Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Thread: Intrebare: Ce este alienu asta?

  1. #11
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Lipitoare de plante...nepericuloasa ptr pesti....asa numita FW (fresh water) plant leeches.
    http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebi...wwormcompf.htm

  2. #12
    Member robertanasa's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Drumul Taberei - Bucuresti
    Posts
    244
    Post (Dis)Likes
    Pun pariu ca daca o pui la vanzare se vinde imediat!
    Cu deosebit respect,
    Robert

  3. #13
    Member morpheus's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Verwood, Dorset, UK
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Lipitorile sunt viermi segmentati din increngatura Annelidae, subclasa Hirudinea.
    Viermii plati fac parte din increngatura Plathelminthes.
    Diferentele intre cele 2 increngaturi sunt clare.
    Printre altele toate lipitorile au corpul alcatuit din segmente, deci "alienul" nu poate fi lipitoare.

    Cu stima
    Serban.
    "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing."
    Edmund Burke

  4. #14
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Mai tradu odata cu atentie de unde ai gasit textul ca ai cam gresit.

    Vezi ca Google Translate nu a luat bacu la engleza nici anul asta.

  5. #15
    Member morpheus's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Verwood, Dorset, UK
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    In primul rand nu folosesc Google translate, intrucat nu am nevoie de traducator; traiesc in United Kingdom (Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord) - Anglia de mai bine de 4 ani si vorbesc engleza fluent la nivel YELT.
    Iar textul nu e tradus, este din cunostintele mele generale, si e posibil sa fi grest putin pe ici, pe colo, dar nu cred ca la taxonomie.

    Erata
    Increngatura Platizoa
    Subincrengatura Plathelminthes.
    "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing."
    Edmund Burke

  6. #16
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Gata colegii, ca adevarul e la mijloc.
    Intr-adevar lipitorile sunt Annelide, adica viermi inelati. Pe de alta parte, daca ma uit atent la gajgania in cauza observ ca si ea are inele - oricum la lipitori nu sunt prea evidente, mai ales cand e animalul mic si transparent.
    Cat despre ce este animalul in cauza, personal nu am mai vazut, dar arata leit ca cel din poza cu lipitoarea de plante din linkul colegului fishdisease.

  7. #17
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Morpheus, gresesti. Fii atent:
    Increngatura Annelida – include aproximativ 15.000 specii de viermi segmentati. Sunt animale, protostome, coelomate, avand coelomul (cavitatea interna) separat prin septe care le confera aspectul de segmentatie a corpului, fenomen numit metamerizare, iar segmentele propriu-zise se numesc metamere. Au corpul alungit, fiecare segment continand organe excretoare si tesut nervos, dar tubul intestinal ce prezinta anterior o gura, iar posterior anus, filetul nervos ventral si vasele sanguine ventrale si dorsale traverseaza peretii segmentelor intinzandu-se pe toata lungimea corpului, fiind nesegmentate.
    Increngatura Platyhelminthes – reprezinta viermii plati . Sunt animale primitive, cu simetrie bilaterala avand o extremitate anterioara si una posterioara, o fata dorsala si cealalta ventrala aproape identice. Sunt organisme triploblastice lipsite de cavitate interna, spatiul dintre peretele corpului si tractusul digestiv fiind umplut de tesut. Au creier primitiv ce consta dintr-o aglomerare de tesut nervos sub forma unui lant ganglionar din care se desprind doi nervi care se prelungesc pe toata lungimea corpului si emit ramificatii mici în tot corpul. Plathelmintii traiesc în apa dulce, sarata si in sol, existand si specii adaptate modului de viata parazitar.
    Acel "alien" este un anelid!
    Asa, ca exercitiu, te intreb: ce este organismul din imaginea de mai jos? Lipitoare sau plathelmint?



    Uploaded with ImageShack.us

    Legat de plathelminti, mai e o problema....daca zici tu ca e vierme plat...e parazit sau nu? Daca e parazit, e trematod, sau cestod?

  8. #18
    Member morpheus's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Verwood, Dorset, UK
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Daca am gresit, imi asum gresala, cauzata de factori externi (calitate poza, lipsa detalii, etc), dar nu a fost o gresala de tip copy paste sau traducere de undeva. Pentru mine arata ca un vierme plat, cel putin asa cum imi amintesc sa fi invatat prin facultate si la cercul de biologie din liceu.
    In imaginea ta, pare a fi un vierme plat, dar cred ca pentru o identificare corecta e nevoie si de alte informatii si detalii care nu se vad sau nu reies din poza.


    Asta e valabil si pentru intrebarea ta finala.
    Last edited by morpheus; 23-09-2012 at 22:37.
    "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing."
    Edmund Burke

  9. #19
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Explicatiile acelea despre anelide si viermii plati, care ti le-am furnizat eu, nu le vei gasi pe net, ptr ca nu-s copy paste de niciunde.
    Iar in imagine ai un anelid. Il cheama Theromyzon tessulatum, iar poza lui este preluata de aici: http://blodiglarr.blogg.se/2011/january/
    Este insa un anelid pe care l-am gasit si eu, in Romania, parazit in cavitatile si sinusurile nazale la specii de rate din Delta Dunarii....am si imagine originala, dar in calculatorul de la servici. Am vrut doar sa-ti arat ca seamana foarte mult cu un vierme plat, chiar si cu imaginea furnizata de autorul acestui topic.
    Asadar, 100% ceea ce ne-a aratat initiatorul topicului, este un anelid !
    Car priveste greseala ta, e scuzabila, daca nu lucrezi in domeniu.

  10. #20
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Colegu' , fa rost de un botia si vezi daca-l mananca

    Asteptam rezultatul !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •