Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: gurami tampiti

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Buzau
    Posts
    163
    Post (Dis)Likes

    gurami tampiti

    Am acvariul destul de plantat, si cred ca de vreo 2 zile ma tot chinui sa prind niste idioti de gurami (2 bucati / deja ii urasc )
    Ce ma sfatuiti? exclus minciog mai mare decat il am , e f. plantat acvariul .Am incercat si noaptea in speranta de a ii surprinde "buimaci de somn" . Ma gandeam la varianta unei capcane , dar nu stiu cum...

    ce spuneti imi dati o mana de ajutor?

    Multumesc anticipat !

  2. #2
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Re: gurami tampiti

    Quote Originally Posted by cosmin_olteanu
    Ce ma sfatuiti? exclus minciog mai mare decat il am
    Atunci lasa-i pana mor de batranete acolo. Numai ca gouramii traiesc cam mult...

    Cum vrei tu sa-i prinzi cu porcaria aia de mincioc mic? Nici nu incap in el, d'apoi sa-i mai si scoti din acvariu.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    eu folosesc doua plase una mica verde cu care il gonesc alta mare neagra
    dimineata aprind lumina ,ei se sperie ca io bag repede plasele cea neagra in colt iar cu cea verde il alerg ,imediat se refugiaza in plasa neagra singur

    initial eram la fel ,vroiau sa depuna iar eu nu stiam cum sai prind,vroiam sai gazez cu sifon [eram in pauza de memorie,se incinsese cpu]

    la fel prind si ancistrusi

  4. #4
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by KILL
    vroiau sa depuna iar eu nu stiam cum sai prind,vroiam sai gazez cu sifon [eram in pauza de memorie,se incinsese cpu]
    Ce mai tare de anul asta!!!!!!
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #5
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by KILL
    fel prind si ancistrusi
    stii ce frumos se trag cu furtunul ?

  6. #6
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Quote Originally Posted by KILL
    vroiau sa depuna iar eu nu stiam cum sai prind,vroiam sai gazez cu sifon [eram in pauza de memorie,se incinsese cpu]
    Ce mai tare de anul asta!!!!!!
    nu glumesc am citit pe undeva dar nu ini aduc aminte ca,cica pentru o buna fotografiere a pestilor in acvariu li se administreaza un soc de ph [bagi sifon in acvariu] iar acestia pentru o perioda scurta de timp devin latergici [sperca am scris bine]
    stiu este crud ,dar eram disperat ,tot asa ii alergasem 2 zile iar in acvariu facusem prapad

  7. #7
    Base member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    319
    Post (Dis)Likes
    @KILL : letargici

    @cosmin_olteanu: cu doua plase e ok. Sau metode "netraditionale"...cu undita

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Confirm si eu, noaptea i-am luat ca din oala, dupa ce am incercat sa ii prind ziua si mi-am intors acvariul pe dos degeaba.
    Pe langa ce a zis fishdisease cu capacul si minciogul, sa nu fie galagie in camera cu acvariul si lasa-i in intuneric vreo ora sa fii sigur ca au adormit.
    Sa ma fi vazut pe mine cum ma apropiam pe varfuri de acvariu
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    101
    Post (Dis)Likes
    cu un mincioc normal dar in loc de plasa aia verde o punga transparenta.am vazut pe net

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti - Pajura
    Posts
    222
    Post (Dis)Likes
    hmm, nu stiu, @teranu nu as risca cu o plasa transparenta
    cand am scos ancistrusii din acvarelul in care locuiau, am pus de dimineata un minciog sa se obisnuiasca cu el, iar pe la pranz i-am scos fara probleme
    ceva plante aveam acolo, insa eu vorbesc de un borcan de vreo 15-20 litri, la un acvariu mai mare nu stiu cum s-ar comporta
    o sa incerc metoda cu scosul pe intuneric, pentru ca v-a trebui sa mut acvariul in alta camera...... sa vezi atunci distractie

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •