Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 29

Thread: Boli transmisibile la om

  1. #11
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Am s-o rog pe sotia mea sa se uite prin tratatele ei. Poate gaseste ceva despre boli transmise de pesti oamenilor.

  2. #12
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Foarte bine scris,am insa o intrebare.Daca am acvariu (150 litri) in camera in care dorm iar acvariul nu are capac,exista vreun risc la care ma pot expune?

  3. #13
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Riscul e legat de umiditate.
    Daca ai astm va trebui sa muti acvariul in alta camera ca sigur nu iti face bine.
    Ca sa masori umiditatea relativa a aerului, iti trebuie un higrometru. Il poti cumpara dar e cam scump (totusi mi se pare util), sau poti imprumuta de la cineva dar vezi ca va trebui sa masori umiditaea relativa in conditiile de temperatura minima si maxima din camera ta.
    Este foarte important sa masori in conditii diferite de temperatura.
    Umiditatea relativa va trebui sa fie undeva intre 50% si 65%. Daca e sub 30% sau peste 70%, nu e bine.
    Scazi riscurile daca incaperea e incalzita cat mai bine, iar apa din acvariu cat mai rece, spre limita inferioara recomandata pentru pesti.
    O umiditate r. prea mare , pe langa riscurile directe legate de prea multa apa in aerul pe care il respiri, iti va crea condens , igrasie si mucegai, acesta fiind extrem de nesanatos pentru tine mai ales in camera in care dormi.
    Cand e vreme uscata si calda afara, nu pierde ocazia sa aerisesti foarte bine.
    Al foilea risc este legat de alergii: sa nu cumva sa le dai hrana la care esti alergica pentru ca mici particule se pot ridica in aer.
    Alte boli nu risti.
    Sfatul meu : PUNE-I CAPAC. Este mai bine penrtu tine, pentru peretii camerei tale dar si pentru pesti, apa evaporandu-se rapid duritatea creste pentru ca se evapora doar apa 'pura', sarurile raman in acvariu si se acumuleaza.
    Later edit: Am uitat sa zic ca pentru a scadea umiditatea poti folosi un dezumidificator de aer, dar este extrem de scump, iti faci un capac de acvariu traznet cu banii aia
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  4. #14
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    nu te contrazic dar din cate stiu eu tuberculoza se face la om din cauza umiditatii si doar daca organismul este foarte slabit(tuberculoza la om = boala saraciei)
    deci tuberculoza piscia nu paraziteaza omul
    salmonela e posibil dar foarte rar
    precizez ca aeromonas si pseudomonas nu paraziteaza omul
    viermii intestinali de la pesti, in afara de tenia care paraziteaza stiuca, sunt inofensivi la om( pot produce cel mult o enterita)

  5. #15
    Base member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti - Diham
    Posts
    446
    Post (Dis)Likes
    Tuberculoza la pesti (produsa de bacteria Mycobacterium) nu paraziteaza omul in sensul ca nu se imbolnaveste omul de tuberculoza (infectie cauzata de bacilul Koch, boala saraciei etc etc), ci paraziteaza omul in sensul ca produce o infectie locala!
    Iar Aeromonas, ne poti spune de unde stii ca nu paraziteaza omul? Eu nu am cunostinte in acest domeniu, dar inclin sa am incredere in wikipedia care spune aici http://en.wikipedia.org/wiki/Aeromonas_hydrophila ca printre altele poate cauza gastroenterita la oameni.

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Militari - Politehnica
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Salmonela este transmisibila la om si foarte multe reptile sunt purtatoare. Orice sursa despre cresterea serpilor, iguanelor, broastelor si salamandrelor te avertizeza de salmonela.
    Din fericire nu este aceeasi situatie si pentru pesti.

  7. #17
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Cateva linkuri legate se Salmonella si acvarii:

    http://www.phac-aspc.gc.ca/publicat/.../dr2811ea.html
    http://www.mja.com.au/public/issues/...0304_fm-1.html
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...indexed=google
    http://www.practicalfishkeeping.co.u...m.php?news=908

    si un link legat de aeromonas:


    http://www.unipr.it/arpa/facvet/anna...bottarelli.htm

    Daca veti cauta pe google.com in loc de google.ro, apar chiar mai multe rezultate.

    Cum a zis si wolfi, fish TB apare si la om dar nu se produc infectii interne. Motivul este ca bacteria respectiva nu se dezvolta bine la temperatura corpului. De aceea este si atat de rara. Ca manifestare nu seamana deloc cu tuberculoza (cea obisnuita, TBC). Totusi cazuri exista.
    Daca e sa o luam asa bacteriile care produc fish TB sunt la fel de inrudite cu TBC cat si cu lepra (toate sunt Mycobacterium), dar boala produsa de ele e atat de diferita de TBC pe cat e TBCul de lepra. N-are nici o treaba cu nici una din ele, stati linistiti. Numele poate induce in eroare.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  8. #18
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    doamnelor si domnilor eu am aces la ceva documentatie de laborator [ laborator amalize medicale] iar din cauza umui coleg am verificat toate cele scrise de gaia@ va garantez ca sunt adevarate in proportie de 99,99% ,se poate sa fi gresit eu dar avind denumirile date de gaia am reusit sa ma orientez in pasaeasca [ a se citi latina] din cartile medicilor din laborator iar la toate erau trecute la purtatori, gazde sau alte alea si pesti de apa dulce[nu spuneau exotici sau de pe la noi]
    daca vrei sa comentati articolul va rog sa postati si un link care sursa sau o carte ceva sa contrazicem cu argumente

  9. #19
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Da dar la umiditate se dezvolta "Legionella" http://ro.wikipedia.org/wiki/Legionella nu mori de ea da nici bine nu_ti e...
    Deci capace...si mai bine la sufragerie...nu la dormitor... asa pt mai multa siguranta...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  10. #20
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    dupa cum am spus si despre viermii la pesti...acestia la om pot provoca maxim o enterita
    provocand o enterita nu inseamna ca paraziteaza...enterita este provocata de unele toxine din corpul lor
    la fel se intampla si cu aeronomas...in plus e genul aeronomas
    ceea ce vreau sa zic e ca unii citesc si vad genul sau familia dar acestea cuprind multe specii dintre care unele paraziteaza stric pestii iar altele strict mamiferele

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •