Page 1 of 23 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 225

Thread: Reef 125x68x70

  1. #1
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes

    Reef 125x68x70

    Servus,

    Incep o scurta prezentare si aici a reefului pe care l-am startat acum 7 luni.
    In functie de timpul disponibil voi updata acest jurnal pentru a ajunge la zi

    Setupul a fost startat pe 09 martie 2012.

    Displayul este 125 x 68 x 70 (L x l x h), 547 litri brut, probabil in jur de 450 litri net,
    geam extra clar de 15mm, cu fund dublu 2x10mm, sump de aproximativ 150 litri net
    din sticla de 10mm. Overflow DIY cutie externa tip beananimal.
    Acvariul este ca un perete despartitor si este instalat in sufragerie intre perete si o
    coloana rotunda. Practic lateralele mici sint una in dreptul pereteluisi una in dreptul
    coloanei, iar acvariul se va vedea din 2 parti pe lungime si o parte dintr-o latura mica
    in dreptul coloanei.

    Ca si dotari tehnice am urmatoarele:

    - Calculator GHL Profilux 3eX cu tot ce ii trebuie (sonde, powerbar, 2 unitati de 4 pompe
    peristaltice, moonlight, modul SMS)
    - Iluminare led 4 x Ai Sol (Aquaillumination) controlate de Profilux
    - 4 pompe Vortech MP40w ES controlate de Profilux
    - 2 filtre in pat fluidizat (unul pentru antiphos si unul pentru carbune)
    - 1 filtru pentru biopeleti Reef Octopus BR1000SS
    - 1 filtru Blue Tower (Aqua Medic) umplut cu 8 litri de Matrix (Seachem) si 4 litri de
    spartura de piatra vie, functioneaza ca un filtru wet/dry
    - 1 Protein skimmer ATB Small Size Deluxe Internal
    - 1 Calcium reactor ATB KD110
    - 1 Kalkwasser stirrer Aqua Medic KS1000
    - 2 pompe perilstatice IKS Aquastar Vario Blue II (una pentru reactorul de calciu,
    una pentru Kalkwasser stirrer)
    - Set CO2 (pentru reactorul de calciu)
    - 1 pompa de recirculare Red Dragon 3 - 8000 litri/ora (la inaltimea de 1,5 metri
    cat trebuie ridicata apa are un debit de 5500 litri/ora)
    - 4 pompe de la Aquabee de debite diferite (2 pentru reactoarele in pat fluidizat,
    1 pentru a alimenta refugiul si una pentru a trece apa prin Blue Tower)
    - 2 incalzitoare Eheim 150w
    - 3 ventilatoare GHL pentru racirea apei prin evaporare (nu am loc de chiller)
    - Osmozor cu pompa booster si 5 stagii de filtrare
    - Sump + rezervor pentru apa de osmoza si sistem de autocompletare controlat
    de Profilux
    - Sistem overflow extern tip Beananimal (pe latura mica dinspre perete) toate tevile de 32

    Sumpul dispune de un refugiu de 75x30x35 cm cu un DSB de 15 cm nisip viu de la CaribSea
    si 15 kg piatra vie, iar in display mai am un DSB de aproximativ 10 cm nisip viu de la CaribSea
    si 45 kg piatra vie.

    Cateva poze de la startare:

    Displayul fara apa si lumina, cu rockscapeul:



    Sumpul partea cu reactoarele si skimmerul:



    Sumpul partea in care se afla pompa de recirculare, controllerul si refugiul:



    Overflowboxul:



    Displayul la cateva zile de la startare:





    In momentul de fata acvariul este aproape maturat, populat aproape exclusiv cu SPS,
    vreo 20 de ciortani (mai mici si mai mari) . Targetul este un sistem UNLS plin de SPS-uri

    Am sa incerc in zilele urmatoare sa updatez jurnalul cu ceva poze cat mai recente.

    Ca sa vedeti cat de cat de unde am plecat si unde am ajuns, inca doua poze de data recenta,
    vedere dintr-o parte si din cealalta:







    O zi buna,
    Dragos

  2. #2
    Member linu's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    111
    Post (Dis)Likes
    In primul rand UAU. Imi place ca nu ai umblat cu jumatati de masura. Nu stiu ce ai pe acolo dar pare ca aparatura e state of the art.Si mai imi place ca sumpul e mic dar facut . Si mai imi place ca scape-ul e pe verticala. Sa ne spui ce si cum asa ca insira-te margarite..........

  3. #3
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Felicitari Dragos. Superb.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  4. #4
    Base member Vili's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Tg.Mures
    Posts
    334
    Post (Dis)Likes
    Foarte misto si high-tech<:-P
    Ce bine ar arata un lion-fish acolo
    Acva-relax.....

  5. #5
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Nu te incurci deloc cand vine vorba de gadget-uri. Sunt foarte impresionat, felicitari!

  6. #6
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Nu te incurci deloc cand vine vorba de gadget-uri. Sunt foarte impresionat, felicitari!
    Pai gadgeturile astea imi fac viata mai usoara Dane

    Multumesc baieti pentru aprecieri, o sa incerc in cursul zilei de azi o scurta descriere cu
    poze a modificarilor de la startare si pina in prezent. Stay tuned ca sa zic asa.

    O zi buna,
    Dragos

  7. #7
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Pai gadgeturile astea imi fac viata mai usoara Dane
    Muuuult mai usoara

    Frumos.... in fond nici nu ma asteptam la altceva, felicitari!!!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #8
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes

    Inceputurile ...

    Ok, prima data cand m-am gandit serios la un acvariu marin a fost anul trecut in noiembrie, cand am si inceput
    sa ma documentez. Si am pierdut cateva luni cu documentarea chiar si acum citesc in fiecare zi cate ceva
    despre reefuri

    Mai greu a fost sa o conving pe nevasta-mea sa plasez acvariul in sufragerie, primul acvariu cu discusi plantat
    de 468 de litri il am de prin mai anul trecut si pentru ala nu au fost probleme, e plasat la mansarda.

    Cum si primul acvariu cu discusi are Profilux si e automatizat la maxim posibil (fac schimb de 50 litri de apa osmozata
    zilnic plus aditie de remineralizare si minerale pentru discusi atunci cand se face schimbul <:-P) am hotarat ca si
    pentru reef voi merge pe mana Profilux, si nu am gresit.

    Apoi la partea de iluminarea am trecut pe rand de la T5 la MH si apoi la leduri si am ajuns la Aqua Illumination - AiSol
    una dintre primele lampi cu leduri si cu rezultate din piata. Faptul ca le pot controla cu Profilux a contat foarte mult,
    practic Profiluxul si cele 4 Ai Sol permit simularea extrem de fidela a intensitatii soarelui pe parcursul zilei, in plus avand
    si un procent de 20% din timp in care apar nori pentru o perioada mai scurta sau mai lunga. Ce nu poate sa faca, inca,
    este trecerea norilor de la o lampa la alta, probabil ca in viitor se va putea (sint ceva lampi in piata care fac asta, chiar
    GHL a scos recent o versiune de leduri numai ca pretul e prohibitiv, vreo 900 de euro o lampa si eu as avea nevoie de 3)
    Profiluxul stie sa faca si simulare de furtuna cu nori si fulgere

    Dupa lumina a venit randul pompelor de valuri, si cum aveam deja in cap Profiluxul, variantele nu au fost prea multe:
    Tunze sau Vortech. A castigat Vortech care, chiar daca sint mai scumpe, au un mare avantaj, pentru mine, fata de
    Tunze - motorul nu este in apa si nu incalzeste apa.

    Trecand mai departe la partea de filtrare am ales un skimmer de la ATB pentru pina la 1700 litri, stiu ca e supradimensionat
    dar mai bine sa ramana decat sa nu ajunga , apoi am hotarat sa merg pe un filtru wet/dry (BlueTower de la Aqua Medic)
    umplut cu Matrix (auzisem eu ca Matrixul ar fi cel mai bun mediu de filtrare existent in piata la ora asta si cred ca e pe
    aproape) si reactoare pentru biopeleti, carbune si antiphos.

    Pentru mentinerea parametrilor optimi ai apei am mers pe schema de aditii de la Red Sea - Foundation (calciu, magneziu
    si alcalinitate) plus Coral Color (elemente esentiale si traceuri) si am 2 unitati cu cate 4 pompe peristaltice cu care fac
    dozarea. Separat de schema de la Red Sea am si Reactor de calciu de la ATB si Kalkwasser stirrer de la Aqua Medic,
    practic cele doua sint alimentate cu alte doua pompe peristaltice si aditia se face alternativ, reactorul de calciu ziua
    si kalkwasserul noaptea, in acelasi timp cu o alta pompa care introduce apa de osmoza. Profiluxul este foarte flexibil
    si mi-a permis sa fac o schema care implica si valoarea pH-ului, daca pH-ul este mai mare de 8,2 nu se completeaza
    decat cu apa de osmoza. Practic ele fac aditie in momentul in care trebuie completata apa evaporata, am un senzor de
    nivel in compartimentul pompei de recirculare.

    Daca tot am ajuns la pompa de recirculare, mi-am dorit o pompa fiabila, silentioasa si care sa imi ridice in display 5500
    litri pe ora la 1,6 metri diferenta de nivel. Si am ales Red Dragon 3 de 8000litri/ora, cu viteza variabila. O bijuterie

    Cam astea ar fi inceputurile setupului
    Last edited by kirucd; 09-11-2012 at 18:56.

  9. #9
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Foarte utile informatiile si "Multumesc" inca odata!

    Acum... urmeaza "nelamuriri" :
    - cum faci aditia de apa de osmoza prin pompele perisaltice? (ca asta nu am inteles: stiu ca pompele "livreaza" anumite cantitati in ml... sau le lasi sa mearga continuu??? sau.... e asa cum ai zis si tu "o alta pompa"?)
    - acelasi sistem il folosesti si la discusi?
    - ce temperatura are apa osmozata? (stiu ca la marine "trebuie" cat mai joasa... dar eu intreb de "ce ma doare pe mine")
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #10
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes

    Sumpul

    Bun, in timp ce imi definitivam lista de achizitii a trebuit sa ma gandesc si unde le pun, adica ce sump am nevoie.
    Si aici au inceput ideile. Va prezint mai jos cateva schite ca sa vedeti de la ce am plecat si la ce am ajuns














    Daca vreti vi le explic pe fiecare in parte

    Dupa schitele 2D au urmat cele 3D, ca sa fiu sigur ca imi incap toate acareturile in sump, e nasol sa cumperi ceva si sa te
    trezesti ca nu ai loc sa il pui. Bineinteles ca schitele 2D au mai suferit modificari.














    Pina sa ajung la varianta finala mi-a luat vreo luna si ceva, dar in final cam asa trebuia sa arate intregul sistem:







    Si asta a iesit





Page 1 of 23 12311 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •