Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 40

Thread: Constanta

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Salutare si ma bucur sa revin printre voi.Am renuntat pt. o perioad la acvariu dar acum sunt pe metereze.Sincere condoleante familiei lui Sabri si Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
    Last edited by catalin cirstea; 25-11-2012 at 21:37.

  2. #22
    Member andrei96's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    171
    Post (Dis)Likes
    Nu are nimeni timp de o intalnire?

  3. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    momentan eu unul nu am, dar imi doresc

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Am reusit sa iau si eu drogul asta cu acvariile si am inceput cu unacvariu echipat de 20 l. Sincer acum regret dimensiunea mica tinand cont ca am descoperit un pet shop pe str. ion roata de unde la acelasi pret luam unul echipat de 65 l.

    Poate reusesc sa dau de catalin sa cumpar ceva plante de la el pentru acvariul asta mic si pe viitor sa le trec in unul mai mare.
    Lasa-mi un mesaj la 0766 333 607 si te contactez eu.
    Last edited by catalin cirstea; 04-02-2013 at 22:33.

  5. #25
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Salutari "miztah@",intradevar volumul este mic ,dar acum depinde si de ceea ce ti-ai dorit,poate fi un minunat nano, aici depinde forma bazinului(nu neaparat).
    Iti poti construi singur un bazin acceptabil pentru inceput cu un cost derizoriu prin comparatie cu ceea ce ai vazut prin petshop-uri.Despre plante te ajut cu cea mai mare placere cu ce mai am de dat fara obligatii de nici un fel,consiliere etc.daca ai nevoie.

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    http://imageshack.us/photo/my-images...203230826.jpg/

    Cam asa arata acvariul meu acum 40*20-24*25 (bowfront). Abia astept sa scap de planta de plastic din dreapta.
    Planta din stanga a crescut o perioada apoi a ingalbenit pe cam 10 frunze, sper totusi sa isi revina. Am vrut sa o separ in grupuri mai mici dar are radacinile foarte ciudate incat imi este sa nu o rup.
    Astept sa iau salariul si poate ne intalnim catalin sa te usurez de niste plante. Fiind acvariul de doar 25 cm inaltime mi-ar trebui ceva plante mai scunde sau care sa nu sufere la tuns.

    Legat de pesti am un betta , un corry , un sanitar cu ventuza , 5 neoni si 4 zebre roz.

    @Catalin : scuze dar mi-a luat o ora sa vad ca ai editat postul anterior
    Last edited by mitzah; 04-02-2013 at 23:46.

  7. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Am reusit sa iau si un aspirator de substrat de la ocean free , el teoretic se amorseaza singur atunci cand il poti introduce pana la robinet in apa dar problema apare cand e prea scund acvariul si trebuie sa apelezi la alte metode )

    Plantele de la Catalin se descurca foarte bine , unele aveau ceva zone mai negre pe frunze dar pe zi ce trece se inverzesc si arata din ce in ce mai bine.

    Cred ca am prea putin substrat 2-2.5 cm .. pentru ca la aspirare reusesc sa scot jumatate din radacini si o sa mai cumpar o punga sa incerc sa dublez grosimea substratului.

    Nu prea a mers incercarea de pus perlon pe turul de la filtru pentru ca pana a 2-a zi era aproape complet infundat si abia curgea prin el. Dupa aspirare si curatat filtrul in totalitate in apa scoasa de la aspirare am ramas uimit de cata mizerie era in buretele din filtru si in caseta cu carbune activ (cred). O sa cumpar ceva burete bun si o sa renunt la carbune activ si o sa pun inca un burete. S-a mai redus mizeria de prin apa dar inca sunt parca niste fire de praf in suspensie in apa.

    Cand plantezi gazon cum mai aspiri substratul ? Nu scoti tot gazonul din radacini ?

  8. #28
    Member cryzzzz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    constanta
    Posts
    208
    Post (Dis)Likes
    renunta la pietrisul colorat ca nu se vede bine. cand ai gazon cu radacini sanatoase nu ies din substrat. cred ca inca nu e ciclat acvariu, dupa ciclare apa o sa fie mai limpede.

    spor

  9. #29
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de incarcarea buteliilor de oxigen ? Pe interioara 4 stiti cumva , se incarca si asa ceva ? Daca nu acolo , si o alta locatie e bine venita .

  10. #30
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei sa incarci oxigen,da acolo sigur,alta locatie nu este ,cel putin eu nu stiu.Daca ai butelie de oxigen si vrei sa o folosesti pentru CO2,tot acolo schimbi robineti ,faci revizia,etc dar de incarcat ,la podul ipmc.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •