Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: Sfat achizitie pompa apa

  1. #11
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    De curiozitate ce ai tu in acvariul ala de 80l si ai nevoie de sump? Nu mai bine iti iei(sau iti faci) un filtru extern si scapi de o gramada de probleme tehnice cam mari zic eu pentru un acvariu asa de mic.

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    nu e vb de ce am in acv(9 neoni, 3 cory si un ancistrus). e vb de spatiul pe care il ocupa filtrul, incalzitorul s.a.m.d, spatiu pe care il pot folosi , nu am vrut canistra tocmai din aceasta cauza. plus, canitatea de medii filtrante e mult mai mare decat cea dintr-o canistra.
    o sa fac o poza cand in pun in functiune ( sper cat mai curand).
    si in plus imi place sa bricolez, canistra ar fi fost prea usor de facut ( acum o sa vad ce o sa se intample in cazul unei pene de curent ).
    vreau sa si experimentez un pic cu ideea de sump ( am in cap un proiect mai mare si clar voi folosi un sump); mai bine vars acu 10l de apa, decat in viitor mai multi.
    Last edited by freak110; 07-10-2012 at 17:13.

  3. #13
    Member brezonel's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    BUCURESTI-PANTELIMON
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    si eu sunt fan diy.....

    gandestel bine de la inceput nu te grabi sa il faci.....

    ataseaza o schita cu tot sistemul sa ne dam si noi cu parerea....

    Cum merge pompa ? urca apa ? are debit ? silentoasa ?

  4. #14
    High member ANDREI.B's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    undeva prin arges
    Posts
    508
    Post (Dis)Likes
    la calculule trebuie luate in considerare urmatoarele :
    - in acvariu nivelul apei va scade cu 2 cm in caz ca se opreste pompa. nu va fi atat, dar mai bine sa ai ceva protectie. de exemplu, daca ai un acvariu cu baza de 100/40, in sump va trebui sa existe spatiu pentru a prelua cel putin 8L. eu as lasa loc pentru cel putin 12L sau chiar mai mult in functie de spatiu.
    - overflow-ul il vei pune in acvariu la o inaltime in asa fel incat sa preia apa din compartimentul pompei in caz ca se infunda overflw-ul (o frunza, un melc sau schiar un peste mai tampit). daca in compartimentul pompei intra 5L, acvariul va trebui sa ii preia fara probleme.
    - ar trebui sa pui un senzor de nivel care sa iti opreasca pompa in lipsa apei. nivelul apei in acvariu va fi constant, dar ce se evapora se simte la pompa.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •