Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Hrana Ciclide Americane

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    CAMPULUNG MOLDOVENESC, SUCEAVA
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes

    Hrana Ciclide Americane

    Salut, dragi colegi de "suferinta" am o mica nelamurire, poate cei dintre voi mai experimentati cu oscar si cu jaguar ma puteti lamuri, am tot citit pe net ca, ca si hrana vie poti sa le dai la speciile de pesti de mai devreme Rame rosii, si "blood worm", intrebarea este "blood worm" ar fi viermele de carne pe care pescarii il folosesc ca si momeala sau este un alt fel de vierme, rog pe cei care au aceste specii de pestisori sa imi dea sfaturi legat de hrana "vie" pe care le-o administraza pestilor, multumesc anticipat!!!!
    I`m your father

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Te sfatuiesc, cu ceva rabdare, sa iti faci o crescatorie de rame. Nu este de fel vreo mare investitie. Tot ce ai nevoie este 1 galeata de plastic mare si pamant (cam 1/2 din volum). Adaugi o mana zdravana de rame pe care le procuri ori din surse proprii ori le cumperi de la cei ce vand momeala pentru pescuit. Trebuie sa ai de grija ca pamantul sa fie umezit din cand in cand si rabdare ca ramele sa se inmulteasca. Eu tin 2 astfel de galeti pe balcon, neacoperite, iar ca si hrana pentru rame si totodata si ca si sursa de umezire a pamantului, folosesc doar zatul de cafea. Acesta este marele meu "secret" din crescatoria de rame. Ai sa gasesti articole ce recomanda si alte reziduuri alimentare pentru hranirea ramelor gen coji de cartofi, banane legume etc dar, zatul de cafea este un excelent energizant si s-a incercat utilizarea sa (cu succes !) si drept combustibil alternativ pentru autovehicule. Avantajul folosirii ramelor ca si hrana vie este de necontestat deoarece sunt o sursa excelenta de proteine si, in plus, ramele in diversele stadii de dezvoltare pot fi folosite atat pentru pestii de talie mare cat si pentru cei mici. La final o sa-ti mai zic ca mai ai un avantaj de pe urma acestei crescatorii: pamantul propriu-zis. In timp, el va creste ca si volum datorita adaugarii zatului de cafea si in plus, este extraordinar de gras si de bogat in nutrienti (fiind filtrat de "digestia" ramelor) pentru plantele de apartament.

    Mult succes si sper ca am fost suficient de clar in argumentare.
    Peştii noştri sunt mai inteligenţi decāt ai lor :P

  3. #3
    Very high member radu_dragan's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti Valea Ialomitei
    Posts
    1,489
    Post (Dis)Likes
    Salut,eu ai dau americanului meu (FH) viermi pe care pescari ai folosesc drept momeala,ai dau si rama ori cumparate ori cautate prin spatele blocului,inima de vita si mancare pt ciclide americane.
    Deci cum a spus si Agos poti folosi rame cumparate,din spatele blocului sau poti incerca cresterea ramelor prin metoda lui Agos
    Hrana pt ciclide americane este bazata si pe "blood worm"

  4. #4
    Member teosi's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti-berceni
    Posts
    160
    Post (Dis)Likes
    Se poate si mealworm .
    "Pasiunile noastre sint principalele unelte ale conservarii noastre; este deci, o incercare pe atat de vana, pe cat de ridicola, sa vrei sa le distrugi."- Jean Jaques Rousseau . http://www.youtube.com/user/teosinumano ; teosinumano@yahoo.com

  5. #5
    Base member dino66's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Constanta / Navodari
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ciocan View Post
    inima de vita si mancare pt ciclide americane.
    Deci cum a spus si Agos poti folosi rame cumparate,din spatele blocului sau poti incerca cresterea ramelor prin metoda lui Agos
    Hrana pt ciclide americane este bazata si pe "blood worm"
    Pe unde se mai gaseste inima de vita?
    Au mai aparut si alternative pana acum ?
    620L (℮ 550L) - 1M Oscar, 1M J.Dempsey, 1M N.Tetracanthus, 1M Convict, 1M A.Citrinellus

  6. #6
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by anykin View Post
    intrebarea este "blood worm" ar fi viermele de carne pe care pescarii il folosesc ca si momeala sau este un alt fel de vierme, rog pe cei care au aceste specii de pestisori sa imi dea sfaturi legat de hrana "vie" pe care le-o administraza pestilor, multumesc anticipat!!!!
    Blood worm sunt intr-adevar viermii pe care ii folosesc pescarii ca momeala in sezonul rece (pt ca vara nu gasesti) insa nu este vierme de carne ci este o larva de libelula.Asa se si comercializeaza, sub denumirea de "libelule".Viermele de carne este cu totul altceva insa este foarte bun si ala, doar tot carnita pt ciclide este
    Despre rame iar un mare DA !!! Sunt perfecte pt ciclidele americane.
    @ciocan- stii ce i-am dat lui Crixus in vara anului trecut?Ai dreptul la 3 incercari :P

    Hai ca-ti zic:soparle d-alea verzi, unii le zic gusteri
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  7. #7
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa nu mai incerci caci ar putea sa nu mai poata digera scheletul Si poate face ocluzie intestinala .

  8. #8
    Very high member radu_dragan's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti Valea Ialomitei
    Posts
    1,489
    Post (Dis)Likes
    Danny
    Chiar i ai dat gusteri?i mi este frica sa i dat ceva asa mare sa nu se inece sau cum a scris si rick

    Dino,inima de vita iau de la macalarie
    Last edited by radu_dragan; 12-07-2013 at 11:34.

  9. #9
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    da, i-am dat gusteri insa nu te gandi ca foarte mari.Aveau undeva la 10-11 cm cu tot cu coada.soparlele nu erau mature.
    la cu ce pofta le-a halit daca as mai gasi/prinde i-as mai da.
    Scheletul = calciu nu?
    Acum sunt la servici, am filmuletele acasa.Poate vi le arat diseara
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  10. #10
    Base member dino66's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Constanta / Navodari
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danny80 View Post
    am filmuletele acasa.Poate vi le arat diseara
    620L (℮ 550L) - 1M Oscar, 1M J.Dempsey, 1M N.Tetracanthus, 1M Convict, 1M A.Citrinellus

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •