Page 34 of 38 FirstFirst ... 243233343536 ... LastLast
Results 331 to 340 of 380

Thread: Colours of Africa

  1. #331
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    - Frumos, deosebit, sa-ti traiasca buzatii.

  2. Likes Colours of Africa liked this post
  3. #332
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Victor.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  4. #333
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Un scurt update. Pestii au crescut destul de mult si trebuie sa mai fac o triere. Cativa or sa plece.







    Last edited by Colours of Africa; 04-04-2014 at 20:03.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  5. Likes georgebt, Irena liked this post
  6. #334
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Foarte faini Robert ,spor cu ei miar celor care vor pleca stapani buni.

  7. Likes Colours of Africa liked this post
  8. #335
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos.Nu pot decat sa te felicit Robert.

  9. Likes Colours of Africa liked this post
  10. #336
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Ma puteti ajuta in identificarea acestei specii?

    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  11. #337
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Salut Robert!

    Nu stiu in ce masura te poate ajuta interventia mea dar macar o pista de lucru sa creionam
    Identificarea unor exemplare de ciclide africane, avand doar o poza la mana si nimic altceva , este foarte anevoioasa sau de cele mai multe ori chiar imposibila pentru ca pe piata , dupa cum bine stii si tu, se gasesc o gramada de exemplare hibridizate .
    De cate ori am avut ocazia, mi am expus punctul de vedere asupra "surselor de procurare( de achizitie)" insa nu stiu cati dintre colegii nostri au inteles ceva din tot ce am balmajit eu pe acolo.
    Ideea e simpla: daca sursa nu e de incredere sau daca cel de la care iei un peste , nu este in stare sa ti spuna ce este, de unde vine etc, atunci mai bine renunti a l mai achizitiona ( sau lua) chiar daca iti place acel exemplar. Si in felul asta , scapi de bataia asta de cap cu "identificarea" care este similara muncii de chinez batran.
    Robert, intrebare de baraj: tu de unde te ai pricopsit cu acest exemplar ?! si ca ce l ai luat ? ca Aulonocara , ca Copadichromis , Otopharynx ? Cel care ti l a dat ce ti a spus?

    Am salvat poza in calculator , am umblat un pic la contrast , luminozitate, am marit o , in incercarea de a ma lamuri cum stau lucrurile cu acest individ .




    Forma corpului aduce cu cea a Aulonocarelor insa pentru a fi o Aulonocara , ar trebui sa prezinte in zona capului o serie de mici "gauri" ( de multe ori , aceste gauri induc in eroare proprietarii ducandu i cu gandul la bine cunoscuta "boala a gaurilor " sau "Hole in the Head disease", insa nu este decat o alarma falsa DACA subiectul in cauza este o Aulonocara) .
    Aceste mici gauri sunt organe specializate cu care Aulonocarele "asculta" substratul in incercarea de a identifica prada (mici crustacee, nevertebrate etc).
    Ai aici cateva close up uri ale capului unor Aulonocare "originale" Inafara de cele doua gauri ale narilor , vei observa si altele care nu sunt altceva decat aceste organe specializate de care vorbeam.







    In cazul de fata, data fiind si calitatea nu tocmai buna a pozei, nu am reusit sa identific aceste "gauri" la nivelul capului . Un close up al capului acestui individ poate ca ne ar ajuta sa tragem o concluzie ( si de ce nu, si un filmulet ).

    Sa presupunem ca vom gasi acele gauri la nivelul capului. In acel moment, am fi rezolvat a mia parte din puzzle. Am avea de a face cu o Aulonocara insa cine va avea curajul sa ne spuna :care specie de Aulonocara?..eu unul, nu..De asta spuneam ca identificare exemplarelor de ciclide cand nu ai alte info sau certitudini pe care sa te bazezi, in conditiile in care hibridizarea este un fenomen foarte raspandit in aceasta zona, este munca de chinez batran.

    Avem de a face cu un individ tanar, subadult, cel mai probabil un mascul.

    NU vreau sa emit nicio concluzie insa sunt mari sanse ca acest exemplar sa fie un hibrid de Aulonocara. Sper sa ma insel.

    Mai discutam pe parcurs. Daca esti hotarat sa l tii , vom vedea si cum evolueaza in timp . In cazul unui exemplar matur , probabilitatea de a gresi in emiterea unui "sentinte" este sensibil mai mica.

  12. Likes danny80, Colours of Africa, Nimeni liked this post
  13. #338
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Salut Crys si multumesc pentru raspunsul tau.

    Robert, intrebare de baraj: tu de unde te ai pricopsit cu acest exemplar ?! si ca ce l ai luat ? ca Aulonocara , ca Copadichromis , Otopharynx ? Cel care ti l a dat ce ti a spus?
    Am luat mai multi pui de la Relu din timisoara iar printre ei era si acest exemplar impreuna cu doua femele. O sa incerc sa fac si un close-up al capului.

    NU vreau sa emit nicio concluzie insa sunt mari sanse ca acest exemplar sa fie un hibrid de Aulonocara. Sper sa ma insel.
    Si eu m-am gandit ca e cel mai probabil un hibrid.

    Mai discutam pe parcurs. Daca esti hotarat sa l tii , vom vedea si cum evolueaza in timp . In cazul unui exemplar matur , probabilitatea de a gresi in emiterea unui "sentinte" este sensibil mai mica.
    Nu vreau sa-l tin in mod special. Vroiam sa fac o triere in acvariu si sa vand cativa pesti printre care si el, si nu stiu ca ce specie sa-l dau.
    Multumesc inca odata pentru raspunsul tau.
    O zi buna.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  14. #339
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Am acut si un close up al capului. Nu am niciun objective cu veleitati macro. Poza este crop 150%. Dar din ce imi dau eu seama ar fi Aulonocoara. Cel mai probabil un hibrid.

    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  15. Likes victor z liked this post
  16. #340
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Cred ca se vad destul de clar acele gauri de care spunea Crys.

Page 34 of 38 FirstFirst ... 243233343536 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •