Page 2 of 29 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 281

Thread: Acvarii creveti

  1. #11
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    [QUOTE=Corwyn;446900]Nu mai speriati oamenii, fratilor nu am avut nici o intentie sa indrum gresit.si-mi cer scuze de la CREVETI daca asta s-a interpretat .am scris doar ceea ce stiu [cei drept nu prea multe]..si..daca tot ai enumerat plantele pe care le detii la creveti te rog sa scrii ce fel de substrat [fertilizant sau nu] folosesti pentru acele plante...
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  2. #12
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Eu am Jbl Aquabasis acoperit cu pietris natural , in acvariul pt creveti , si nu este nici-o problema , poti pune linistit substrat fertil din comert sau o alta varianta , amesteci nisip cu pastile fertilizante si acoperi tot cu pietris .bafta cu proiectul

  3. #13
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    acele pastile fertilizante sau mai sunt si bile fertilizante [JBL] nu trebuie puse in exces caci dauneaza..
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  4. #14
    Junior Member doru2006's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    bucuresti-socului
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Eu am Jbl Aquabasis si Manado si fertilizez cu Ferropol si crevetii par a se simtii bine din moment ce se inmultesc.

  5. #15
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    M-am doscumentat foarte bine pe www.planetinvers.com si am ajuns la concluzia ca crevetii se pot creste si cu substrat dar cel mai indicat pt o crescatorie ar fi sa ne limitam la nevoile lor speciale si sa le redam conditiile perfecte pt inmultire fara alte interventii.In sfarsit mi-au ajuns acvariile si postez poze cu proiectul.Astept pareri .
    -Urmeaza filtrele tip burete,incalzitoarele,termometrele,testerele de apa (ce testere sa folosesc ?ce firma? ),pompa etc
    Attached Images Attached Images

  6. #16
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    la pareri..las pe altii mai experimentati sa ti le ofere [eu am putini creveti si-i indragesc doar sa-i vad ..nu ma preocupa in mod aparte inmultirea lor..[nu as avea nici timp sa ma ocup de atatea acvarii cum vad in poza\]http://forum.acvarist.ro/showthread....guppylor/page3 ceva asemanator am vazut in acest link sper sa-ti fie util si sa nu se supere detinatorul]
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  7. #17
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Foarte indraznet proiectul tau.
    Nu am retinut insa care este scopul lui: doar pentru placerea personala sau pentru inmultire si comercializare.
    Daca te gandesti la inmultirea lor trebuie sa iei in calcul ca diferitele tipuri de creveti au nevoie de diferite conditii.
    De exemplu red cheryy se inmultesc si daca nu vrei, in schimb cu Amano lucrurile sunt mai complicate : http://www.planetinverts.com/Amano%20Shrimp.html
    Daca scopul este inmultirea lor si nu ai ganduri de aquascape-uri eu zic sa nu te complici cu substrat fertilizant. Un sol inchis la culoare(pentru a evidentia culorile crevetilor) cred ca este suficient.
    Exista foarte multe plante care pot fi crescute fara substrat fertilizant sau cu o minima fertilizare in coloana de apa, si cu care poti face niste decoruri frumoase in care vietuitoarele tale sa se simta bine. Eu am folosit intotdeauna doar nisip, plante easy si fertilizare in coloana de apa. Uite si unul din rezultatele obtinute:



    Uploaded with ImageShack.us
    Nici eu nu am foarte mare experienta cu crevetii, am avut doar red cherry.
    Intrebai despre iluminare, uite aici un aticol care te va ajuta sa intelegi mai multe:
    http://forum.acvarist.ro/showthread....r-de-apa-dulce

    Bafta in continuare!

  8. #18
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Salut ady doresc sa ii inmultesc si sa ii comercializez dupaia.Am citit pe planet invers si stiu ca unele au nevoi mai speciale si o sa le ofer conditiile necesare.Doar moss voi avea in acvarii asa ca nu ma mai stresez cu iluminatu,voi pune neoane normale din comert ,sunt bune si alea.Cu chimia apei o sa trebuiasca sa ma joc (pH ,dH,kH etc)

  9. #19
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    bucuresti. lujerului
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Poate sunt eu incepator...dar pana sa apuci sa pui creveti in acele acvarii cred ca iti va ceda standul. Alte sfaturi deocamdata nu-ti dau, dar acel tip de stand (pe care il detin si stiu cat de "sanatos" este) este facut sa tii lucruri usoare, nu acvarii. Poate ma insel sau poate nu ti se pare ca acele acvarii vor cantarii mult, dar la mine acvariul de 30L a indoit palul pe care a stat aproape un, cu toate ca sub pal bagasem 2 "stalpi" pe verticala tocmai pentru a preveni acest lucru.
    Parerea mea este sa-ti faci un stand din cornier, care este mult mai gros decat ceea ce ai tu acolo si dupa aceea sa te interesezi si de restul.

    Sper sa continui cu proiectul!
    Spor la treaba!
    George

  10. #20
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Fe care este foarte nociv crevetilor
    Mai nociv ca si cuprul si ca metalele grele nu cred ca e. Iti zic eu, in conditiile de plantat cu fertilizare normala si cu valori de fier pana la 0.8 mg/l crevetii mei prosperau cu brio.

    Depinde ce iti doresti, crescatorie sau acvariu ca si decor. Pentru conditii de crescatorie ti-as recomanda un acvariu steril (fara substrat) niste lemne cu muschi, plante plutitoare si un filtru bolborositor pentru a putea mentine curatenia. In celalt caz, depinde iar la ce nivel vrei, un acvariu frumos doar cu creveti se poate realiza si cu muschi si fern-uri, plante ce nu necesita substrat fertilizant si poti pune orice tip de pietris inert.

    Crevetii nu-s mofturosi la substrat, evident un substrat de tip aquasoil le convine, multi au zis ca au o tendinta de a-l roade, culoarea inchisa se practica pentru a crea un contrast bun si pentru a evidentia culorile crevetilor.

    Ciclarea e un pas FOARTE IMPORTANT la creveti, mai periculos ca si fierul este pentru ei NH3/NH4/NO2 si NO3 la valori ridicate. O concentratia mare de amoniac sau nitriti le poate fi fatal, iar pentru pesti nu. Eu as cicla bazinele cu niste pesti si pe as adauga crevetii doar cand toate valorile mai sus mentionate sunt 0 indiferent de zi.

    Nu are rost sa iti bati capul cu valorile apei prea mult, evident ca orice nevertebrate prefera apa cu duritate mai ridicata pentru exoschelet, unele specii prefera apa mai acida, depinde de fiecare specie in parte. In mod normal un ph sub 7 si un gh de 7-8 satisface nevoile oricarui crevete. Oricum in timp se vor adapta conditiilor care le oferi.

    Firme sunt destule , de la nevertebrate.ro la useri de pe forum : detritus sau skippy sunt toti seriosi, ia legatura cu ei si discuta. Cat despre echipamente, mare branza nu-ti trebuie, filtre bolborositoare ( toate-s pe acelasi principiu, nu prea ai ce alege) . Sunt multe necunoscute , ai expus vag problema, trebuie sa te hotaresti ce specii vrei sa cresti, la ce nivel, ce doresti sa obtii si pentru fiecare specie in parte sa amenajezi bazinul in functie de nivel.

    Ca si o adaugare, standul acela nu-mi inspira nici mie incredere, am unul si eu in garaj stiu cum este. Daca-l fixezi cu suruburi de perete nu e grav, daca l-ai lasat asa e grav.


Page 2 of 29 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •