Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 30

Thread: gupy+betta mascul ??

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes
    Deci in concluzie .. pana la urma betta e pestele de lupta siamez si cam tot peste luptator e .. fie cu specia lui fie cu alte specii Nu e recomandat sa fie tinut cu alti pesti doar cu femela cand se reproduce in rest sa aibe locul lui .. hranit bine apa filtrata si cel mai bun lucru de facut e sa il admiram pentru ca e un peste intradevar splendid

  2. #12
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    parca iar imi vine sa dau exemplul lui @fishmiky ... care in 360L (daca nu ma insel) avea 17 masculi si 9 femele ...

  3. #13
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    dezactivat-Tulcea
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Am patit-o si eu si din 25 de pui am ramas cu 3 ).Nu te sfatuiesc sa faci si tu la fel.Puii de guppy sunt un deliciu ))).Si vreo 4 exemplare de Guppy masculi superbi mi i-a facut varza.Betta e un peste SPLENDID,dar rau mai ales cu pestisorii voalati.

  4. #14
    High member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    in Bucuresti din '74
    Posts
    846
    Post (Dis)Likes
    OK, am inteles.
    Multumiri.

  5. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Conform traditiei populare si povestilor din auzite Betta e dracul dracilor.
    Treaba insa nu e cam asa.
    Un mascul de betta incepe sa atace alti pesti in special voalati in cazul in care in acelasi acvariu cu el are si femele de betta.
    Am fancy guppy cu cozi f mari si nici un mascul DE BETTA nu i-a atacat vreodata.
    Am cozile intacte la toti pestii.
    Si inca o chestie care pe multi ii uimeste , este ca Betta pot fi la randul lor ciupiti de alte specii din astea mai zgubilidice.
    Pt a nu fi probleme intre specii , Betta este recomanda a fi tinut cu specii pasnice.
    Pesti treritoriali ca xifo nu fac casa buna intotdeauna cu betta.
    Acum ceva timp cozile la guppy imi erau zdrentuite de zebre si de molinezi.
    Am renuntat la ei si acum nu am in acveriu decat neoni , filigera , masculi de guppy si un mascul de betta ...si chiar nu am absolut nici o problema.

  6. #16
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    dezactivat-Tulcea
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Kao
    Conform traditiei populare si povestilor din auzite Betta e dracul dracilor.
    Treaba insa nu e cam asa.
    Un mascul de betta incepe sa atace alti pesti in special voalati in cazul in care in acelasi acvariu cu el are si femele de betta.
    Am fancy guppy cu cozi f mari si nici un mascul DE BETTA nu i-a atacat vreodata.
    Am cozile intacte la toti pestii.
    Si inca o chestie care pe multi ii uimeste , este ca Betta pot fi la randul lor ciupiti de alte specii din astea mai zgubilidice.
    Pt a nu fi probleme intre specii , Betta este recomanda a fi tinut cu specii pasnice.
    Pesti treritoriali ca xifo nu fac casa buna intotdeauna cu betta.
    Acum ceva timp cozile la guppy imi erau zdrentuite de zebre si de molinezi.
    Am renuntat la ei si acum nu am in acveriu decat neoni , filigera , masculi de guppy si un mascul de betta ...si chiar nu am absolut nici o problema.
    Ma mir...la mine nu avea deloc mila...:|:|:|

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Cluj
    Posts
    80
    Post (Dis)Likes
    betta este un peste temperamental, cu personalitate.

    nici un exemplu personal sau singular nu este relevant in ceea ce ii priveste pe betta. Personalitatile difera de la betta la betta, de aceea unii sunt agresivi cu femelele lor, altii fug de ele, unii sunt pasnici, altii agresivi, etc. niciodata nu poti avea certitudine in ceea ce ii priveste, doar generalitati, si faptul sigur ca doi masculi maturi NU se vor tolera niciodata.

    Recomandare pentru toti care vor betta si guppy in acelasi acvariu: NU! (pentrua evita neplaceri ulterioare). totusi, unii ignora aceasta recomandare si au NOROC (subliniez noroc, pentru ca nu cred sa existe alta explicatie mai exacta) adica noroc cu personalitatea bettanului in cauza.
    Deci, nu va luati dupa exemple... informati-va pe site-uri de specialitate ale speciilor inainte de a face combinatii intre betta si guppy.

    Oricum, o sansa mare de "convietuire" intre betta si guppy etse intr-un acvariu mare, cu spatiu mai mult decat suficient, plantat foarte bine, cu ascunzisuri multe.
    Totusi, inca odata va recomand PRECAUTIE in aceasta asociere.. altfel puteti ramane fara cozi la betta (stiti cum reactioneaza masculii de guppy, mai ales cand nu au femele), sau cu guppy flenduriti... sau, cine stie, fara nici o problema.

    Fapt sigur: betta considera puii de guppy o delicatesa... niciodata nu va ignora ocazia de a-i hali.

    alt fapt sigur ca sa incheiem discutia: cu betta nu pot fii niciodata 100% sigur! (decat de anatomia pestelui :P)

    exemplele personale ale celorlalti, este bine sa le stiti si sa le aplicati la nivel de "da Doamne sa fie si al meu asa". oricum ar trebui sa va convinga de un singur lucru:
    Masculii de betta este de preferat a fi cresturi singuri si separat.
    Great things are a puzzle of manny little things... so big stuff's great... but without small stuff, big stuff don't happen...

  8. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    baia mare
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    dar guppy cu femelele de betta pot sta impreuna fara certuri sau batai?

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Cluj
    Posts
    80
    Post (Dis)Likes
    s-ar putea, in aceleasi conditii... nu uitati, ca si femelele pot avea tendinte de agresivitate fata de alte femele sau fata de alti pesti...
    se cunosc cazuri cand femelele bateau masculii chiar...

    eu totusi nu as face aceasta asociere betta+guppy deloc...
    nu ai posibilitatea de a achizitiona un acvariu mai modest... sa zicem 30 litrii separat pentru betta? ar fi cea mai sigura solutie.
    Great things are a puzzle of manny little things... so big stuff's great... but without small stuff, big stuff don't happen...

  10. #20
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    baia mare
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    prob;ema e ca am deja 2 acvarii in care sunt numai betta. si Inca un acvariu ar fi cam mult pentru parintii mei si imi plac mult si betta si guppy

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •