Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Siamese Algae Eater

  1. #11
    Junior Member monoceros's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Post (Dis)Likes
    Oameni buni, am si eu o dilema... ma intreb de unde vin noile exemplare de SAE, pentru ca de vreo 6 luni am achizitionat 8 bucati, cate 4 in prima etapa, apoi doi cate doi si pot sa va spun ca nici unul din pestii astia nu se baga la BBA, ba chiar ultimii 4 nu se atingeau de nici o alga. I-am dat pe rand asa cum au venit, sperand ca daca achizitionez noi exemplare, voi nimeri unii care sa mai manance si alge. Pot sa va spun ca am fost socat cand am observat ca dupa ce am plecat in concediu si m-am intors (doar 4 zile), ultimele doua exemplare de SAE, care erau la mine in bazin de vreo luna si nu se atingeau de alge, ba chiar mancau exclusiv fulgi si orice mancare de peste, dupa cele 4 zile in care nu a avut cine sa ii hraneasca, au murit. In bazin mai am 19 neoni (paracheirodon innesi), nu avea cine sa ii fi atacat, iar printre acestia nu am avut nici un deces. (Parametrii apei sunt constanti) Banuiesc ca or fi fost subnutriti si astea 4 zile fara harana le-a pus cruce, pentru ca de fiecare data cand harneam pesii, puneam foarte putina hrana doar cat pentru neoni, iar acestia haleau tot fara sa lase nimic sa cad spre mijlocul sau fundul bazinului. Mentionez ca la ora mesei si cei 2 SAE erau prezenti cat mai aproape de suprafata apei, dar nu apucau prea mult sa manance ca neonii sunt mai rapizi. Am avut SAE si acum 2 ani si stiu foarte bine diferenta dintre SAE/fake. Cei pe care i-am avut acum 2 ani, mancau alge intr-o veselie si chiar puteam sa imi pun baza pe ei, ca faceau treaba.
    Acum banuiesc ca noile exemplare din petshopuri or fi crescute doar in captivitate si inca de la eclozare au primit hrana din comert, nu or fi avut ocazia sa stie ce-i aia alga. Voi aveti idee de unde pot sa fac rost de SAE care sa se ocupe de alge? (De preferat sa se dea si pe BBA)

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti - Salaj
    Posts
    63
    Post (Dis)Likes
    Am luat 4 SAE de la Coralis, ii vad destul de des ciugulind chestii de pe frunzele plantelor (nu mananca frunzele, sper ca se ocupa de alge)

  3. #13
    Junior Member monoceros's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Post (Dis)Likes
    Doar de la Coralis pot achizitiona un SAE care sa manance alge, inclusiv BBA ?
    Sincer as vrea si alte pareri! PLS!

  4. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by monoceros View Post
    Doar de la Coralis pot achizitiona un SAE care sa manance alge, inclusiv BBA ?
    Sincer as vrea si alte pareri! PLS!
    Nici macar de acolo nu poti cumpara SAE care sa manance alge pentru ca ei mananca alge cand nu au altceva de mancat.Cand le dai la pesti de mancare se reped si SAE.Eu am avut 40 intr-un bazin si nu faceau nimic cu algele.Daca ai un bazin mai mare cumpara Gibiceps iar cand creste il dai la schimb cu altul mai mic.

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti - Salaj
    Posts
    63
    Post (Dis)Likes
    Nu am spus ca doar de la Coralis, eu ti-am spus ca acolo pare ca eu am nimerit "the real thing" si la un pret mai mic. SAE am mai vazut si in Hornbach Berceni la aprox 10 Ron.

  6. #16
    Junior Member monoceros's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Post (Dis)Likes
    Cei din Hornbach i-am testat... nici nu se ating de alge. Merci
    Prin alte magazine, cum se prezinta situatia?

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Eu am luat de la Maxi Pet Dristor si au mancat alge. Ce-i drept, cand aveam alge miscorasem destul de mult portia de mancare, toata populatia scormonea intens prin acvariu.

  8. #18
    Junior Member monoceros's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Post (Dis)Likes
    Dragilor, va multumesc pentru replayuri... am o veste buna. Perseverand in cautarea unor SAE (mancaciosi de alge), am gasit 4 exemplare dedicate, la Hornbach. De data asta i-am urmarit vreo 20 de minute si vazand ca ciugulesc insistent geamul lateral, am zis ca merita o sansa. I-am adus acasa si astazi dimineata i-am admirat cum s-au pus ei direct pe BBA Adevarat este ca sunt ceva mai "grasi" decat cei pe care ii achizitionasem (tot de la Hornbach), adica au burta ceva mai voluminoasa. Probabil ca cei din alte loturi erau crescuti in captivitate si subnutriti. Ce ma face sa cred ca acesti noi locatari sunt capturati din libertate, ar fi si comportamentul, destul de diferit... mai exact au momente in care sunt foarte speriosi si aproape peste tot umbla impreuna, probabil asa se simt in siguranta.
    Multumesc inca odata tuturor!

  9. #19
    High member Kittie's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bucuresti - sector3
    Posts
    657
    Post (Dis)Likes
    Dupa descriere si dupa ce am vazut in Hornbach acum 2 saptamani ai cumparat Chinese Algae Eater (Gyrinocheilos aymonieri), nu SAE. Si da, sigur sunt proveniti din import pentru ca daca la SAE mai exista o sansa de reproducere in captivitate la acestia nu exista.
    De asemenea, majoritatea pet-shopurilor vand False Siamesis (Garra Cambodgiensis), tocmai de aici discutiile gen ,,SAE mananca alge, SAE nu mananca alge, SAE harnici, SAE lenesi'', etc. Toti SAE sunt eficienti..doar sa fie SAE Cat despre cei chinezesti am inteles ca sunt eficienti doar pana la o anumita varsta/marime, ceea ce probabil e adevarat, doar sunt Made in China.

  10. #20
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca e asa ... ai mei halesc cu pofta si is deja mari ! Si cei ai lui @dandumitru (care is mai batrinei) nu au lipsa de pofta !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •