Page 3 of 29 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 281

Thread: Acvarii creveti

  1. #21
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Pai stai domnu' daca vrei sa ii inmultesti, discutam altfel.

    In afara de substrat cu pietris fin si moss, nu pune altceva in acvarii.
    Ia vezi tu cum faci profesionistii aici: http://en.aquanet.tv/Video/215-the-s...n-new-variants

    Cat despre profit... ce sa iti zic.. hai sa pun pe categorii:
    1 - red cherry... iti cresc si se inmultesc si in cana cu apa - dar din pacate toata lumea are, deci nu prea valoareaza mai nimic - am cumparat si cu 20 de bani unul
    2 - variatiuni de neocaridina ... snowball, blue pearl, sakura red, sakura yellow, rilli - se inmultesc usor si sunt frumosi, din pacate nu merg tinuti unii cu altii sau cu rcs deci nu se inghesuie lumea la ei.
    3 - caridine usoare si ghost shrimp... babaulti, bumblebee, bee, tiger, ghost shrimp - se inmultesc incet si mai greu decat neocaridinele, dar se vand pe la 10-20 ron bucata
    4 - caridine grele (Crystal Red & co) si Sulawesi ... intai sa reusesti sa ii tii in viata si pe urma o sa ai si pui. Daca iti iese, poti face o groaza de bani, dar iti trebuie investitie de timp si bani.
    5 - cei practic imposibil de inmultit; amano, atyopsis, longinostris etc.

  2. #22
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Bun.Mersi mult de ajutor.Sunt constient de toate ce imi ziceti si stiu ca mai am mult pana o sa am crevetii,dupa ce am toate echipamentele si am ciclat acvariile atunci ma voi gandi ce specii voi cumpara si voi amenaja fiecare acvariu in parte.Problema cu raftul ma roade si pe mine,in poza pare sa nu fie prea rezistent dar in cartea cu caracteristici scrie ca rezista 250kg/ polita,oricum nu las acolo palul acela voi pune ceva mai rezistent si nici acvariile nu vor fi pline cu apa deci dupa parerea mea ar trebui sa reziste.Dupa cum am mai spus vreau sa fac crescatorie,deci nu ma intereseaza aquascape-u si nimic altceva ,voi pune un pietris inchis la culoare inert,niste lemne cu java moss sau nuci de cosos,deci le ofer strict conditiile necesare pt inmultire.Am citit pe planetinvers desptre toate seciile in parte sa am idee despre ei dar va urma o documentatie mai profunda cand voi ajunge la faza achizitionarii lor.La firme nu ma refeream la petshopuri sau comercializanti ci la firme de testere cum ar fi (tetra,sera..etc)care sunt cele mai bune testere?am de unde sa cumpar dar de care imi recomandati?Probail voi apela la voi sa imi recomandati pe cineva care imi poate vinde o pompa (compresor) foarte silentios sa faca fata la 9 acvarii si pe cineva care vinde pietris inert inchis la culoare in cantitati mari (dar asta dupa ce voi mai cauta pe net modele si granulatii care o sa imi placa cum arata ).

  3. #23
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Imi puteti spune ce substrat este acesta si unde as gasi de cumparat unul identic? 427944_405133279542224_433996996_n.jpg561636_405132799542272_13949824_n.jpg429824_405133169542235_603077655_n.jpg

  4. #24
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    pare roca vilcanica, care e foooarte scumpa , daca te intereseaza culoarea lui vezi ca gasesti si nisip quartos colorat artificial (avea cineva aici pe forum de vanzare) si care e mai ieftin, sau manado de la JBL are o culoare asemanatoare; la cate acvarii o sa ai tu acolo o sa te coste de nu mai amorsezi in veci investitia .. poate doar sa reusesti sa inmultesti amano)-cred ca ar cumpara lumea pui de amano doar ca sa aibe exemplar innmultit in captivitate
    Illegitimi non carborundum.

  5. #25
    Member Technics's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Bucuresti - Dr. Taberei
    Posts
    260
    Post (Dis)Likes
    Si mai trebuie sa tii cont intotdeauna cand vizionezi o fotografie ca sunt multe care ori sunt prelucrate in photoshop sau cu diferitele profgrame oferite de producatorul respectivului aparat, ori folosite diferite moduri de fotografiere pentru accentuarea culorilor.

  6. #26
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Ma gandesc ca sunt si photoshopate pozele dar trebuie sa existe si substrat cam la fel.De exemplu amazonian aqua soil (ADA) sau http://novaeuro.com/?a=produkty&opcj...=1&idpodkat=36 sper sa nu fie problema ca am postat linkul (nu este pt reclama) dar poate comercializeaza careva asa ceva

  7. #27
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Colegut victor z are roca vulcanica neagra in bazin.....ia legatura cu el si vezi de unde a procurat-o si la ce scor.

  8. #28
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by creveti View Post
    Imi puteti spune ce substrat este acesta si unde as gasi de cumparat unul identic?
    ai doua variante:

    1) roca vulcanica neagra de la un user din targu jiu (jivulescu parca il cheama), vezi ca ar trebui sa fie la vanzari - si nu e scumpa deloc; am vazut-o e ok
    2) Aquatic Nature Shrimp Soil - substrat special pentru creveti - asta e scump - am cumparat de la reef acum vreo 10 luni

  9. #29
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Nu baga Manado. Eu am primit Manado cu nano-ul si l-am inlocuit cu pietris normal negru.
    Am citit pe diferite site-uri ca Manado schimba chimia apei si inhiba inmultirea crevetilor.

    Acum nu-mi dati in cap ca voi tineti creveti cu Manado, eu nu am incercat, dar am vazut informatia pe 3-4 forumuri din strainatate si cand 3 oameni imi zic ca sunt beat, nu ma duc sa imi cumpar inca o tuica.

    Asta e in principal important la tine, care ai zis ca vrei crescatorie.

    PS: Cel mai bun substrat pt creveti e pe departe Shirakura... dar daca te tine buzunarul...

  10. #30
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Pei eu vreau sa iau ceva recomandat pt creveti....o sa caut niste scoruri sa vad...o data fac investitia..vreau sa cumpar ce ii mai bun

Page 3 of 29 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •