Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 60

Thread: Explozie butelie CO2

  1. #21
    Base member Gabi Dan's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Radauti jud.Suceava
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Sunt medic veterinar intr-un abator.
    Exista metoda de asomare a porcilor cu CO2.
    Noi nu folosim decat cu curent electric, dar metoda exista.
    De asta am si deschis topicul

  2. #22
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Am auzit destule cazuri de persoane care au coborat in pivnite unde se prepara vinul si au decedat din cauza concentratiei mari de CO2.
    Cat despre butelii...m-am interesat. In Iasi nu a explodat niciuna in ultimele decenii.

  3. #23
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by constr_acv
    Am auzit destule cazuri de persoane care au coborat in pivnite unde se prepara vinul si au decedat din cauza concentratiei mari de CO2.
    Cat despre butelii...m-am interesat. In Iasi nu a explodat niciuna in ultimele decenii.
    Deci noi astia cu bomba cu drojdie suntem mai expusi tu-i mamaliga ei de drojdie
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #24
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Deci noi astia cu bomba cu drojdie suntem mai expusi tu-i mamaliga ei de drojdie
    Mie mi-a crapat o bomba cu drojdie. Faza proasta e ca usa dulapului unde tin echipamentul era atunci deschisa. Asa ca am frecat la covor (bej la culoare) pana am facut bataturi.

  5. #25
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes


    Scuza-ma ca rad, dar mi te-am inchipuit in panica de atunci. Adica daca vrei m-am inchipuit pe mine, care tin bomba in biblioteca, nici macar pe jos pe undeva.... Si momentele alea cand freci covoru' si te rogi la Dumnezeu sa intarzie nevasta la servici!!! Plus damful de vin statut de la drojdie.
    Eu mai am o speranta, merg numai cu gelatina...

    Bomba vs butelie: ma stropeste da' nu mor
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #26
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    maaaaai deja incepeti sa ma speriati si eu care planuiesc o butelie in camera mea, langa inimioara mea

  7. #27
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by constr_acv
    Am auzit destule cazuri de persoane care au coborat in pivnite unde se prepara vinul si au decedat din cauza concentratiei mari de CO2.
    Cat despre butelii...m-am interesat. In Iasi nu a explodat niciuna in ultimele decenii.
    NU E CHIAR ASA DE NEGRU

    pivnitele despre care vorbesti sunt imense si adapostesc tone de must si sunt periculoase toamna, in rest decit compozitia e periculoasa ca prinde un gust "de as mai bea un kil"[parinti sunt din Naieni-pietroasa si la vinoase sunt profesionist]

    tubul de co2 nu este periculos daca sunt respectate un minim de conditii

    bomba cu drojdie [chiar si cea cu gelatina] de unde credeti ca si-a luat numele ,mie mi-a crapat "siguranta" la bomba si mia facut tavanul si covoru picatel ,a doua zi spalam covoru si dadeam cu lavabil pe tavan ,

  8. #28
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu, dar mie mi se pare putin cam exagerat, ceea ce a scris Gabi Dan in primul post din acest topic, adica pericolul de explozie la 30 de grade C.
    Am si eu un tub de 10kg cu co2 in dormitor si in camera sunt 26C, iar regulatorul arata fix 60 bari, de cand l-am montat si nu cred ca daca o sa fie cu 4 grade mai mult, o sa sara presiunea dintr-o data peste 100 bari.

    Poate ca scria pe eticheta ca peste 30 de grade este pericol de explozie, dar si 85 de grade este peste 30, deci nu au mintit. :P
    Acvariu:
    • volum - 300l brut (220l net) homemade
    • iluminare - 150W (2x30W Osram Fluora, 2x30W Philips TLD 830, 1x30W Philips Aquarelle)
    • filtrare - Filtru extern Jebo 828 (1200l/h)
    • incalzitor - Incalzitor extern Jebo HT600
    • substrat - Sera Floredepot si pietris cu granulatie 1-3mm + JBL 7+13 balls.
    • CO2 - Tub 10kg, reductor si reactor M AquaMedic, Ph Controller, sonda, electrovalva, bubble counter JBL
    • fertilizare - 3ml Vitaflora 2 saptamanal dupa schimbul de apa. Schimb 60l din apa duminica. Solutii preparate din KNO3 si Na3PO4 in caz ca e necesar. (Calculat dupa Redfield Ratio)
    Pesti: 20 guppy, 6 xipho, 4 zebre, 10 neoni, 5 SAE, 2 ancistrus, 2 plecostomus.
    Nevertebrate: melci Pomaceea si neritine, creveti Red Cherry.
    Plante: Echinodorus martii (major), Echinodorus uruguayensis, Microsorum pteropus 'Tropica', Cladophora aegagrophila, Anubias barteri var. nana, Vallisneria gigantea, Alternanthera lilacina, Rotala nanjenshan, Cabomba caroliniana, Eleocharis vivipara, Vesicularia montagnei, Bacopa caroliniana, Egeria najas, Blyxa japonica, Hemianthus callitrichoides.

  9. #29
    Base member Gabi Dan's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Radauti jud.Suceava
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes


    Pentru Borzy şi restul lumii.

  10. #30
    Base member Gabi Dan's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Radauti jud.Suceava
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Prietenii m-au sfătuit pentru pace în familie să dau jos eticheta.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •