Results 1 to 5 of 5

Thread: Betta splendens

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes

    Betta splendens

    Ieri m-am intors de la Constanta.Cat am stat si m-am plictisit pe acolo, am dat o fuga pana in Careffour .In timp ce intram in magazin, am vazut o familie obisnuita cu 2 copii, iar unul din ei tinea in mana un pahar de plastic (ca cele de bere de la dozator cam de 0,4 sau 0,5 L) umplut cu apa cam de 2 maxim 3 degete si in interiorul paharului ...ghici...ce era?
    Un Betta splendens(sau un peste asemanator, nu ma pricep bine la aceasta specie, nu ca m-asi pricepe la vreo una ) M-am gandit ca or fi facut copii galagie si parintii, ca sa scape de ei, le-au luat un peste.In fine..trec peste faza asta...si merg mai departe.Imediat ajung in dreptul unui petshop si vad in cateva acvarii cu niste carasi si alte specii care tronau intr-o apa verde rau.Intru in magazin, si pe un raft, ca-mi vad ochii???!!! Vreo 10-15 pahare, puse la vanzare exact cum aveau copii in mana.Pretul: 12 lei paharul cu un peste in el si apa de 3-4-5 cm .Toti pestii stateau la fundul paharului si abia daca se mai miscau cate putin.
    De aici , cocnlcuziile va las sa le trageti voi...Din pacate nu am fost inspirat sa fac o poza.
    Fish Only Tank

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti Blv. Brancoveanu
    Posts
    2,321
    Post (Dis)Likes
    Din pacate in majoritatea petshop-urilor o sa gasesti asa ceva !
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul Acvarist.ro
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi


    http://kingi.sunphoto.ro
    http://kingbucharest.wordpress.com/

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    CRAIOVA
    Posts
    179
    Post (Dis)Likes
    Stai linistit,si la Zoomania in Craiova tot asa tin saracii bettani,in pahare de 250ml (cam 150-180ml apa), stau pe fund parca sunt morti,am vazut ca unii au facut si cuib de spuma (cred ca de plictiseala).
    In urma cu o saptamana am luat si eu unul ,pe DIDUTU' ,care saracu era mai mult mort decat viu si acum este "super vioi",s-a mai colorat si el deci se simte bine.

    Respect,Mihnea

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes
    confirm ceea ce spune @myky si ca o completare la ceea ce el a spus, este faptul ca nu sunt pui de beta ci sunt beta maturi undeva la 8-9 luni abia reusesc sa se intoarca in paharele alea.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Tirgoviste
    Posts
    51
    Post (Dis)Likes
    unde au betta in targoviste ii tin pe toti intr-un acvariu. si cand vrea omu' sa-si ia unu trebuie sa se uite vreo 5 minute sa gaseasca unu cu aripioarele intregi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •