Results 1 to 9 of 9

Thread: Femele de guppy gestante sau nu ?

  1. #1
    Junior Member gabimga1298's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Arad
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes

    Femele de guppy gestante sau nu ?

    Buna, am 2 femele de guppy, care dupa parerea mea sunt gestante. Le-am luat din acvariu si le-am pus separat intr-un acvariu mai mic ( 20 l ) in 2 fatatoare homemade. Le-am tinut acolo 2 zile, si am pus incalzitorul pe 27 de grade. Problema e ca refuza sa manance si nu mai au vitalitatea pe care o aveau in acvariul mare. Astazi le-am scos din fatatoare si le-am lasat in acvariul mai mic, am pus si un mascul cu ele, sa vad daca mananca. Voi ce parere aveti, sunt gestante sau m-am inselat ? acvarii 021.jpg acvarii 022.jpg acvarii 023.jpg acvarii 025.jpg
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Junior Member marc31's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Iaşi
    Posts
    34
    Post (Dis)Likes
    E normal sa nu manance, si-au schimbat mediul si sunt putin stresate pana se adapteaza. Ai putina arabdare cu ele. Mai indicat cred ca e sa le pui si intrun loc mai retras, cu putin lumina, decat direct in geam. Iar scoicile care se vad cred ca mai mult rau fac decat bine, ai putea sa la inlocuiesti cu 2-3 plantute...

  3. #3
    Member Polgar Alexandru's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Arad
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    Peste vreo doua saptamini mai scoatele, ca acum, dupa cum se vede nu e sansa.
    Adevarul e dincolo de noi !

  4. #4
    Member norby84's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Satu Mare
    Posts
    160
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum se vede sunt gestante,dar mai au nevoie de cateva zile,poate chiar de o saptamana.Scoicile nu au ce cauta in acvariul de reproducere,cresc duritatea apei si nu vad rostul mascului in fatatoare impreuna cu cele doua femele.
    Apa din acest acvariu de maternitate este ciclat?Filtrare,aerare este?Mi se pare mie sau este albicioasa apa?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galati
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum arata, sigur sunt gestante.
    Cand apar "puiutii"? Mai dureaza, cel putin o saptamana. (urmareste-le "fundul"; trebuie sa se "patrateasca")
    Poti sa le pui in acvariul mic dar cu aceeasi apa din acvariul initial. Pune-le si cateva plante, plutitoare sau nu. Ideea este sa fie destule "ascunzisuri"(pentru cei mici) sau "obstacole"(pentru cei mari). Cu cateva plante in bazinul de fatare nu cred ca mai ai nevoie de "maternitati"(sau "fatatoare"). Chiar daca vor papa cativa puiuti, sigur iti vor ramane (viitori)"pesti" viabili si sanatosi. Cei papati vor fi doar cei slabi sau ghinionisti.
    Ai grija ca in bazinul de nastere sa ai conditii asemanatoare cu cele din acvariul in care sunt obisnuite guppitele. (sa-l pregatesti din timp pentru viitoarea nastere)
    Incearca sa nu le mai muti de colo colo, ca le stresezi mai tare. E la alegerea ta daca le pui iar in bazinul mic, sau doar le aduci cateva plante in acvariul actual.
    Subscriu la cele remarcate de colegi, scoicile nu sunt pentru acvariu de apa dulce, poate la un marin (da' ala nu-i cu guppy).
    Ape limpezi

  6. #6
    High member baj's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Colentina
    Posts
    634
    Post (Dis)Likes
    Salut,eu cand aveam femele gestante le puneam intr-o maternitate resun care costa intre 6-15 lei depinde de magazin .In felul acesta nu schimbi parametri apei si nici nu iti trebuie filtru,incalzitor,plante etc separat de bazinul principal .Daca ai moss sau riccia in bazin vor scapa foarte multi pui .
    "Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world."

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galati
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by baj View Post
    Salut,eu cand aveam femele gestante le puneam intr-o maternitate resun care costa intre 6-15 lei depinde de magazin .In felul acesta nu schimbi parametri apei si nici nu iti trebuie filtru,incalzitor,plante etc separat de bazinul principal .Daca ai moss sau riccia in bazin vor scapa foarte multi pui .
    Maternitate de aceea, dubla, e foarte buna pentru molly. La guppyte eu foloseam de aceea simpla, in V (nu mai stiu denumirea dar era cea mai ieftina si se gasea la orice petshop acvaristic), tot plutitoare (din plexiglas ori silicon, habar n-am dar e usoara). Puiutii de molly aveau tendinta sa se lase pe fund in timp ce guppysorii aveau tendinta inversa, sa se ridice la suprafata (asa ca maternitatea cu separatorul in V le oferea spatiu "sus").
    O "montam" pe coltul acvariului, lipita de peretii de sticla ai acvariului. Tensiunea superficiala a apei ori forte fizice pe care nu le cunosc suficient, faceau ca maternitatea sa-si pastreze locul; micii curenti din acvariu nu o afectau asa ca nu trebuia s-o urmaresc prin tot acvariul.

    Acum nu mai folosesc maternitate. Am cateva plante, putina riccia, si problema-i rezolvata. In maternitati nu toti puii erau vioi, mai erau si cativa mai slabuti. Acum, toti puii care-mi raman sunt vioi si sanatosi.
    Last edited by curiosu'; 06-11-2012 at 20:55.

  8. #8
    Junior Member ISorin's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Oradea
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    Cred ca te complici cu maternitate si alte treburi.
    Mult mai simplu este sa plantezi acvariul in care erau initial si sa le lasi acolo sa nasca. Eu asa am facut si am cateva zeci de pui din doar doua femele. Puii sunt de toate marimile si femelele nu se opresc din facut pui. Norocul meu ca am loc suficient pentru pui

  9. #9
    Member Obsidian's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Dr. Taberei, Bucuresti, Romania / Domnesti, Ilfov
    Posts
    217
    Post (Dis)Likes
    Guppy sunt cunoscuti sa-si manance puii... Trebuie sa adopti una din cele doua solutii oferite de colegii nostrii: ori plantezi bine acvariul ca puii sa aiba unde sa se ascunda ori plasezi maternitatea intr-o zona retrasa a casei unde sa nu sufere de stres suplimentar...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •