Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: DIY live rock

  1. #1
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes

    DIY live rock

    salutare tuturor
    deschid acest post in speranta ca va ajuta iar cei care au experienta sa ne indrume
    deci : sa creem singuri asa zisa " piatra vie "
    postez 2 link-ri ptr. a putea sa ne dam seama mai bine ce si cum le putem utiliza :
    1 http://translate.google.co.uk/translate ... Fdiy_9.htm
    2 http://translate.googleusercontent.com/ ... Oi6GLaEqRg

    din cate am vazut , ca materiale necesare : ciment alb, nisip normal sau de corali , pietricele , scoici sparte (stridii) , cristale granule de sare
    se pot face atat fundaluri , grote , coloane ptr acvarii marine etc.
    rog cei care au creat asa ceva sa ne povesteasca din experientele lor si mai ales daca cunosc surse de achizitionare a materialelor necesare , precum si alte sugestii
    multumesc
    http://www.youtube.com/watch?v=hboNJ...eature=related
    ps: rog moderatorii sa mute postul daca nu este locul potrivit aici
    Last edited by gty; 09-10-2012 at 13:30.
    Ploiesti

  2. #2
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Aia nu prea e piatra vie. Schimba titlul topiului ca induci in eroare pasionatii de saratura.

  3. #3
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    DIY = do it yourself
    cum ar trebui scifficus sa scriu : home made live rock ?
    Ploiesti

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "Problema" apare la traducerea LIVE= VII.....
    Ar trebui sa scrii: creearea unui background... PIETRE "REALE"....... sau realistice. Adica: DIY REALISTIC ROCK (STONE). De aici toata confuzia!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    ma bag si eu ca musca in lapte DIY live rock ..do it youreselft piatra vie .... piatra vie originala este piatra cu diferite bacterii si viermi si crustacee si alte vietati.....ceea ce face el este o "piatra" care ca si elementele din filtrul biologic de la apa dulce se va umple cu bacterii ...prin urmare nu o sa devina live rock ? imi place cum de la o chestie tehnica (titlu) pe care il considerati eronat(eu nu) au fost facute 3 postari off topic ,4 cu a mea... am urmarit... asa de fantezie niste filmulete pe youtube in care se prezinta avantaje si dezavantaje ale diy-ului ,in linii mari ea are un feedback pozitiv ,ecologistii ar spune ca foarte pozitiv deoarece nu se "fura" casa pestilor wild... majoritatea celor care fabrica acest produs sunt din sua si acolo observ ca e ceva normal, cam cum ar fi filtrele externe diy la noi ..deci daca gasesti ingredientele poti incerca si poti da tu un feedback ..succes iti urez
    Illegitimi non carborundum.

  6. #6
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Aceste produse DYI sunt decoruri de acvariu care imita piatra vie dar in nici un caz nu va ajunge piatra vie in adevaratul sens al cuvantului.
    O piatra vie ''macerata'' cu incarcatura biologica de ocean nu se va putea compara niciodata cu un produs home made oricat de bine ar fi executata.
    Eu, in cel mai rau caz, as utiliza piatra de recif uscata si apoi colonizata si ciclata in acvariu.
    Ne straduim toti sa scapam de chimicale, iar liantii din aceste pietre sunt in proportie de 1/3 cu produse de origine oceanica.
    Da, putem utiliza acel procedeu, intr-o varianta fericita, pentru constructia suportilor/bazelor de corali - acele ''coral frag plugs''.
    Ideea ta este binevenita in domeniul DYI insa legatura cu piatra vie si crearea ei in casa ... nu este tocmai potrivita

  7. #7
    Junior Member CandyStress's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    93
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Sebastian Costin View Post
    Aceste produse DYI sunt decoruri de acvariu care imita piatra vie dar in nici un caz nu va ajunge piatra vie in adevaratul sens al cuvantului.
    O piatra vie ''macerata'' cu incarcatura biologica de ocean nu se va putea compara niciodata cu un produs home made oricat de bine ar fi executata.
    Eu, in cel mai rau caz, as utiliza piatra de recif uscata si apoi colonizata si ciclata in acvariu.
    Ne straduim toti sa scapam de chimicale, iar liantii din aceste pietre sunt in proportie de 1/3 cu produse de origine oceanica.
    Da, putem utiliza acel procedeu, intr-o varianta fericita, pentru constructia suportilor/bazelor de corali - acele ''coral frag plugs''.
    Ideea ta este binevenita in domeniul DYI insa legatura cu piatra vie si crearea ei in casa ... nu este tocmai potrivita

    Din cate am dat eu peste documentatii si peste detinatori de acvarii marine in statele unite si canada care aplica aceste metode si sunt destul de laudate.
    Avand in vedere ca tocmai vreau sa incerc sa fac un acvariu super mic (20-30L) marin o sa incerc ceva de genul cu spartura de coral, sare de granulatie mare si ciment alb ca doar nu am nimic de pierdut.
    Sunt foarte curios cat de bine o sa reuseasca sa se colonizeze si cum o sa reuseasca sa se simta efectele acestor tipuri de "piatra" in acvariu.
    Daca gandesti putin compozita lor chiar nu ar fi nici cel mai mic motiv ca sa nu se colonizeze la fel de bine ca si o piatra uscata scoasa din ocean. Dar degeaba se speculeaza despre ce si cum atata tim cat nu s-or facut teste sa se vada.
    Unul dintre colegii nostrii destul de intelepti zicea ca e bine sa nu arunci cu pareri daca nu ai incercat si ai vazut efectele pe cont propriu. Nu neaparat pentru ca s-ar putea sa nu aiba dreptate ci din cauza ca sunt doar speculatii fara baza.

  8. #8
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    @CandyStress chiar daca ar fi asa cum zici tu, desi eu am mari dubii in ceea ce priveste
    piatra uscata si piatra DIY, iti va trebui cel putin 1 an ca acea piatra sa arate asemanator
    cu piatra vie. Ceea ce nu ai inteles, si Sebi a punctat bine, este ca incarcatura biologica pe
    care o gasesti in piatra vie scoasa din ocean nu ai cum sa o simulezi, nu exista la sticluta.
    Oricate bacterii la sticluta vei adauga ele nu vor fi precum cele din piatra vie.
    Pe de alta parte un acvariu de 20- 30 de litri e destul de greu de tinut stabil, dar se poate
    tine cu schimburi de apa saptamanale, asa incat nu conteaza foarte tare ce piatra folosesti.
    Totusi eu iti sugerez 3-4 kg de piatra vie.

    Si nu in ultimul rand, pentru exemplificare, citeste sfaturile celor de la Korallenzucht care au
    inventat un sistem pe baza de bacterii, zeoliti si ... piatra vie, sistemul se numeste Zeovit. Ei
    nu recomanda decat piatra vie. Crezi ca nu ar prefera sa vanda ei piatra pentru acvarii in cadrul
    acestui sistem? Pur si simplu nu merge.

    O zi placuta,
    Dragos

  9. #9
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Eu am desfiintat de curand un bazin si am avut in el si piatra si initial uscata. Dupa 2 ani de stat in bazin cea initial uscata nu era nici pe jumate vie ca cealalta. Spun asta pt ca am spart ambele tipuri si am vazut diferenta. Am sustinut si eu folosirea pietrei uscate dar doar acolo unde se doreste un marin dar nu sunt resurse. La 30 de litri nici nu m-as gandi sa nu bag piatra vie. 4-6 kg de piatra vor fi "inima" sistemului.

    Salutari de la un focsanean...

  10. #10
    Junior Member CandyStress's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    93
    Post (Dis)Likes
    In Cluj e cam greu cu piatra vie bine colonizata.
    Nimenu nu se asteapta sa se colonizeze perfect intr-un an ... sau orice termen fix.
    Intr-un acvariu de 30L 4-6kg de piatra vie inseamna in jur de 100 de euroi - avand in vedere ca e vorba de un acvariu de test nu cred ca e o investitie buna deloc mai ales ca oricand poate merge ceva total gresit si sa pierd si vietuitoarele si piatra si tot ... chiar nu mi se pare deloc o investitie buna, in schimb rabdarea (foarte multa) mi se pare o investitie buna ...
    In state si in canada (si incet incet si prin alte locuri) incep as se foloseasca tot mai des pietre "artificiale" pe principiul ca nu se distrug ecosisteme intregi din ocean pentru a satisface nevoile doritorilor din toata lumea, mai ales ca multi se lauda cu rezultate asemanatoare in timp, in functie de "retetele" folosite.
    In in plus sunt foarte curios de acest experiment si doar din acest motiv sunt foarte hotarat sa incerc.
    In cel mai rau caz raman cu niste pietre calcaroase care arata foarte bine in orice acvariu :P ... deci nu am nimic de pierdut; in cazul alternativei am ceva banuti de pierdut aiurea.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •