Page 1 of 29 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 281

Thread: Acvarii creveti

  1. #1
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes

    Acvarii creveti

    Salutare tututor .Sunt din Arad si am intrat pe acest forum cu ideea sa invat cate ceva si sa nu am probleme in domeniul acvaristicii.
    De curand mi-am cumparat un raft de 180h x 120 L x 60 l si doresc sa fac pe fiecare raft cate 3 acvarii cu capacitatea de 70 de litri ,aproximativ 9 acvarii pt inceput (dimenisuni 32 h x 59 L x 39 l ) in care vreau sa inmultesc creveti de tot felul,incepand de la red cherry pana la alte specii cu diferite culori.In ultimele saptamani am pierdut multe ore citind informatii despre ei si am prins foarte multe dar tot am niste nelamuriri si de aceea apelez la voi sa ma ajutati si sa ma indrumati catre proceduri corecte.
    In primul rand daca tot imi fac 9 acvarii as dori cumva pe langa creveti sa bag si niste plante cu dificultate scazuta de crestere si necesitati slabe de lumina doar ca ma lovesc de problema substratului,plantele au nevoie si de un substrat nutritiv care de obicei contine Fe care este foarte nociv crevetilor,deci astea doua nu se leaga.Doresc sa imi recomandati un substrat bun si pentru plante si pentru creveti.Din cate am citit pe net crevetii au nevoie de un subtsrat inchis la culoare si de o granulatie maxim 3 mm.Urmeaza sa ma documentez despre fiecare specie in parte si sa ofer conditiile necesare si abea dupaia sa bag plante care cresc si se dezvolta corect in acele conditii (prioritate au crevetii deci nu vreau sa stric cate ceva din cauza plantelor ) Prin urmare astept pareri despre substraturi si ce imi recomandati (stiu ca crevetii prefera mossul dar eu doresc si alte plante prin acvariu )
    In al doilea rand problema ar fi cu lumina,minimul necesar chiar si plantelor easy ar fi de 0.5 w / litru e ma gandeam sa bag neaone in raft de 15 w deasupra acvariilor .Procedez corect ? Daca sunt alte alternative si cu un rezultat mai bun va rog sa imi scrieti si sa imi explicati toti pasii si cum sa fac.
    Am citit in foarte multe locuri despre ciclarea acvariilor si am inteles cam 70 % ciclul azotului ma gandesc ca este de ajuns.Daca va rog imi puteti da linkuri unde se explica ca la "prosti" despre ciclarea acvariilor si parametrii apei.Nelamuri foarte multe am si cu reglarea parametrilor apei,adica sa fac conditiile necesare anumitor specii de creveti.Cum modific pH-ul ,dH-ul ,kH-ul etc .De exemplu dupa ciclare am anumite parametrii ai apei dar crevetii au alta necesitate eu cum ajung la conditiile cerute?Am citit despre tot felul de medii filtrante care cresc pH-ul sau duritatea dar eu mentionez ca in acvarii voi baga filtre tip burete cu bolborositor deaorece asa se cere la creveti (deci cu filtrul nu pot regla parametrii apei).In general prefer sa citesc din 10 locuri si sa ajung la o concluzie decat sa intreb dar acuma nu vreau sa dau gres mai ales ca bag bani frumosi in acest proiect si e pacat sa il stric ca nu am respectat ceva lucru esential.
    Daca nu doriti sa imi raspundeti la intrebari ma multumesc si daca postati linkuri utile despre toate nelamurilile mele.Vreau sa ma documentez foarte bine inainte sa incep.Am dat deja comanda la acvarii,raftul este cumparat ,urmeaza filtrele,incalzitoarele,testerele de apa etc si la final speciile de creveti.Ma puteti ajuta si cu site-uri de la comercianti de creveti sau alte lucruri care ma pot ajuta.Cu ce firme de testere si achipamente sa lucrez? Va multumesc mult si astept linkuri cu gramada si informatii de tot felu.

  2. Likes alinutz29 liked this post
  3. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Costeiu, Jud.Timis
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Salut si bine ai venit pe forum.
    daca vrei neaparat plante in acvariile de creveti cel mai bine merg moss-urile....de diferite tipuri. nu sunt plante pretentioase, nu au nevoie de substrat si pot fi folosite pentru diverse aquascap-uri, chiar dragute.

  4. #3
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    ca plante pot sa-ti recomand cele care nu necesita ingroparea radacinilor in substrat[merg fara sa pui substrat fertilizant in acvarii]..si nici nu necesita lumina deosebita....anubias[sunt mai multe tipuri ]..,microsorum pteropus[,windelov.] http://www.aquaticplantcentral.com/f...finder/all.php. [nu stiu daca ti-ai aruncat ochii pe acest catalog despre plante care sper sa-ti fie util ] mossul poate fi legat pe vita de vie ,nuca de cocos,[tratate in prealabil],in rest iti urez succes si urmaresc si eu eventualele sfaturi pe care le vei primi..
    Last edited by fulvius; 13-10-2012 at 14:25.
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  5. #4
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pana acuma de raspunsuri.Deci nu are rost sa incerc cu plante care se ingroapa.Raman la moss...ajung la concluzia ca nu pot impaca ambele...pacat ca conditiile pt plante strica conditiile crevetilor.Flavius am fost pe acel site si este foarte util .Mai astept si alte pareri,cea mai mare nelamurire ramane la reglarea parametrilor apei +/- .Am citit si despre becurile osram 865 daca scriu corect modelu.Imi puteti explica desprr ce este vorba?Voi posta zilele astea poze cu fiecare pas in parte ,deocamdata am doar raftul
    ..zilele urmatoare imi sunt gata primele 4 acvarii

  6. #5
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    eu am anubias legat de o vita de vie si nu am probleme cu aceasta planta..nu folosesc fertilizanti ,doar fac schimburi de apa..pentru creveti am pus os de sepie[se pune mai des la papagali] deoarece contine calciu..la capitolul parametrii apei ,am lipsit..http://forum.acvarist.ro/showthread....a+unui+acvariu ..asta e despre lumina
    Last edited by fulvius; 13-10-2012 at 15:36.
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  7. #6
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Nu mai speriati oamenii, fratilor
    Am 2 specii de Valisneria, 2 specii de Hydrocotila, Aromatica, Ludvigia Repens, Parvula, Marsilea, Guppygrass, Bacopa, Miriophyllum, Ceratopteris, Bacopa, Cabomba, Egeria, Cryptocoryne si inca vreo 2 specii pe care nu stiu cum le cheama si cresc frumos la creveti fara ingrasamant.

    Si chiar daca vrei sa pui ingrasamant... crevetii n-au nici o treaba cu el, cata vreme nu exagerezi si strici chimia apei si cata vreme nu contine Cupru.

    A se vedea ce zic cei de la Planet Inverts: http://www.planetinverts.com/myths.html

  8. #7
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Bun deci se poate.Daca pun un strat subtire de argila (pamantul acela galben ce se gaseste sub pamant la cativa cm) este ok pt plante? Sau exista ceva din comert mai bun care contine altceva ? Si deasupra pun un substrat inchis la culoare din comert.De cupru stiam ca ii nociv pt ei da staim ca nu este indicat nici alte metale grele..si substraturile cam contin metale.

  9. #8
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit.Ma bucur sa mai vad pe cineva din Arad.Spor cu crevetii si cu viitoarea crescatorie.

  10. #9
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    O sa ii las pe colegii care se pricep cu adevarat la plante sa raspunda, dar stiu ca standard se foloseste un strat de substrat fertilizator si deasupra substratul propriu-zis.

    Nu inteleg de ce ai vrea sa pui argila? Daca nu ma insel este tare si impermeabila... le-ar fi greu radacinilor sa creasca si sa absoarba nutrienti... parerea mea...

    Stiu ca la cimitir la ai mei este pamant argilos, face buzunare de apa si nu creste nimic... ma chinui tot timpul sa acopar cu pamant fertil...

  11. #10
    Member creveti's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Arad
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Hmmm il amestec cu nisip si atunci va fi permeabil...din cate am citit despre substraturi cam majoritatea contin argila...poate m-am informat gresit de aia intreb si sper ca cineva care sa pricepe sa imi explice care ar fi cea mai buna solutie

Page 1 of 29 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •