Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 29 of 29

Thread: Boli transmisibile la om

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Militari - Politehnica
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Legionella (sora cu Cindarella) se dezvolta in general in instalatiile mari de aer conditionat. Cunosc pe cineva care a luat de la serviciu (acvariu cu oameni in el) ca si jumatate din ceilalti colegi.
    Eu am mult mai multe sanse sa iau de la munca (tot acvariu cu birouri) decat de la acvariu de acasa.

  2. #22
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Am citit si eu de Legionella, dar impresia mea a fost ca nu e un pericol legat neaparat de acvarii. Gasisem totusi un articol in care ziceau ca s-au imbolnavit cativa oameni de al ventilatia de la un acvariu public, dar mi s-a parut un caz oarecum izolat. Daca vor considera mai multi ca prezinta totusi oarece pericol, adaugam
    Pentru Cami si cei interesati de umiditatea relativa a aerului in camera cu acvarii, in special neacoperite:

    O metoda de a masura umiditatea aerului DIY ieftina, singura cheltuiala fiind 2 termometre care sa masoare de la -5 la +50 grade Celsius:

    http://www.sciencebuddies.org/scienc...html?from=Home

    Mai trebuie stiuta presiunea atmosferica, dar pe asta parca o dau astia zilnic la radio.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  3. #23
    High member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BUCURESTI - Militari Apusului.
    Posts
    701
    Post (Dis)Likes
    bravo pt articol
    ضصثيفغهنتانمعهخجدطايلاةنناةووثلرسئلاسشقعهىةوز طج لذبلغهحكا
    .........si uite asa mi-am luat acvariu : http://www.youtube.com/watch?v=ConVJ2dnI-U

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes
    Ce solutii exista pentru scoaterea apei din acvariu ca sa poti face si aspirarea stratului de nisip? Eu pe vremuri foloseam un furtun si, ca sa inceapa sa curga, trageam cu gura putin din teava (ca la vin :P ). Inteleg ca acest lucru poate fi periculos, ce imi recomandati?

  5. #25
    Very high member manu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Biled
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by decanu
    Ce solutii exista pentru scoaterea apei din acvariu ca sa poti face si aspirarea stratului de nisip? Eu pe vremuri foloseam un furtun si, ca sa inceapa sa curga, trageam cu gura putin din teava (ca la vin :P ). Inteleg ca acest lucru poate fi periculos, ce imi recomandati?
    sa umpli furtunul cu apa inaintea operatiunii cu pricina

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes
    Mare minune cu tehnica asta (dinamica fluidelor adicatelea) !
    Mersi pentru truc!

  7. #27
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Sau ca sa nu umbli cu furtunul de apa prin casa "amorsezi" furtunul folosind o pipeta mai mare (din alea roz de la farmacie)...
    Bagi furtunul in apa si pui pipeta... nu gura...simplu...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  8. #28
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Chestia cu furtunul umput cu apa este buna pt sifonarea acvariilor care sunt la inaltime mai mica (chiar pe podea) cind amorsarea cu solutia descrisa mai sus se face mai greu...dar nu imposibil
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  9. #29
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Aici se inchide, deoarece acesta este un ARTICOL.
    Colega noastra a muncit pentru el, si in cel mai bun caz aici se pot posta pareri, completari sau eseuri legate de acest articol.
    Din respect pentru munca ei, VA ROG sa continuati discutiile in topicul de la sectiunea BOLI.
    Topicul a fost curatat de @Andrei.
    Daca cineva are completari la tema, un PM si se deschide.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •