Results 1 to 5 of 5

Thread: 3-4 feluri de alge, AJUTOR

Junior Member
    Post (Dis)Likes

3-4 feluri de alge, AJUTOR

Buna, Am un acvariu de 100 de litri plantat. Pesti: 6 neoni, 3 rodostomus, 1 discus, 2 ramirezi, 6 sanitari, una sae si un oto. Am si instalatie de CO2 doar ca nu am ph controler, o bula pe secunda cam asa l-am setat. Am 3 neoane, unul de 18w de culoare roz(din cate am inteles este pentru a face culoare pestilor sa arate mai intens), unul de 15w tropica si unul de 18w philips snow white. Mai am unul de 12w cred, tot cu lumina puternic alba, dar l-am scos pt ca am crezut ca unul din motivele aparitiei algelor este prea multa lumina. Nu stiu daca sa il mai pun sau nu. Schimb apa odata pe saptamana 25%. Fertilizez zilnic cu easy carbo,2ml. Hranesc pesti o data pe zi, si din cat imi dau seama cam mananca tot, nu cred ca exagerez cu mancarea. Am atasat poze cu algele care le am. Am facut un test de apa de la jbl si totul era in parametri normali.
    Va rog sa imi dati niste sfaturi, cum sa scap de ele. Mar ajuta un filtru uv? Este o problema lumina?IMG_2351.jpgIMG_2352.jpgIMG_2355.jpgIMG_2357.jpgIMG_2358.jpg

Base member Viorelchristian's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Ce filtrare ai?

Very high member LupuMoralist's Avatar
    Post (Dis)Likes
    salut. frumoasa colectie de alge, am trecut si eu prin asa ceva. exista solutii, dar trebuie sa ai foarte multa rabdare. din punctul meu de vedere exista o problema de fertilizare si iluminare.

1) pentru inceput, renunta la neoanele care nu sunt speciale pentru plante. in afara de nenoul de la tropica, nu cred ca restul iti ajuta plantele. la acvariul tau de 100 l poti sa iti pui doua neoane de 24W de la Aqua Medic: Plant Grow si Reef White 10k. Nu depasi 0,5W/l!

2) in afara de Easy Carbo mai adaugi ceva pentru plante? poti sa cresti doza pana la 4ml/zi si incearca sa faci dozarea direct cu o seringa cu ac, pe algele negre si rosii. daca nu ai fertilizanti, iti recomand sa cumperi solutii micro si macro de pe forum

3) la o bula pe secunda ce Ph ai? nu ai neaparat nevoie de Ph controler, poti sa iti cumperi o electrovalva second hand si acvariului ii va merge foarte bine. ai nevoie d eun Ph de ~6,6 ca sa ai plante sanatoase.

daca mai ai alte nelamuriri, iti stau la dispozitie. si nu uita: fara asteptari pe termen scurt. mult succes

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am un filtru extern aquapro 800. Care cred ca isi face treaba. Fertilizez si cu micro aprox 2 mil pe zi, am si macro dar am observat cand am inceput sa fertilizez cu cel din urma ca mi-au aparut si alge noi(pete verzi pe sticla). Si mi-a mai zis cineva ca daca am pesti mai multi sa nu fertilizez si cu macro. Am incercat cu easy carbo direct pe alga doar ca este raspandita in mai multe parti si nu ajung 2 mil peste tot. UV ma va ajuta cu ceva?

Very high member LupuMoralist's Avatar
    Post (Dis)Likes
    acel "cineva" nu ti-a dat un sfat corect. s-a gandit ca daca ai multi pesti acestia vor genera nitrati. dar acesti nitrati organici sunt greu de asimilat pentru plante, iar solutia macro, pe langa nitrati, contine si alte elemente vitale pentru plante: fosfati, de exemplu.
    multi dintre noi, inclusiv subsemnatul in trecut, in momentul in care sunt invadati de alge opresc fertilizarea. total gresit. acele pete verzi de care vorbesti (posibil Green Dust Algae sau Green Spot Algae) apar tocmai din cauza lipsei fosfatilor (macro). In cazul in care este Blue Green Algae, e o alga mai urata, care acopera ca o pelicula diverse parti din acvariu si e putin mai greu de invins. daca ai pune o poza, mi-as da seama despre ce e vorba. Lampa UV te ajuta partial doar daca ai "apa laptoasa", o alga unicelulara, dar nu este cazul tau.
    Easy Carbo nu te ajuta in cazul algelor verzi.