Results 1 to 10 of 10

Thread: Cuburi de gheata imbogatite cu pps sau npk pentru flori

  1. #1
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes

    Cuburi de gheata imbogatite cu pps sau npk pentru flori

    Asera umblind aiurea pe net mai exact pe forumul condus de Tom Barr mi-a sarit in ochi un tred la capitolul fertilizare si anume din ce am inteles eu cu engleza mea de balta de discuta acolo despre confectionarea unor cubulete de ghiata din apa amestecata cu solutie sau prafuri sau chiar betisoare fertilizante,ce mi-a placut la tota ideia asta e faptul ca solutia respectiva de plasare in substrat a fertilizantilor este fara tulbureala simpla si cica destul de eficienta
    Pe de alta ar fi citeva aspecte care ar trebuii aduse in discutie
    1 Sindromul de picioare reci , pai noi facem tot ce este posibil sa incalzim substratul pentru a elimina acesta problema fie prin incalzitoare fie prin filtre de substrat si pe partea cealalra bagam ghiata ..... bine efectul este relativ local in cazul a 3-4-5 cuburi dar acolo se vorbeste de mai multe cuburi pe m2 , bine ei zic square foot dar tot aia e
    2 Pe de alta parte cubul de cghiata nu rezista in substrat mai mult de citeva ceasuri sa zicem deci o eliberare foarte rapida a nutrientilor , poate pre rapida existind oposibilitatea ca acestia sa ajunga in masa apei si sa apara virfuri de no3 sau po4 sau in cazul fertilizantilor de gradina virfuri de no2 sau nh4
    Chiar am vazut ca era un nene pacolo care se plingea ca dupa aplicarea tratamentului ia crescut po4 de la 0,5 la 5 pmm in decurs de citeva zile
    Deci cam care ar fi parera voastra despre o astfel de metoda alternativa de fertilizare, merita probata sau risc sa creez mai multe belele decit beneficii

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by mihai2002 View Post
    bine efectul este relativ local in cazul a 3-4-5 cuburi dar acolo se vorbeste de mai multe cuburi pe m2 , bine ei zic square foot dar tot aia e
    Nu e tot aia, mai discuta si tu cu Google:
    1 square foot = 0.09290304 m2

    Deci 1 m2 are 10 square foot si un pic. Mare diferenta

    Quote Originally Posted by mihai2002 View Post
    2 Pe de alta parte cubul de cghiata nu rezista in substrat mai mult de citeva ceasuri sa zicem deci o eliberare foarte rapida a nutrientilor , poate pre rapida existind oposibilitatea ca acestia sa ajunga in masa apei si sa apara virfuri de no3 sau po4 sau in cazul fertilizantilor de gradina virfuri de no2 sau nh4
    Nu ai precizat procentul de nutrienti care se baga intr-un cub de gheata.

    Pai si eu fertilizez si pun la 40 litri 1 ml PPS . Si il pun pe tot.
    Cand aveam acvariul de 160 litri, puneam 4-5 ml o data, nu stateam sa pun cate o picatura la jumatate de ora.

    Daca acele cuburi au procentajul calculat corect : gen pui 1 ml la 1 cub, pui 5 cuburi la un bazin de 200 Litri , atunci nu vad unde e problema.

    Cat despre efectul de "picioare reci" pai depinde si unde pui acel cub, exact in radacini, la 5 cm , la 25 cm de plante ....


    Sunt foarte multe aspecte care tu nu ai binevoit sa le prezinti, doar ne-ai prezentat punctele Contra conform parerii tale.

    Daca vrei o opinie mai exacta, poti spune:
    1. ce acvariu detii ( volum, dimensiuni ) - banuiesc ca ala de 254 Litri
    2. cat e de plantat , populat - daca e ca in poze, felicitarile mele, arata super
    3. daca ai zone fara plante, cam cat si unde - e plantat, dar poti incerca sa faci cuburi mici, 1cm3 sau 2cm3 un cub de gheata

    Si atunci iti pot spune ce si cum

    Ape limpezi

  3. #3
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Din pacate forumul respectiv da database error pentru moment si nu pot sa iti zic exact ce si cum , oricum fiind o solutie dy face fiecare cum il taie capul din punct de vedere al concentratiei pe care o transforma in cuburi
    Ca si recomndare se vorbea de 5 grame de fertilizant la 1 square foot daca am retinut eu bine in schimb nu zicea cita zeama concentrata se pune , ei vorbeau de un fertilizant de gradina numit osmocote pe care il adauga in apa si care vine pus in congelator, la o simpla cautare pe net se pare ca respectivul fertilizant e destul de concentrat si vine sub forma de granule care sint cel mai probabil flotante
    pina la urma am reusit si am intrat pe forumul respectiv si am mai citit inca vro 3 pagini chestia e nu numai in inghetarea bilutelor de fertilizant ci si in capacitatea acestor bilute de a elibera treptat fertilizantul din interior , cica eliberarea are loc functie de temperatura , iar din testele facute de unul din seniori forumului respectiv durata de eliberare e undeva la 9 luni polimerul din care sint facute bilele permitind apei sa intre treptat in interior si sa dizolve fertilizantul
    O alta chestiune e eliberarea de fertilizanti in coloana care ar fi dependenta de adincimea la care sint plasate bilele eliberarea maxima avind loc in mom in care bilele sint plasate intr-un filtru cu pat fluidizant(daca am inteles eu bine)
    Deci ar trebuii(trebui) sa ne orientam spre un fertilizant de gradina cu proprietati similare
    Plush eu nu vorbesc exclusiv pentru bazinul meu , vorbeam generalizat ca si solutie alternativa de fertilizare, deocamdata pentru bazinul meu folosesc cu succes o alta varinta de fertilizare in substrat, ce trebuie tu sa retii e ca metoda asta e adresata exclusiv pentru imbogatirea substratului si nicidecum pentru fertilizare in masa apei(daca ai ajunge in masa apei nh3 , nh4 no2 in cantitati mari si care nu pot si metabolizati de plante sau de bacterii in timp util am scapa de pestici rapid si probabil am obtine o frumoasa colectie de alge
    http://www.barrreport.com/showthread...ting-aquariums

    se pare ca produsul este prezent si pe piata romāneasca dar ce am gasit eu pe net e doar la saci mari 7,5 ,15 ,25 kg

  4. #4
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    1. Treaba cu gheata nu tine. Cubul tau s-ar topi in cateva secunde, deci e ca si cum ai injecta cu o seringa solutia in substrat
    2. Tot nu mi-e clar de ce ai vrea sa te complici in halul asta? Colcaie netul de oferte pentru substat fertilizant (bune sau proaste, ieftine sau scumpe) ...asta daca nu te-ai convins ca mai toate plantele din acvariu sug nutrienti din masa apei prin frunze .... ca sa nu mai spun ca nu te-a convins Victor despre ce poate un filtru de substrat (uite cate specii de plante a crescut acolo si cum arata ...)
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  5. #5
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Cristi, din cate cred eu Mihai nu a ajuns niciodata la Victor si ... stii si tu bine ca una e cand "am auzit..." ... "ziceau unii ca..." si alta e cand esti acolo,

    ontopic - treaba cu greta n-am auzit-o, dar nu inseamna ca nu nu functioneaza - nu s-ar topi chiar in cateva secunde (fac o incercare cu un cub de gheata intr-un pahar de Grant's - pe care il da Cristi ) ) si ar mai fi un plus ca ar ramane acolo "local" si nu s-ar imprastia ca din seringa (desi pana la capat noi urmarim imprastierea asta)
    dar daca ar sta la radacinuta ... n-ar fi rau. si aci vorbim in special de plantele care se hranesc prin substrat ...


    zic si eu...

  6. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Cubul de gheata "in paharul de Grant`s" se topeste incet din 2 motive: suprafata de dizolvare mica (sau masa apei in care este)... curenti de apa inexistenti.... temperatura oarecum scazuta a camerei (na...ca au fost 3 motive)


    Dar ce te faci cand cubul de gheata "sta" in 100 Litri de apa "vanturati" de cine stie ce Resun, la o temperatura de 25 - 28 grade???? Asta cu cuburile de gheata..... e metoda de aplicat in Nano... dar in nici un caz in Nano-ul domnului Victor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #7
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Nui vorba de substrat fertilizant care asa cum zice cristi se gaseste acu pe toate drumurile e vorba de placerea de a face tu ceva cu minuta ta si a pune neuronii la munca in slujba pasiunii vezi bilele cu care eu unu sint multumit si apropo dupa aprope un an de la aplicare inca am scos o parte din ele nedizolvate deci cred ca astea ar fi o solutie net superioara la ghiata, deci mai provoaca neplaceri cind dezgrop cite una din greseala
    Acu stau si ma gindesc ce ar fi daca a-si pune in bile citeva perle de osmocote dala care elibereaza treptat fertilizantii a-si obtine niste bile capabile sa sustina u nivel cit de cit constant pt o lunga perioada de timp
    bile dupa un an

  8. #8
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    pai cica se baga la substrat... deci nu stau chiar in curent. de temperatura ai dreptate, iar ca suprafata de dizolvare ... daca punem 3 cuburi de gheata in grant's si unu sta la fund deoarece are pe restul de 2 peste el zici tu ca se topeste mai repede?
    presupunand ca grant's ul e la temperatura camerei (cca 20- 21 grade)

    eu nu stiu ce aveti voi de gand, dar cum ajung acasa testez!! si iar testez ....si daca mai pot ....o sa si postez... rezultatele !!!

  9. #9
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by hadul View Post
    eu nu stiu ce aveti voi de gand, dar cum ajung acasa testez!! si iar testez ....si daca mai pot ....o sa si postez... rezultatele !!!
    - Si daca nu mai poti ???
    - Ii dau dreptate lui Cristi, de ce sa te complici cu gheata "fertilizanta", cand ai un bazin frumos si sanatos. Daca tot esti pasionat de plante, indreapta-ti atentia spre cresterea unor specii dificile si rare. Eu le dau cuburilor de gheata maxim 10 minute sa se topeasca, asta daca sunt bagate in substrat, daca nu, maxim 5 minute.

  10. #10
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    pana postezi tu rezultatele, iti spun eu ceva din experienta proprie:
    vara, cand temperatura din acvariu ajunge la 29-30 grade, folosesc cuburi de gheata. "cuburile" de gheata le obtin congeland timp de 24 de ore apa in casolete de inghetata, d-alea de 2,5 kg. in acvariul de 180 litri pun 3 "cuburi" d-astea care se topesc total in cateva minute (maxim 5) si scad temperatura de la 28-29 la 23-24 de grade.

    d-asta am aproximat ca un cub mult mai mic ... se va topi intr-un interval de cateva secunde

    dar, totusi hai sa experimentam .... umpli tu un acvariu de 180 de litri cu grant's si eu aduc casoletele cu gheata .... si apoi stam cu paharul ... pardon, ceasul ... in mana si vedem in cat timp se topeste gheata .... merge?
    Last edited by cristi_ionescu_79; 25-10-2012 at 06:53.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •