Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 25 of 25

Thread: Siamese Algae Eater

  1. #21
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Pai asta e ideea, ca nu stim ce cumparam, seamana foarte bine unii cu altii, cel putin cei siamezi si cei cambodgieni sunt aproape identici, unii mananca alge non stop, altii deloc Am avut si eu 4 acum ceva timp si desi nu erau mai grasuti, ca cei chinezesti cred ca tocmai chinezesti erau...au mancat alge pana au atins 5 6 cm, apoi s-au reprofilat pe cozi de guppy. Probabil erau chinezesti sportivi, cu talia supla

  2. #22
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Kitty, asa credeam si eu, ca lumea nu stie ce cumpara si din cauza asta se zice de SAE 'adevarati' ca nu sunt asa buni. Eu pot spune ca ai mei haleau cu mare pofta algele cand erau mici...acum ca sunt adulti, prefera hrana de pesti. Curata si acum frunzele, nu pot spune ca sunt complet inutili...dar sunt unele frunze mai vechi, infestate cu alge de care nu se ating nici atunci cand ii infometez. In schimb dragii de ei, mi-au mancat cu mare pofta din mayaca fluviatillis si hydrocotyle tripartita in semn de protest, asa ca voi renunta la metoda infometarii. Imi pare rau ca nu am facut poza cu plantele astea dupa ce au pus SAE gurile pe ele... e groaznic ce au facut porcii.
    So long, and thanks for all the fish

  3. #23
    Member Locko's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Suceava
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    Am 7 SAE in acvariu si au 4 ani si cam 10 cm, mananca tot ce prind prin acvariu (mai pitin pesti). Am avut 200 de red Chery, mai am doar unul si nu gasit nici unul mort, acum au ineput sa imi manance plantele ( o sa atasez si niste poze sa va arat). Intr-o zi m-am enervat si am incercat sa ii prind si sa dau, dar din cauza plantelor si a decorului din acvariu dupa 30 de minute nu am prins nimic.
    Sunt niste pesti foarte frumosi si stau in grup dar nu ii recomand nimanui sa ii tine in acvariu cu creveti si plante cu frunze moi.

  4. #24
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca e topic mort dar ... eu ca sa ii prind pe ai mei (4-5 cm) si sa ii scot, am facut asa: am luat plasa de prins pesti, am pus mancare in ea vreo doua pastile de spirulina, si am pus-o in apa agatata de geamul lateral al acvariului si am asteptat sa intre sa se hraneasca. I-am lasat sa capete incredere si cand erau cu spatele la iesirea din plasa, am venit cu o alta plasa si i-am prins inauntru. Operatiunea s-a desfasurat cam in 30 de minute pt 2 bucati de SAE pe lumina. Alta metoda am vazut ca ar fi cea cu sticla , dar o sa prinzi si alti pesti mai mici nu doar SAE.

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    poti sa ii prinzi noaptea/dimineata inainte sa se faca lumina cand dorm. eu m-am trezit pe la vreo 5 si i-am prins usor.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •