228
    Post (Dis)Likes
    Artemia salina

  6. #6
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    la pesti mari/maturi artemia ? eventual artemia putin mai mare ... eu ma chinui de vreo 2 luni sa cresc artemia ... imi mor artemiile dupa 3 saptamani ... le hranesc cu sera micron ... dar mai mult de 3 saptamani nu rezista ...

  7. #7
    Member moldovan florin's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    oradea
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes
    pe progresului nu mai aduce de muuult...

  8. #8
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Si in trei saptamini cam cit de mari... cresc?
    Folosesti sare marina cumva?
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  9. #9
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    sa zic triplu ca marime fata de cea proaspat eclozata ... oricum nu e chiar asa usor cum ar parea .... folosesc sare de bucatarie ... si aici e posibil sa fie rezolvarea misteriului pt artemia care moare imediat ... cel mai probabil din cauza sarii (in mod sigur e iodata) ... oricum nu cred ca se merita sa cresti artemia ... asta am vrut sa o fac doar ca pe un experiment ...reamintesc faptul ca isi pierde valoarea nutritiva cu mult dupa primele 5 zile de viata (cosuma in intregime sacul vitelin)

  10. #10
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    sa zic triplu ca marime fata de cea proaspat eclozata ... oricum nu e chiar asa usor cum ar parea .... folosesc sare de bucatarie ... si aici e posibil sa fie rezolvarea misteriului pt artemia care moare imediat ... cel mai probabil din cauza sarii (in mod sigur e iodata) ... oricum nu cred ca se merita sa cresti artemia ... asta am vrut sa o fac doar ca pe un experiment ...reamintesc faptul ca isi pierde valoarea nutritiva cu mult dupa primele 5 zile de viata (cosuma in intregime sacul vitelin)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •